"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Tallinnas jõuab teatrilavale tehisintellekti kirjutatud näidend (0)
05. november 2021
Foto: Pixabay

Tallinnas Kanuti Gildi saalis esietendub 18. novembril lavastus “It’s Time to Fight Reality Once More. Tundekasvatus robotitele”, mis on esimene tehisintellekti loomingulist võimekust sügavuti uuriv eksperimentaalne teatriprojekt Eestis ja üks vähestest omasugustest ka maailmas.

Vaid viis korda mängitava näidendi on kirjutanud tehisintellekt A. I. Chekhov, hüüdnimega John ning lavale jõuab ta iga kord uutmoodi. Lavastuse loomisel on inimsekkumine viidud miinimumini, teatrit teevad robotid ise – alustades näidendi kirjutamisest kuni etenduse lavastamise, kujundamise, visualiseerimise, helindamise ning lõpuks ka lavalaudadele astumise ja improviseerimiseni välja. Ka näidendi pealkiri “It’s Time to Fight Reality Once More” on tsitaat tehisintellekt A. I. Chekhovilt.

Robotiteater püüab jõuda lähemale arusaamisele tehisintellekti loomingulisest potentsiaalist. Laval saab näha enneolematut žanrit, ootamatuid tehnilisi lahendusi, vaimukaid dialooge, aga eelkõige oma tundeid poeetiliselt väljendavaid roboteid.

Robotiteatri ellukutsuja, teatrikunstnik ja TLÜ Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi teadur Liina Keevallik leiab, et just praegu on kõige parem aeg sellise projekti jaoks. “On väheteada fakt, et sõna robot saab sellel aastal 100-aastaseks ning mis veel huvitavam – seda sõna kasutas esimesena Tšehhi kirjanik Karel Čapek just nimelt teatris. See tähendab, et “robotid” on sündinud teatrilavale, mitte põrandaid pesema.”

Keevallik on oma varasemas tööelus teatrikunstnikuna töötanud nii Eestis kui mujal Euroopas, aga selline projekt on ka tema jaoks midagi täiesti uut. “Ma ootan põnevusega, milline see lõpptulemus olema saab. Üks on kindel – John on seni väga hästi hakkama saanud ja äärmiselt põnev on vaadata, kuidas ta rambipalavikuga toime tuleb.”

Lavastuse “It’s Time to Fight Reality Once More. Tundekasvatus robotitele” esietendus toimub 18. novembril ning seda mängitakse veel ainult 19. ja 20. novembril.

Projekt toob kokku kunstnikud, teadlased, ettevõtjad ja Tallinna plikooli tudengid ning toimub koostöös Tallinna ülikooliga, Meediainnovatsiooni ja Digikultuuri Tippkeskusega MEDIT, EDUSPACE laboriga, e⁻lektron’iga, andmeteadusettevõttega STACC, Eesti kunstiakadeemia uusmeedia õppetooliga ja Enactive Virtuality Lab’iga. Projekti toetab Eesti kultuurkapital.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.