"Olen aeg-ajalt kuulnud, et kolleegid mujal maailmas imestavad, kuidas meil on õnnestunud siin luua nii elav ja kõrgel tasemel muusikaelu."

Tõnu Kaljuste, dirigent
Segadus kaitsesüstimisel: laps sai Ahtmes kolmanda doosi (0)
27. oktoober 2021
Ilja Matusihis/Pilt on illustratiivne

Möödunud nädalal süstis õde kaks vaktsiinidoosi saanud lapsele Kohtla-Järve Ahtme põhikoolis kolmanda Covid-vastase kaitsesüsti, mis oli mõeldud teisele õpilasele, kirjutab Postimees. 

«Tegemist on kahetsusväärse juhtumiga, sest isiku tuvastamisel tehti oluline viga, aga õnneks see traagilisi tagajärgi kaasa ei toonud ja kellegi tervis sellest ei kannatanud,» märkis värskelt uurimisraportiga tutvunud Ida-Viru keskhaigla ülemarst Toomas Kariis Postimehele.

Kohtla-Järve Ahtme põhikooli õpilasi käib vaktsineerimas Ida-Viru keskhaigla töötaja, kes tegutseb samas kohas juba aastaid ka kooliõena.

Neljapäeval tuli õel Covid-19 vastu vaktsineerida neli õpilast, kellest ühe asemel jõudis kabinetti vale laps. «Kooliõde kutsus nimekirjas oleva lapse välja. Kohale saabus aga sama eesnime ja sarnase perekonnanimega õpilane,» tõdes Kariis. Kui õde kabinetti sisenenule teatas, et talle on kavas teha Covidi-vastane kaitsesüst, vastas nooruk, et on juba vaktsiini saanud.

Segaduse klaarimiseks helistas kooliõde lapsevanemale. Õde tegi aga kõne emale, kelle last ta oli oodanud, mitte emale, kelle laps kabinetis istus.

«Kõnele vastanud ema nõustus, et tema laps on küll varem kaitsesüsti saanud, aga see polnud Covidi-vaktsiin ja kinnitas uuesti, et palub oma teise doosiga mittevaktsineeritud lapsele kaitsesüst siiski teha,» selgitas ülemarst. Laps kuulis vestlust pealt. «Kui kooliõde pärast kõnet ütles, et peame süsti ikka ära tegema, sest ema soovis seda ka, oli laps nõus.»

Haigla poolt kinnitatud vaktsineerimise juhendis on Kariisi sõnul selgelt kirjas, et süsti saaja tuleb tuvastada isikut tõendava dokumendi alusel. «Kahjuks jättis õde nõude täitmata. Seletuskirjas märkis ta, et eksis, kui ei küsinud lapselt dokumenti, kuid kavatseb edaspidi seda alati teha.»

Kariis möönis, et juhtunu näol oli tegu inimliku veaga. «Nüüd on tulemus selline, et laps sai kolmanda Pfizeri vaktsiini kuus päeva tagasi, teine doos tehti talle augustis,» nentis ta.

Ravimiameti ohutusjärelevalvebüroo juhataja Maia Uusküla sõnul peaksid topeltannuse või liiga väikse ajavahega vaktsiini saanud inimesed olema valmis, et neil võivad tekkida vaktsineerimisjärgsed reaktsioonid, mida saab ravimitega leevendada. «Näiteks palaviku või peavalu puhul kasutada kaebusi leevendavaid käsimüügiravimeid.»

Kuue päeva jooksul ei ole õpilasel vaksineerimise järgseid reaktsioone ja kõrvaltoimeid välja tulnud. «Laps on heas seisundis ja ohtu ma tema tervisele ei näe,» sedastas Kariis. Lisaks töötab lapse ema haiglas meditsiiniõena, sestap oskab ta last kodus jälgida.

Ohtu ei tohiks lapse tervisele olla ka ravimiameti meditsiininõuniku Alar Irsi arvates. Kas see kaitsesüst tõhustusdoosina ka oma eesmärki täidab, pole ta aga kindel. «Teise ja kolmanda doosi vahe peaks minimaalselt olema kuus kuud.» Noortel võiks see aeg olla kindlasti pikem.

«Koolis juhtunu tuli välja nii, et kodus märkas ema lapse käel plaastrit ja küsis, mis temaga tehti,» mainis Kariis. «Laps rääkis vaktsineerimise loo ära, mille peale pöördus lapsevanem kooli direktori poole.»

Kool teavitas haiglat üleeile õhtul. Teisipäeval korjati kokku seletuskirjad ja viidi läbi juurdlus. «Täna hommikul kell 10 oli aruanne minu laual,» märkis ülemarst. «Otsustasime teha töötajale hoiatuse vaktsineerimiskorra reeglite eiramise pärast. Õde töölt kõrvaldada ei ole meil kavas, sest ta on tehtut enesekriitiliselt analüüsinud ja lubanud tulevikus juhiseid täita. Lisaks polnud tegu pahatahtliku eksimusega,» sõnas ta.

Kooli direktori kohusetäitja Marika Trei sõnul haigla selgitused juhtunu kohta temani veel jõudnud ei ole.

«Täna saadame koolile ka vastuse,» teatas Kariis. «Neljapäeval vaktsiinist ilma jäänud õpilane saab teise doosi kätte kohe peale koolivaheaega.»

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.