"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
Kiik: praegune viiruse pilt ei eelda laiaulatuslikke sulgemisi (0)
09. november 2021
Tervise- ja tööminister Tanel Kiik. Foto: Albert Truuväärt

Kabinetiistungil koroonaviiruse olukorda arutanud valitsus teisipäeval  ühtegi uut koroonapiirangut sisse viia ei otsustanud, vahendab BNS.

Tervise- ja tööminister Tanel Kiige sõnul on viimased kuus päeva Covid-19 nakatumise numbrid olnud madalamal kui nädal tagasi samal ajal. «Inimeste vastutustundliku käitumise, vaktsineerimise ja piirangute koosmõjul on hakanud viiruse levik taanduma,» lausus Kiik. 

Teadusnõukoda ja terviseamet on pannud valitsusele ette muuta vaktsineeritud lähikontaktsete eneseisolatsiooni reegleid, kuid valitsus seda olukorda muutma ei kipu. Minister Kiik selgitas Postimehele, et kõik vaktsineeritud lähikontaktsed, kes on pereringis nakatunud, võiksid koju jääda ning enne tööle naasmist teha kiirtesti. 

«Kui me vaatame juriidilist poolt, siis praegu, kus viiruse levik on olemasolevate meetmetega langemas, ei kehtesta me neile piiranguid, kuna nende nakatumise risk on väiksem kui vaktsineerimata inimestel,» selgitas Kiik. 

«Mis puudutab aga suurüritusi, siis on mõistlik üle vaadata piirarvud, et ka korraldajatel oleks selge, milliseid üritusi on võimalik lähikuudel korraldada. Praegu on mõistlik vältida suuri rahvakogunemisi,» lisas Kiik. 

Kui nakatumine tõuseb taas ja vaktsineerimise huvi hakkab raugema, siis võib valitsus kaaluda muuta olemasolevaid reegleid rangemaks, ütles Kiik. «Kui nakatumislangus püsib, siis on võimalik erinevaid üritusi teha ka jõulukuul ja järgnevatel kuudel. Kindlasti on mõistlik meil siis üle vaadata ka maksimaalsed piirarvud,» selgitas minister. 

Kiik leiab, et Kagu-Eestis võiksid omavalitsused, ettevõtjad ja inimesed veelgi ettevaatlikumalt käituda – ära jätta kontakte, võimalusel teha kaugtööd, kaaluda koolide distantsõpet ja ära jätta huvitegevust. «Praegune viiruse pilt ei eelda laiaulatuslikke ühiskondlikke sulgemisi kogu riigis,» lisas Kiik. 

Teadusnõukoda ei ole taganenud soovitusest, et meelelahutusasutused tuleks kell 21 sulgeda, kuid valitsus on seni seisukohal, et see sulgemiskellaaeg jääb 23 peale ja Kiige sõnul sel nädalal ajalisi piiranguid muutma ei hakata. 

«Ulatuslikke piirangute eelduseks oleks viiruse leviku jätkuv tõus, haiglaravi koormuse kasv. Praegu oleme õhkõrnal jääl, kus näeme nakatumise langust. Jälgime seniste reeglite täitmist, kasutame kõiki võimalusi vaktsineerimise edendamiseks ja vaatame üle suurürituste piirarvud järgmiste kuude jooksul,» selgitas tervise- ja tööminister. 

Lisaks kehtivatele koroonapiirangutele on olukorra leevenemises suur roll vaktsineerimisel, toonitas Kiik. «Peamine viiruse leviku tõkestamise viis ja haiglaravi ülekoormuse maandamine on kaitsesüstimine – seda me näeme eriti Euroopa Liidu ja Eesti kaarti vaadates,» ütles Kiik.

Tema sõnul on Euroopa Liidu nendes riikides, kus on kõrge vaktsineeritus, vähem nakatumisi, vähem haiglaravil Covid-19 patsiente ning vähem koroonasurmasid. Seevastu madala vaktsineeritusega riikides on olukord teistsugune. «See võiks panna mõtlema kõiki neid, kes ei ole veel vaktsineerima jõudnud,» ärgitas Kiik.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.