"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Eriloa alusel toimuv PÖFF kuulutas välja tänavuse kava PÖFFi juht Tiina Lokk: me oleme nagu Titanic, kes üritab kõrvale põigata jäämägedest (0)
05. november 2021

“Üldse oleme väga mobiilsed ja dünaamilised ja valmis reageerima kiiresti ükskõik, millistele nõuetele. Mida ei saa, kui päris aus olla, siis festivali ära jätta oleks väga suur mainekatastroof nii Eestile kui ka meile endile loomulikult,” ütles PÖFFi juht Tiina Lokk.

Lokk kutsub kõiki just kinno, sest sel aastal on erakordselt hea programm. Paljud filmid ei tule hiljem ka kinolevisse ja neid näebki ainult festivali ajal kinosaalis istudes. Ka eelmisel aastal proovitud veebikino tuleb seekord palju väiksemas mahus, kõike head seal ka kindlasti ei ole.

“Sellel aastal on absoluutselt kõik festivalid maailmas toimunud, absoluutselt! Nii suured kui väikesed,” märkis Lokk.
“Loomulikult on see juba igasuguse businessi ja loogika vastu, et levitajad või filmitegijad annaksid selliselt meile filmi veebikinno. Nad kõik tahaksid, et ikkagi filmid linastuksid ennekõike kinodes ja meie ka.”

Kui filmidest rääkida, siis selle aasta suur fookus on Ungari filmidel. Kaasaegsete linateoste kõrval linastub ka 10 Ungari filmi, mis on tunnistatud maailma kultuuri- ja kullafondi. “Eriti raske oli huvitavaid filme teha idablokimaades üldse. Sestap on Ungaril väga eriilmeline kino, seal on väga huvitavaid vormiotsinguid, väga huvitavaid sisulisi otsinguid kui me asetame need filmid ajastukonteksti,” kiitis Lokk Ungari filme.

Filmielamusi lubab ka Just Film 54 filmiga. Esimesed piletid eelmüügist on juba ostetud uhiuuele muumiteemalise filmi maailma esilinastusele. “Peaosas on muumipapa ja muumipapa noorusaja seiklused,” rääkis JustFilm festivali juht Mikk Granström. “Ma ise ka alati imestan, et kuidas võib muumidest jällegi midagi uut teha, aga oh üllatust, võib! Ja see, mis muidugi välja tuli, 1,5 h animatsiooni, on väga vinge!”

Valitsuselt toimumiseks eriloa saanud Pimedate Ööde filmifestival toob tänavu oma põhiprogrammis ekraanile 181 pikka filmi viielt kontinendilt. Tänasest läheb lahti piletimüük.

Viirusohutuse tagamiseks on ette valmistatud pikk ja põhjalik reeglistik, mis puudutab ka väliskülalisi, keda saabub PÖFFile ja selle filmitööstusüritusele Industry@Tallinn & Baltic Event ligemale tuhat.

Kokku on 12. novembril avataval Pimedate Ööde filmifestivalil neli võistlus- ja 12 eriprogrammi 34 maailma- ja 31 rahvusvahelise esilinastusega. Esindatud on 74 riigi filmikunst.

Näha saab suurte festivalide auhinnatöid ja Oscari soosikuid

Festivali avafilm, Ildikó Enyedi „Minu abikaasa lugu” juhatab sisse tänavuse külalisriigi, oma filmikunsti 120. sünnipäeva tähistava Ungari fookusprogrammi, kus linastub üheksa uuemat ja kümme vanemat filmi – viimased kuuluvad sealse filmikunsti absoluutsesse tippu.

Näha saab ka teiste suurte festivalide auhinnatöid ja Oscari soosikuid, ekraanile jõuavad sellised filmid nagu Kenneth Branaghi „Belfast”, Pedro Almodóvari „Paralleelemad”, Wes Andersoni „Prantsuse lähetus”, Leos Caraxi „Annette”, Sean Bakeri Punane rakett” ja Jonas Poher Rasmusseni „Põgenemine”.

