"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
telemagasin "siin tallinn" Lastekodu juhataja Meelis Kukk: lastekodusse viimine tähendab paljudele lastele pääsemist (0)
12. november 2021

“Paljud noored on öelnud, et lastekodusse pääsemine on olnud neile õnn ja pääsemine,” rääkis Tallinna Lastekodu juhataja Meelis Kukk saates „Siin Tallinn“. “Lastekodu annab võibolla elujõu, et elus läbi murda.”

Üle Eesti elab lastekodudes 800 last. Kukk rääkis, et lastekodu arendatakse selles suunas, et lapsed tunneks end turvaliselt ja koduselt. Tallinna Lastekodus elab 170 last, mis hõlmab ka ema ja lapse turvakodu ja asendushoolduskodu teenuse saajaid. Ta selgitas, et kõiki lapsi ei saa lapsendada, kuna lootust on, et laps saab tagasi oma bioloogiliste vanemate perre. “Palju lootust siiski pole,” möönis ta kurvalt.

Kuke sõnul luuakse selleks eraldi sotsiaaltöötajate koht lastekodu juurde, kes hakkab otseselt selle teemaga tegelema.

Hoolduspere on raske leida

Tallinn teeb omalt poolt pingutusi, et muuta lastekodu laste elu turvalisemaks, näiteks erakorraliste kulude puhul saab lisatoetusi läbi linnaosade kaudu, kasvõi arvuti ostmiseks, et osaleda distantsõppel. “Kui laps satub meie juurde, peame pingutama, et ta tunneks end koduselt. Sügava puudega last ei lapsenda keegi ega võta ka hooldusperre. Teismelistele on samuti pere laske leida,” oli ta murelik.

Siiski märkis Kukk uhkusega, et lastekodu lapsed on maru tugevad, et selles maailmas hakkama saada.

Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti juht Raimo Saadi sõnul on asutud tegelema asendushooldusteenuse pakkumisega, et lapsed oleks perele lähemal ning suudaks hilisemas elus hakkama saada. Korra järgi elavad lapsed lastekodus kuni täisealiseks saamiseks.

“Hooldusperre minek on oluline, et laps saaks kasvada võimalikult tavapärasest peres,” rõhutas ta. Selleks on veel eraldi toetused ette nähtud: hooldusperedele makstakse 870 eurot kuus esimese kolme kuu jooksul, et võimaldada hooldusvanematel lapsega tegeleda.

“Hoolduspere leida on siiski raske, seega tuleb märgata ja tunnustada neid inimesi, kes selle panuse ja töö on ette võtnud. Lastekaitse jätkab kontakti ka hooldusperega, ta märkab ja esitab soovitusi, kui pere vajab lisaraha. Linnal on vahendid selleks olemas,” julgustas Saadi hooldusvanemaks hakkama.

Endine kasvandik eelistas lastekodu asendusperele

Tallinna Lastekodu üksuse juht Harry Gustavson on omas ametis juba 20 aastat. Ta kinnitas julgustavalt, et selliseid lastekodusid, mis meenutavad filmist „Naerata ometi“ nähtut, enam olemas pole. Meie lastekodud on tema sõnutsi Euroopa projekti järgi ümber ehitatud, rajatud on peremajad. Ain Urbel, kes töötab lastekodus “perevanemana” selgitas, kuidas toimub tema töö. Tema kasuperes on kuus last, kes seal elavad ja õpivad, aga nädalavahetusel teevad ise ka süüa ja muid kodutöid.

Pool oma elu lastekodus veetnud Andrus Pogrebnoi vahendas oma mälestusi lapsepõlvest ja meenutas, et lastekodu kasvatajad olid väga hoolivad. Ta viibis osa aega ka kasuperes, kuid sai sealt negatiivseid kogemusi ning kinnitab nüüd, et lastekodus oli elu parem.

Täisealiseks saanud Pogrebnoi on “lastekodust ellu astuja”, mis tähendab, et on aasta iseseisvalt elanud. “Tunne oli võõras, kui olen üksi ja pean hakkama saama, seda just vaimselt ning pean otsima kuhu pöörduda. Käin tööl, mul on oma korter, üür on makstud. Olen vigu teinud, kuid olen õppinud,” kirjeldas ta oma edukat ellu astumist.

Lasekodu juht Meelis Kukk sõnas, et Pogrebnoi kogemus pole haruldane ning selliseid lapsi on teisigi, kes eelistavad lastekodu asenduskodule. “Kogume lugusid, paljud noored on öelnud, et lastekodusse pääsemine on olnud õnn ja pääsemine,” ütles ta. “Küsimus on, kas peretöötajatel tekib lastega kontakt.”

Kuke sõnul värvatakse pidevalt uusi perevanemaid. “Lastekodu annab võibolla elujõu, et elus läbi murda,” rääkis Kukk enda kogemusest lastekodust pärineva lapsena.

Iganädalane telemagasin “Siin Tallinn” on eetris neljapäeviti kell 21.30 Kanalis Duo4.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.