"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
NATO idatiiva välisministrid arutasid Tallinnas alliansi tulevikku (0)
27. oktoober 2021
välisminister Eva-Maria Liimets. Foto: Mats Õun

“Seisame liitlastena silmitsi paljude harjunud, aga ka enneolematute ohtudega, millega peame suutma piisavalt hästi kohaneda,” ütles välisminister Eva-Maria Liimets. “NATO tippkohtumiseks valmiv uus strateegiline kontseptsioon annab alliansile ajakohased strateegilised suunised mitmetes uutes ja meie kõigi liitlaste julgeolekut puudutavates üleilmsetes küsimustes, kuid selle põhifookus jääb endiselt euroatlandi piirkonnale. Sellele lisaks on meie regiooni riikide jaoks väga olulised väljakutsed seotud harjumuspäraselt ka usutava heidutuse, oma kaitsevõime tugevdamise ning kollektiivkaitse tõhustamisega.”

Bukarest 9 koostööplatvormi (B9) ehk  NATO idatiiva välisministrid arutasid kolmapäeval Tallinnas Euroopa julgeolekut, alliansi tulevikku ja järgmist strateegilist kontseptsiooni

Välisministrid keskendusid euroatlandi piirkonna julgeolekuolukorrale, hiljutise NATO tippkohtumise otsuste rakendamisele ning alliansi järgmise strateegilise kontseptsiooni ettevalmistustele, teatas välisministeeriumi pressiesindaja.

Välisministrid vaatasid ette novembri lõpus Riias toimuvale NATO välisministrite kohtumisele ning järgmisel suvel Madridis toimuvale tippkohtumisele.

NATO uue strateegilise kontseptsiooni suuniste puhul rõhutasid välisministrid, et koos kollektiivkaitse tugevdamisega tuleb NATO-l geopoliitiliste arengutega kaasas käimiseks iseenesestmõistetavalt järjest enam kohaneda ka uute küsimustega, mis puudutavad Hiinat, uusi tehnoloogiaid, küber- ja hübriidvaldkonda ning kliimamuutuste mõju julgeolekule. Uutest tehnoloogiatest, millest tulenevad väljakutsed on NATO uus tegevussuund, rääkis välisministritele kosmose- ja kaitsetehnoloogia professor Mart Noorma, kes on NATO murranguliste tehnoloogiate nõuandegrupi liige.

Kohtumisel väljendasid ministrid solidaarsust Leedu, Läti ja Poolaga seoses Valgevenest lähtuva riiklikult korraldatud hübriidkriisiga ning arutasid NATO-le väga edukat avatud uste poliitikat laienemisel.

2015. aastal alguse saanud Bukarest 9 koostööplatvormi eesmärk on üheksa liitlase – Eesti, Läti, Leedu, Bulgaaria, Poola, Rumeenia, Slovakkia, Tšehhi, Ungari – ühiste julgeolekuhuvide arutamine ja mitteametlik konsulteerimine. Kohtumistele on tavapäraselt kaasatud ka US ja NATO esindajad.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.