"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
Glehni pargis restaureeriti kolm kunstimälestist (0)
10. november 2021
Foto: Nõmme LOV

Esmaspäeval, 8. novembril lõppesid Glehni pargis olevate skulptuuride restaureerimistööd. Restaureeriti Nikolai von Glehni kavandatud Siegfriedi skulptuuri „Kalevipoeg“ säilinud tükid (1908), Nikolai von Glehni loheskulptuur „Krokodill“ (1908) ja skulptuur „Kalevipoeg“, mis on 1990. aastal loodud Mati Karmini koopia Nikolai von Glehni skulptuurist.

Nõmme linnaosavanema Grete Šillise sõnul on nõmmelastel üle mitme aastakümne võimalik restaureeritud kujul loheskulptuuri täies ilus näha. „Pärast restaureerimist on kõik skulptuurid heas seisukorras ning pakuvad pargikülastajatele koos lossi ja palmimajaga võimalust osa saada Nikolai von Glehni pärandist. Tulevikus kavatsetakse loheskulptuuri valgustuse muutmist nii, et valgusvihk oleks suunatud mõlema lohe peale,“ märkis linnaosavanem.

„Kõige huvitavamaks kujunesid tööd loheskulptuuriga „Krokodill“, kus üks lohepea oli otsast murdunud. Nikolai von Glehn algseks sooviks oli oma skulptuuridega kujutada muinas-germaani kangelast Siegfriedi, kes võitleb lohega. Välimuse järgi hakati lohet aga nimetama krokodilliks ja Siegfriedi Kalevipojaks. Üks põhjus, miks lohet krokodilliks nimetama hakati, võis olla see, et lohe teine pea mattus peagi lehtede, huumuse ja pinnase alla,“ rääkis kunstimälestiste peaspetsialist Eero Kangor. „Praegu lõpetatud restaureerimistööde raames taastati ärakukkunud lohepea nina ning kaevati lohepea rohkem maa seest välja. Tööde käigus selgus üllatuslikult, et Nikolai von Glehn on kujutanud ühte lohepeadest väljumas maa-alusest koopast. Just selle avastuse tõttu võtsid tööd kauem aega, sest puujuured olid skulptuurile peale ja sisse kasvanud ning need tuli eemaldada,“ lisas ta.

Enne töödega alustamist olid skulptuurid määrdunud puudelt langenud ja kõdunema hakanud õietolmuga ning korstnatest levinud tahmaga. Restaureerimistöödeks ehitati skulptuuri „Kalevipoeg“ (1990) ümber tellingud ning osa töid teostati ka tõstukilt. Skulptuure pesti, graniitkivide vahelised vuugid puhastati ja täideti uuesti seguga. Kohtades, kus vesi võis skulptuuri sisse imbuda, praod hermetiseeriti. Välja pudenenud graniiditükkidest tekkinud augud täideti uute kividega. Tasandati skulptuuride jalgade ümber olev graniitkividest tükkidega plaat.

Restaureerimistöid teostas Restitutor OÜ  ja tööde kogumaksumus oli 19 770 eurot.

Lisaks skulptuuride restaureerimisele on Nikolai von Glehni 180. sünniaastapäeva puhul saanud uue valgustuse Glehni palmimaja ning kõigil huvilistel on võimalus osaleda juubeli ürituseks valminud audioretkel “Jalutuskäik Nikolai von Glehni radadel”  – https://www.nommemuuseum.ee/audioretk/

Juunis paigaldati Nikolai von Glehni auks mitmed mälestustahvlid. Mälestustahvlid asuvad Glehni pargis,  endise Glehni vorstivabriku (Pärnu mnt 320) seinal ning Nõmme Rahu kiriku (Võsu tn 5)  ja Glehni postkontori (Jaama tn 14) juures.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.