"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
fotod 120-aastane Volta tööstusala arendakse uueks Põhja-Tallinna tõmbekeskuseks (0)
15. november 2021

Üle 11 hektari suurune ajalooline Volta tööstuspiirkond Kalamaja mereäärses osas saab uue elu, sest kinnisvaraarendaja Endover rajab sinna vana ja uut arhitektuuri siduva kaasaegse ja keskkonnasõbraliku elu- ja ärikvartali. Tallinnale esimese tänavavalguse andnud Volta tehase territooriumile kerkib tervikliku mikroinfrastruktuuriga kvartal kokku 29 hoonega.

Endover arendab 120 aastase Volta tööstusala uueks Põhja-Tallinna tõmbekeskuseks

Vaata galeriid (22)


Volta kvartali faktid:
       
–     detailplaneering hõlmab 11,25 ha

  • arendusmaht 142 000 m²
  • elupinnad 90 000 ja äripinnad 52 000 m²

Endoveri arendusmahud:

  • hooneid kokku 29, sh 2 juba valmis
  • Korterite arv 755
  • parkimiskohti üle 1360, lisaks rattaparkla
  • lasteaed ja 15 000 m2 suurune pargiala 
  • valmib aastaks 2025
  • 2025 elab ja töötab kvartalis ligi 3000 inimest

„Põhja-Tallinnas toimuvad lähiaastatel Tallinna suurimad arengud ning Volta kvartalist saab üks mereäärse Kalamaja tõmbekeskuseid. Põhja-Tallinnal on potentsiaal kujuneda Läänemere äärseks Silicon Valleyks arvestades lähima 10 aasta jooksul siia lisanduvaid arendusmahtusid, tehnoloogiasektori huvi siin nii elamise kui töötamise vastu ning logistiliselt head ja populaarset asukohta,“ ütles Endoveri juhatuse liige Robert Laud. „Väga oluline on seejuures ka infrastruktuuri ja transpordilahenduste kaasajastamine. Endover pooldab tugevalt Ülemiste-kesklinn-Põhja-Tallinn rööbastranspordi rajamist.“

Vaata galeriid (22)

„Voltas hakkab elu uuesti õitsema nagu 100 aastat tagasi esimese Eesti Vabariigi ajal. Volta kvartali juured ulatuvad aastasse 1899 ning siinsete tehaste peamiseks toodanguks on olnud elektrimootorid. Tänu Volta tehasele sai Tallinn oma esimese tänavavalgustuse. Tuntuim toodang, mis siit territooriumilt inimeste kodudesse jõudis, on loomulikult legendaarne Volta vahvlimasin,“ sõnas Laud, kelle sõnul plaanitakse taastada piirkonna kunagine elurütm, kuid seda tänapäevases võtmes.

„Rajame Volta kvartalisse oma mikroinfrastruktuuri, kust elanik saab nii-öelda viie minuti kaugusel kodust kätte kogu oma päevaringiks vajaliku. Nagu vanasti, kui päevasel ajal töötati tehases ja õhtusel ajal sai aega veeta territooriumil asuvas klubihoones, loome kvartalisse lisaks elu- ja äripindadele ka vaba aja veetmise võimalusi, pargialad ja lasteaia,“ lausus Robert Laud. Kvartalis saab olema oma supermarket ja pagarikoda, disainitänav ja lemmikloomapood, spordiklubi ja perearstikeskus. Järgime arendamisel maailmas aktuaalset 15-minuti naabruskonna planeerimise põhimõtet, tõstame linnaelu kvaliteeti tagades kogukonnale mugavama, mitmekülgsema ja kaasavama elu- ja töökeskkonna.

WoHo kvartalid ehk terviklikud elu- ja ärikvartalid on üha kasvav trend, mis mujalt maailmast on Eestisse jõudmas. Kodukontori ja dünaamilise töötamise arengusse on sügava jälje jätnud COVID ning sellest kriisist tingitud vajadus seniseid elamise ja töötamise tavasid muuta. „Äripindasid nähakse taas üha enam ka investeeringuna ning Volta kvartalisse on planeeritud hulga tänapäevasid büroo-, kaubandus- ja teeninduspindasid,“ märkis Laud.

