"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Fotomuuseum tutvustab perepäeval põnevaid fototehnikaid (0)
06. november 2021
Fotograaf Peeter Langovits. Foto: Scanpix

Fotomuuseum tutvustab laupäevasel perepäeval kell 11-18 põnevaid fototehnikaid. Osaleda saab fotograafilise siluettpildi ja tänavakunsti eritehnika, stencilart’i töötubades ja endast saab lasta jäädvustada märgkolloodium-menetlusel portree. Näitusel “Peeter Langovitsi ½ sajandit” teeb põhjaliku tuuri fotograaf ise. 

Fotograafilise siluettpildi töötoas, mida juhendab õppedisainer Tanel Verk, saab endast jäädvustuse 19. sajandi alguses ja 1930. aastail populaarses tehnikas. Enne fotoajastut oli käärlõikena vormistatud siluettkujutis üks levinumaid inimese kujutamise viise. Portreteeritav istus profiilis tugevalt valgustatud paberi ette, tema kontuurid joonistati vastu valgust üles ja kujutis lõigati hiljem välja. Fotomeediumi tulekuga kasutati siluettpildi loomisel juba fotograafiat – protsessi müsteerium avanebki muuseumi töötoas, vahendab BNS.

Fotograafilist ainest kasutava stencil art’i ehk šabloonikunsti töötuppa on oodatud tänavakunsti huvilised. Portreefotot ja stencil-kunsti ühendav õpituba võtab aluseks osalejate autoportree või ka sõbra-pereliikme portreefoto, millest saab lähedasele valmistada toreda tänavakunsti stiilis üllatuskingituse. Juhendaja on tänavakunstnik von Bomb – Baltimaade suurima seinamaalingu, Ülemiste City vihmavarjutüdruku ja paljude tuntud poliitilist allteksti omavate stencil-teoste autor.

Tartust saabuvad taas perepäevale elevust tekitama Ag47 piltnikud Jüri ja Käty Tarkpea, kes korraldavad fotosessioone vanaaegse plaatkaameraga. Sellega valmivad ajaloohõngulised portreed märgkolloodiummenetlusel. Ühtlasi avatakse Fotomuuseumi trepigaleriis Ag47 portreekollektsiooni näitus.

Perepäeval toimub ka kohtumine ja kunstnikuvestlus fotograaf Peeter Langovitsiga, kes juhatab isiklikult tuuri isikunäitusel “Peeter Langovits ½ sajandit”. Mahukas ekspositsioon on retrospektiiv fotograafi loomingust 50 aasta jooksul.

Peeter Langovits on Eesti fotokunstnik ja -dokumentalist, keda iseloomustab fotograafia-alane mitmekülgsus ja suur kirg oma teema vastu. Ta tegutseb valdkonnas juba üle poole sajandi – omal ajal juhtis ta ETA fototoimetust, oli pikalt ajalehe “Postimees” fotoreporter ja on osalenud sadadel näitustel. Fotohuvilisele publikule avaneb muuseumi perepäeval võimalus kohtuda elava legendiga silmast silma ja esitada talle küsimusi. 

Fotomuuseum asub Tallinna vanalinnas aadressil Raekoja 4/6.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.