"Olen aeg-ajalt kuulnud, et kolleegid mujal maailmas imestavad, kuidas meil on õnnestunud siin luua nii elav ja kõrgel tasemel muusikaelu."

Tõnu Kaljuste, dirigent
Konkurentsiamet tegi ettepaneku taastuvenergia toetuste ülevaatamiseks (0)
27. oktoober 2021
Ilja Matusihis/Pilt on illustratiivne

Konkurentsiamet tegi majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile ettepaneku taastuvenergia toetuste ülevaatamiseks.

Eelmise aastaga võrreldes on elektrienergia hind 2021. aastal kasvanud 102 protsenti, mistõttu on põhjendatud üle vaadata kehtivad taastuvenergia toetuste määramise tingimused ja suurused. On võimalik, et taastuvenergia toetuse suurus ei ole enam kooskõlas kunagise toetuse andmise eesmärgiga, teatas konkurentsiamet. 

Amet toob välja, et terves Euroopas, sealhulgas Eestis on elektri hind viimasel ajal hüppeliselt tõusnud. Hinnatõusu on peamiselt mõjutanud maagaasi hinnatõus, tarbimise kasv, süsinikdioksiid (CO2) kvoodi hind, kivisöe hind, madal taastuvenergia tootmise tase ja muud tegurid. Tarbijate elektriarved on seetõttu oluliselt suurenenud.

Tarbija elektriarves sisalduva taastuvenergia tasuga rahastatakse Eestis taastuvenergia tootmist. Perioodil 2007–2020 on tarbijad taastuvenergia tootmiseks maksnud märkimisväärsed 827,9 miljonit eurot.

Investeerimisotsuste tegemisel on konkurentsiameti sõnul üheks kõige olulisemaks teguriks saadav võimalik tulu. Taastuvenergia tootmisse tehtud investeerimisotsused on lähtunud sel ajal kehtinud elektri börsihinnast ning võimalikust taastuvenergia toetusest.

Kuna elektri hind on 2021. aastal hüppeliselt kasvanud, siis soovitab amet vaadata üle kehtivad toetuse suurused ning viia need vastavusse elektri börsihinnaga. Ettepanek on kättesaadav konkurentsiameti kodulehel.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.