Jätkusuutlik arendus ja rohealad

„Eks säästlikuim ja jätkusuutlikuim arendus on taastada vana, mitte ehitada nullist uut. Volta arendamisel tunneme suurt vastutust, et luua väärikas ja jätkusuutlik vana ja uue arhitektuuri kombinatsioon ning hoonete ja pargialade sümbioos. Kvartalisse kerkivate uusehitiste energiaklass on A, hoonete katustel on päikesepaneelid ning tagatud on elektrisõidukite laadimisvõimalused ning planeerimisel on ka autojagamispunkt,“ rääkis Robert Laud.

„Kalamaja populaarsus toob lisaks inimestele sellesse piirkonda kaasa ka palju sõidukeid ning nende koht kvartalis on tulevikus väga kindlas kohas – need paigutame silma alt ära ehk maa alla, kuhu loome ligi 1400 parkimiskoha,“ märkis Laud, kelle sõnul loob piirkonna unikaalsuse läbimõeldud rekreatsiooni- ja rohealad. Kvartalisse rajatakse rohkelt kõrghaljastust, ehitatakse välja kvartalisisesed teed, rattaparkla ja valgustus, luuakse mängualad, rularajad, pikniku- ja puhkealad.

Volta kvartal asub jalutuskäigu kaugusel vanalinnast ja selle igapäevane toimimine on tihedalt seotud ka Kalamaja pargi, Noblessneri sadamaala ning südalinna viiva mereäärse promenaadiga.

Tänaseks on kvartali arendamine jõudnud kolmandasse ja seni mahukaimasse etappi. Ehitustööd on alanud ja juba 2022. aastal valmivad 6 uut industriaalse arhitektuuriga kortermaja ning rekonstrueeritakse 1912. aastast pärit unikaalne paekivifassaadiga elu- ja ärihoone, milles on kuni 6 meetri kõrguste lagedega loft-tüüpi ja isikliku murualaga ridaelamud Volta Galerii Loftid.

2025. aastal elab ja töötab Volta kvartalis umbes 3000 inimest

Kvartali arendamise järgmistes etappides rajatakse täiendavalt ca 400 korterit, rekonstrueeritakse eksklusiivseteks elamispindadeks 1900. aastal ehitatud Volta peamaja. Hilisemas etapis ehitatakse valmis lasteaed ja pargialad ning Volta elustiilikeskus, kus ajalooliste paekivihoonete juurde rajatakse kuni 14-korruselised kõrghooned korterite ja äripindadega.
Varasemalt on Endoveril Voltas valminud kaks loft-tüüpi korteritega hoonet. Neist esimene, endine Volta tehase klubihoone, valmis 2017. aastal ja kannab nime 47B Loftid. Teine, Volta Loftid, valmis 2019. aastal.

Arendaja plaanide kohaselt elab ja töötab 2025. aastal Volta kvartalis umbes 3000 inimest ja tegutseb hulk ärisid. Sellest piirkonnast saab Põhja-Tallinna oluline tõmbekeskus, kus on kombineeritud nii elu kui äri, meelelahutus ja kultuur, ajalooline kui uus. Arendaja nägemuse järgi võiks tulevikus Põhja-Tallinna piirkonda teenindada ka rong.

Volta kvartal asub Tallinna kuumimas kinnisvarapiirkonnas, Kalamaja mereäärses pooles, kus kinnisvarahinnad on püstitanud viimastel aastatel aina uusi rekordeid ning kasvu raugemise märke seal ei paista. Käesoleva arendusetapi korterite ruutmeetri hind jääb vahemikku 3000-7900 eurot.

Kvartali arendamisse panustab pikaajalise kogemusega tipptegijate meeskond. Käivitunud etapi hoonete arhitektuuri loovad tunnustatud arhitektuuribüroode KOKO, Apex ja ARS arhitektid. Ruumide planeeringute täiustamise taga on sisearhitekt Aet Piel ning kogu kvartali arendab tervikuks Eesti üks juhtivaid kinnisvaraarendajaid Endover. Kvartali käesolevate etappide finantseerimisse panustavad LHV Pank, Coop Pank ja Bigbank. Volta kvartal piirneb Tööstuse, Volta, rajatava Kalaranna tänava pikenduse ning Krulli kvartaliga. Lisaks rajatakse kvartali sisse kaks uut tänavat, Uus-Volta ja Mootori tänav. „Piirkonna uus tähendus sobib hästi kokku tehasele ja kvartalile nime andnud elektripatarei leiutaja ja metaani avastaja, itaalia füüsiku Alessandro Volta leidliku ja energilise vaimuga,“ märkis Robert Laud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.