Tasub vaadata, et valitsus liiga ulatuslike riiklike kulutustega hinnatõusule lisahoogu ei anna. Kehtestades seeläbi justkui kogemata täiendavat “inflatsioonimaksu."

Madis Müller, Eesti Panga president
18. novembril kell 13.00 Linnaaianduse kogemuspäeval jagatakse nippe õppe- ja kogukonnaaedade rajamiseks ja arendamiseks (0)
11. november 2021
Foto: Albert Truuväärt

„Linnaaiandus on viimastel aastatel muutunud aina populaarsemaks ning linna toel on Tallinnas rajatud juba 100 õppeaeda ja 21 kogukonnaeda. See näitab, et inimestel on soov ja vajadus säilitada sidet looduse ja maaga ka siis, kui elatakse linnas, mistõttu tasub linnaaedu kindlasti edasi arendada,“ ütles Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti juhataja asetäitja Elena Sapp.

„Kogemuspäeval kohtuvad linnaaedade loojad ja arendajad nii pealinnast kui ka mujalt Eestist. Kohtumise eesmärgiks on vahetada teadmisi ja kogemusi linnaaia rajamisest ja hooldamisest ning saada inspiratsiooni aedade edasiseks arendamiseks.“

Arvestades üha kasvavat huvi linnaaianduse vastu korraldab Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet neljapäeval, 18. novembril kell 13.00–19.20 kogemuspäeva, kus veebi vahendusel jagatakse häid praktikaid linnaaedade rajamisel ja arendamisel. Eelregistreerimine kogemuspäeval osalemiseks on juba avatud.

Lasnamäe linnaosas Võru 11 asuv Laagna aed. Foto: Albert Truuväärt

Õppeaedu rajavad oma hoovidesse nii lasteaiad, koolid, kultuurikeskused, muuseumid, raamatukogud, tegevuskeskused, hoolekandeasutused kui ka teised linnaasutused. Kolme viimase aasta jooksul on Tallinnas linna toel õppeaia rajanud 92 linnaasutust ning kaheksa erakooli ja -lasteaeda. Sajas õppeaias toimetab kokku ligi 18 000 väikest ja suurt aednikku. Õppeaedade toimimise põhimõtteks on koosloome, looduslähedane aiapidamine ning söögi-, tarbe- ja ilutaimede kooskõla, olulised on roheline eluviis ja loodushariduslikud tegevused.

Kogukonnaaiad on aktiivsete linlaste algatusel loodud avatud linnaaiad, kus ühisel hoolel koguvad jõudu nii taimekasvatus kui ka roheline eluviis ja kogukonnatunne. Igas Tallinna linnaosas on praeguseks vähemalt üks kogukonnaaed. Kokku on pealinnas 21 kogukonnaeda, kus tegutseb üle 600 linnaaedniku ja ühistegevustesse on kaasatud veelgi rohkem huvilisi.

„Igale aiale on lähenetud individuaalselt, arvestades asukohta ja ruumilist eripära ning inimeste vajadusi ja huvisid. Kuid kõiki neid ühendab inimeste soov midagi ise kasvatada ning veeta vaba aega kasulikult. Nii korraldatakse linnaaedades talguid, töötubasid ja kontserte, aga ka loenguid ja jutuõhtuid, kus räägitakse näiteks kompostimise vajadusest, pärandsortidest, seemnete säilitamisest ja paljust muust,“ selgitas Elena Sapp.  

Kogemuspäeval tutvustavad oma tegevusi Tallinna Virmalise lasteaed, Tallinna saksa gümnaasium, Tallinna Vaba Waldorfkool, Kalamaja muuseum, Lastemuuseum Miiamilla, Laagna, Pelguranna ja Kännukuke raamatukogud, Kreenholmi aed, Tartu maheaed ja Kohila kogukonnaaed. Räägitakse ka vabaühenduste juhtimisest ning vabaühendustele pakutavast toest.

Kogemuspäev viiakse läbi 18. novembril keskkonnas Zoom. Täiendava info ning registreerimise vormi ja ajakava leiab veebilehelt Linnaaianduse kogemuspäev 2021. Osalemiseks vajalik link saadetakse igale registreerujale e-postiga.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.