"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
Läti toetab Georgi lindi kasutamise keelamist avalikel üritustel (1)
12. november 2021
Foto: Scanpix

Läti Seim toetas neljapäeval, 11. novembril, viimasel lugemisel niinimetatud  Georgi lindi keelustamist avalikel üritustel, koosolekutel, marssidel ja pikettidel. Seda näevad ette vastu võetud muudatused avaliku meelelahutuse ja pidustuste turvalisuse seaduses ning koosolekute, rongkäikude ja pikettide seaduses.  

Muudatuste annotatsioon viitab Venemaa agressioonile Ida-Ukrainas, kus musta-oranži triibuline lint sai Venemaa hübriidsõja sümboliks. Seda kasutavad “nii terrorirühmitused Ida-Ukrainas kui ka Venemaa agressiooni toetajad kogu endises NSV Liidus”, kuigi selle algne päritolu ulatub tagasi tsaariaega. Seda on näha ka 9. mai üritustel, millega tähistati Nõukogude Liidu võidupüha.  

„Arvestades Venemaa laienemist Ukrainasse ja totalitaarset ideoloogiat endiste NSVLi liiduvabariikide suhtes, on Lätil põhjust näha piisavat ohtu oma demokraatlikule korrale ja julgeolekule. Georgi lintide tähendus sümbolina on aja jooksul muutunud ja nende keelustamine praegu piirab ülaltoodud ideoloogiat. Peame oma väärtused selgeks tegema ja võtma seisukoha nende lintide kasutamise vastu avalikel üritustel,” ütles Riigikogu inimõiguste ja avalike suhete komisjoni esimees Artuss Kaimiņš.  

Seimis toimunud arutelul ütles saadik Nikolajs Kabanovs (Harmoonia), et osa venelasi võib lindi keelustamist tajuda rünnakuna iseenda ja oma identiteedi vastu. Ta ütles, et lint ei ole keelatud üheski teises EL-i riigis ja on ajalooliselt olnud Vene ohvitseride autasu.  

Samuti lükati tagasi tema ettepanek sätestada erandid mälestuste jäädvustamiseks sõjamatmispaikades ja sõjamälestusmärkidel, ajalooliste ümberehituste ajal ning välisdiplomaatidele.  

Karistus seaduserikkumise eest ulatub hoiatusest kuni 350-eurose rahatrahvini eraisikule ja kuni 2900 euroni juriidilisele isikule, nagu ettevõtjad ja ühendused.  

Seadus juba keelab avalikel üritustel kasutada endise NSVLi, endise NSVL liiduvabariikide ja natsi-Saksamaa lippe, nende relvajõudude ja repressiivasutuste vormiriideid, vappe ja hümne, natside vappe, sealhulgas stiliseeritud kujul haakriste, SS-märke ja nõukogude sümboleid nagu sirp ja vasar. Erandiks on juhud, kui nende eesmärk ei ole totalitaarsete režiimide ülistamine või kuritegude õigustamine või kui neid kasutatakse hariduslikel, teaduslikel või kunstilistel eesmärkidel. 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

taust
13. nov. 2021 12:38
Georgi ordeni ajalugu ulatub juba 1769. aastasse, mil Katariina II asutas ordeni nime all “Püha Georgi Suurkannataja ja võitja orden”. Ordeniga autasustati ohvitsere teenete ja vapruse eest lahinguväljal, ja kindlasti mitte maadevallutusel, vaid just oma maad kaitstes. Ordeni slogan oli „Teenistuse ja vapruse eest“ ja orden ise on valge emailiga kaetud kuldrist, mille keskel asub Püha Georgi kujutis. Oranž ja must aga omakorda sümboliseerivad tuld ja püssirohtu. Ordeniga samaväärne oli ka mõõk, mida peeti kõige prestiižsemaks sõjalisteks autasuks. Vastavalt ajaloolasele Reigo Rosenthalile, teatas ka Soome marssal Mannerheim, peale Georgi ordeni saamist, et võib nüüd rahus surra. Samuti on Georgi mõõga saanud Johan Laidoner ja Anton Irv. II maailmasõja ajal autasustati Saksa poolel võidelnud venelasi ja kasakaid Saksa ristidega, mille juurde kuulus ka Georgi lint.