"Tulevikku vaadates tuleks vähemalt kodutarbijad börsipõhisest süsteemist välja suunata. Ainult nii on võimalik kliimaeesmärke tulevikus täitma hakata."

Alar Konist, TalTechi energiatehnoloogia professor
video Härma: piirangute leevendamise arutelud peaksid algama siis, kui haiglaravi koormus on langenud 200 patsiendini (0)
10. november 2021
Terviseameti peadirektori kohusetäitja Mari-Anne Härma Foto Albert Truuväärt

“Piirangute leevendamise arutelud peaksid algama siis, kui haiglaravi koormus on langenud 200 patsiendini,” ütles Terviseameti peadirektori kohusetäitja Mari-Anne Härma, kelle sõnul peaksid ka siis osa meetmetest jääma alles, sest jõulude ja aastavahetuse pidustused on kõrgema riskiga. Terviseamet soovitab detsembri üritused edasi lükata ja uusi mitte planeerida. 

Härma sõnul on haigestumine pööranud langustrendi ja uue aasta alguseks on ka haiglates olukord parem.

“Langustrendile on kaasa aidanud tõusnud ohutaju ja hoogustunud vaktsineerimine, sealhulgas kolmandate doosidega. Langustrendis on ka haiglasse saabumine. Haiglaravi on jäänud 600 inimese piiresse ja peaks järgmisest nädalast langusesse pöörduma,” ütles ta. 

Härma sõnul võib sellise trendi jätkudes 6-7 nädalaga jõuda olukorda, kus toimib COVID-ravi ja ka plaaniline ravi.

“Meetmete leevendamine võib kõne alla tulla, kui haiglaravil on umbes 200 COVID-patsienti. Praegu ei tee terviseamet valitsusele ettepanekut täiendavaid piiranguid kehtestada,” ütles ta.

Nakatunute arv on viimase seitsme päevaga langenud

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik rääkis, et nakatunute arv on viimase seitsme päevaga langenud, millele aitas tõhusalt kaasa vaktsineerimine, kaugtöö ja üldse kõigi reeglite täitmine.

“Saime praegu viiruse leviku pidama ilma laiaulatuslike piiranguteta, see näitab, et Eesti inimesed teevad tarku valikuid. Tervishoiusüsteem on teinud väga suure pinge all tööd, kõik Eesti meedikud väärivad medalit,” ütles ta.

Siiski osutas minister, et praegu ei saa rääkida ka piirangute leevendamisest, mis niigi on väga leebed. Ta kutsus üles jõulusid ja aastavahetust võimalikult ohutult tähistama ning tunnustas asutusi, kes ise on otsustanud üritusi väiksemas mahus korraldada. Kiige sõnul on viiruse langustrendi oma panuse andnud kiirtestid ja distantsõpe koolides.

“Tegeleme ravimitega, ent müügiluba pole veel ühelgi. Kui ravim saab turule tulla, tegutseme operatiivselt, et tagada patsientidele parim. Kõige parem ravim siiski on vaktsiin, millega saab haigust ennetada,” rõhutas Kiik.

Tema sõnul jälgitakse ka mujal Euroopas toimuvat, kus nakatumine on jälle tõusnud. “Valitseb otsene seos vaktsineeritusega, nii mustvalge seos, kui üldse olla saab. See sõnum peaks olema kõigile mõistetav, et seos haiglaravi ja suremuse ning vaktsineerimata jätmise vahel on igal pool maailmas otsene,” kutsus Kiik üles vaktsineerima.

Küsimusele haiguskolletest hooldekodudes vastas Kiik, et neid täiesti vältida pole võimalik, kuid riske saab jällegi maandada vaktsiiniga: hooldekodudes on nakatumine otseselt seoses vaktsineerituse ulatusega. Ta osutas ka, et isikukaitsevahendeid on piisavalt, kuid neid tuleb kasutada õigesti. Lisaks vaktsiinile ja maskile kutsus minister üles enne hooldekodu külastust ennast ka testima.

Kui Kiige kästi küsiti, kas on mõistlik lastele korraldada ühiskülastusi teatrisse vastas ta: “Hariduses on mõte keskenduda põhiõppele, lisategevused on mõistlik edasi lükata. Kollektiivseid teatrikülastusi ei ole mõistlik teha.”

Äärmisel vajadusel saab patsiente viia ravile Soome

Minister kinnitas ka, et kui haigestumine peaks tõesti taas drastiliselt kasvama ning olukord katastroofiliseks muutub, on meil kokkulepe Soomega, kuhu saab äärmise vajaduse juures haigeid viia. Ta avaldas lootust, et sellist olukorda ei tule ja vajadust ei teki.

Laste vaktsineerimine on ministri sõnul mõnevõrra paranenud, kuid jääb maha täiskasvanute vaktsineeritustest. “Laste vaktsineerimine võimaldab hoida ühiskonda avatuna ning osaleda kontaktõppes. Selge soovitus on üle 12 aastaseid lapsi vaktsineerida,” märkis minister.

Ta meenutas, et viimase 20 kuu jooksul oleme näinud viiruse levikus palju murdepunkte mõlemas suunas, mistõttu avalike ürituste osalejate piirarvud tuleb aegsasti enne aastalõpuüritusi üle vaadata. “Väikses kollektiivis ja pereringis on mõistlik pidusid pidada, kuid mitte suurtes rahvahulkades.”

Kiik märkis ka, et Terviseameti juhi kohale on kuus kandidaati ning kui nende hulgast leitakse sobiv, siis minister teeb oma otsuse. Täna ei ole see veel teada. Hetkel Terviseameti peadirektori asetäitja ametit pidav Mari-Anne Härma teatas, et tema ei kandideeri juhi kohale.

Koroonapassi peab kontrollima digitaalselt

Tago Trei PPA-st andis ülevaate, kuidas politsei piirangute järgimist kontrollinud on. Tema sõnul on olukord üldiselt hea, üle 95 protsendi inimesi kannab avalikus ruumis maski. Siiski on ikka veel inimesi, kes võtavad peale sisenemist maski ära.

Tema sõnul kontrolliti ka seda, kuidas ettevõtted koroonapasse kontrollivad: 500-st ettevõttest 20 asutust kontrollis passi valesti – see tähendab, et vaadati vaid visuaalselt, kuid tuleb kontrollida tuleb digitaalselt. Tema sõnul tuli neljale ettevõttele sunniraha määrata, kuna nad ei hoolinud eelnevaist hoiatustest. Eraisikule on kõige suurem trahv, mis määratud, 300 eurot.

Ravimiameti esindaja Triin Suvi andis lootust, et koroonaravim peatselt turule jõuab, kuna hindamine käib. Ta selgitas, et osa ravimeid töötavad viiruse vastu ja vähendavad levikut organismis, kuid teine osa jälle on mõeldud põletiku vaigistamiseks. Viimased on tegelikult juba varasemalt olemas, kuid kuid arendatakse edasi koroona jaoks.

Ametlikku hinnangut ravimile võib oodata jaanuaris. Suvi selgitas ka täpsemalt keerukat meditsiinilist mehhanismi, kuidas viis müügilo ootel ravimit töötavad. Põhiline on tema sõnul aga see, et ravim ei anna haiguse vastu pikka kaitset, mistõttu vaktsiini nad ei asenda.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.