Uusi Eesti filme on publiku ees seitse: Rainer Sarneti „Vaino Vahingu päevaraamat”, Ivar Murru „u.Q.”, Manfred Vainokivi „The Best of Salieri ehk Mina, Eesti režissöör”, Marta Pulga „Räägi ära”, Aleksander Otsa ja Kaidi Kleini „Päris Rannap”, Peeter Brambati ja Margit Mutso „100 aastat Eesti Arhitektide Liitu” ja Meel Paliale „Kiik, Kirves ja Igavese Armastuse Puu”.

Samuti näitab PÖFF eksklusiivselt Eesti kaastoodetud filme „Kupee nr 6” ja „Kapten Volkonogovi põgenemine”, mis on võitnud tunnustust juba mitmel pool maailmas.

Tallinnas saab osaleda mitmel noortele filmitegijatele mõeldud meistriklassis

Esimest korda leiab aset PÖFFi, Euroopa Filmiakadeemia ja rahvusvahelise filmiajakirjanike ühingu FIPRESCI koostööprojekt „Discovery showcase”. Ekraanile jõuavad Euroopa Filmiakadeemia aasta avastuse auhinnale kandideerivad debüütfilmid, mille autorid kohtuvad rahvusvahelises noorte filmikriitikute koolis osalevate tudengitega, lisaks toimub Tallinnas mitu noortele filmitegijatele mõeldud meistriklassi.

Põhivõistlusprogrammi žüriisse kuuluvad tänavu Mike Downey (Suurbritannia, žürii esimees), Francis Annan (Suurbritannia), Nisan Dağ (Türgi) , Eugen Tamberg (Eesti), Ulrich Thomsen (Taani), Teoniki Rożynek (Poola) ja Piret Tibbo-Hudgins (Eesti).

Debüütfilmide võistlusprogrammi žüriis on Jayro Bustamante (Guatemala, žürii esimees), Elfar Adalsteins (Island), Mostofa Sarwar Farooki (Bangladesh), Paul Thiltges (Luxembourg) ja Hayedeh Safiyari (Iraan) ning Balti filmide võistlusprogrammi žüriis Paolo Bertolin (Itaalia, žürii esimees), Marjorie Bendeck (Saksamaa) ja Ben Pullen (Suurbritannia).

„Põhjusega mässajad” võistlusprogrammi žürii töös osalevad Kazik Radwanski (Kanada, žürii esimees), Juris Kursietis (Läti) ja Rene van Pannevis (Suurbritannia), FIPRESCI žüriis Ola Salwa (Poola), Aleksander Huser (Norra) ja Maarja Hindoalla (Eesti) ja oikumeenilises žüriis Andres Põder, Justinius Ilmar Kiviloo, Marge-Marie Paas ja Tõnis Kark.

Pileteid kõigile PÖFFi seanssidele saab reedest osta festivali koduleheküljelt ja Piletilevist, samuti festivali piletikeskustest, mis avatakse Tallinna Solarise keskuses ja kinos Coca-Cola Plaza ning Tartu Kvartali keskuses. Põhiprogrammi piletihind on kaheksa, sooduspileti hind seitse eurot. Müügil on ka 10-, 25- ja 40-piletiline Hundipass, lisaks piiramatu piletite arvuga Toetaja ja Metseeni pass.

Alates 29. novembrist on avatud ka PÖFFi veebikino, mis on lahti kolm nädalat – kokku on kavas kuni 30 festivali filmi, mida saab vaadata üle terve Eesti. Alates 22. novembrist on samas nähtavad ka lühifilmide ja animatsiooni festivali PÖFF Shorts programmid.

PÖFFi esitlevad Elisa, Nordic Hotel Forum ja Toyota.

Suursponsorid on Postimees, Certific, Respiray, BioBlock, Cramo, National Geographic.

Ametlikud partnerid on DHL, EuroPark, Jura ja Reval Cafe.

Pimedate Ööde filmifestival leiab tänavu aset 12.–28. novembrini. Vaata festivali kava: https://poff.ee/.
Osta pass: https://poff.ee/shop/.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.