"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VÕIMULEPE Pensionilisa tõuseb 200 euroni ja õpilased saavad toetust (0)
15. november 2021

Uus linna kolitsioon tõstab leppe järgi pensionilisa 200 euroni, maksab kõigile koolilastele õppeaasta alguse toetust ning alustab Tallinna Haigla ehitust ja linnahalli kordategemist.

Möödunud nädalal sõlmisid Keskerakond ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond Tallinna juhtimiseks koalitsioonileppe. “See on väga detailne dokument, kus on välja toodud meie ühised väärtused ja konkreetsed plaanid. Nii tegevused kui ka objektid,” ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. “Aga see ei tähenda, et loetletu ongi ainult meie plaan. Nelja aasta jooksul tekivad meil ühised mõtted, plaanid ja tegevused. Ma loodan, et see on suure ja tähtsa tee algus.”

Kõlvarti sõnul on soov arendada linna inimeste huvides. “Tallinn, vaatamata oma tiitlitele – kultuuripealinn, roheline pealinn, muusikapealinn –, on ikkagi linn inimestele. Soovime, et Tallinn oleks roheline ja rohkem merele avatud,” rääkis ta. “Soovime, et linnas oleks kaasaegne keskkonnasõbralik ühistransport, uued veeremid ja marsruudid. Meil on plaanis arendada uusi suuri objekte nagu Tallinna Haigla. Kindlasti läheme edasi linnahalli renoveerimisega. Muidugi on oluline kultuur, ja Tallinn on nüüd tunnustatud ka kui muusikapealinn. See tähendab, et meie tegevused ja pingutused on näha rahvusvaheliselt ja me peame vastama teiste ootustele.”

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna Tallinna piirkonna juht Raimond Kaljulaid lausus, et nüüd, kui koalitsioonikokkulepe on alla kirjutatud, pole õige hakata seda jagama enam ühe poole või teise poole punktideks. “See on meie ühine lepe, meie ühised eesmärgid, ja peame ühe meeskonnana neid ellu viima,” ütles ta.

“Meie jaoks olid olulised küsimused, mis puudutavad Tallinna linnaruumi arengut. Et linn areneks edasi selles suunas, et oleks võimalikult hästi tagatud kõigi liiklejate ohutus ja mugavus, eriti jalakäijate, väikelastega vanemate, lapsevankriga liiklejate, eakate inimeste oma. Kõik see, mis on olnud viimased kaks aastat, kaasa arvatud valimiskampaania aeg – see on olnud kõige lihtsam osa. Nüüd töö alles algab.”

Kõlvarti sõnul on Keskerakonnale tähtis viia lõpuni plaane, mis on juba algatatud. “Enne valimisi andsime konkreetse lubaduse, et tõstame pensionilisa järgmise nelja aasta jooksul 200 euroni,” rääkis ta. “Me lubasime, et loome õppeaasta alguse toetuse igale õpilasele.”

Uued rattarajad

Kaljulaidi kinnitusel on oluline sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonna areng, teenuste kättesaadavus ja kvaliteet, haridus ja ka väga konkreetsed asjad, mis selle leppe tulemusel ühises koostöös sünnivad.

“Et eakate pensionilisa tõuseb kahesaja euroni, samas lasteaia kohatasu ei tõuse olukorras, kus hinnad tõusevad – see on peredele suur asi,” rääkis ta. “Ka see, et Tallinn hakkab maksma kooli minevale lapsele sajaeurost toetust, on tähtis. Leppes on palju sisu, mis on mõlemale poolele oluline. Loodan, et ka tallinlased võtavad leppe hästi vastu.”
Lepingus seisavad lubadused rajada filmilinnak, arendada loomeinkubaatorit ning toetada alustavaid ja väikeettevõtteid.
Uus võimuliit lubab toetada ettevõtjaid ka kriisiga toimetulemusel. Veel on oluline turism: jätkatakse Tallinna kui turismisihtkoha turundusega nii siseriiklikult, lähiriikides kui ka ülemaailmselt. Leppe järgi lubab võimuliit teha koostööd Helsingiga kaksikpealinna loomisel.

Kaljulaidi sõnul on kindel plaan rattastrateegiaga edasi minna, keskendudes eelkõige kesklinna ja südalinna põhivõrgu väljaarendamisele. “Eesmärk on, et jalakäijal, jalgratturitel oleks turvaline neile eraldatud teel, kus ei ohusta autod,” lausus ta. “Kui me selles suunas liigume, parandab see liiklusohutust.”

Kõlvarti sõnul on tähtis säilitada linnajuhtimise stabiilsus. “Kõik need tähtsad valdkonnad, mis meil linnaelus on, kõik sisulised tegevused, mis on juba algatatud – nendega peab jätkama,” lausus ta. “See oli ka meie ootus enne läbirääkimisi. Me ei soovi kardinaalseid muutusi. Arvame partneriga ühiselt, et jalgrattateede arendamisega tuleb edasi minna. Muidugi tuleb vaadata, kui palju saame selleks raha anda ja kuhu annab uusi radu rajada,” rääkis ta. “Jõudsime ühele meelele ka selles, et uus peatänav on vajalik, aga selle suure idee realiseerimine on võimalik vaid siis, kui me suudame hästi paika panna ühistranspordi liikluse seal, ja ka piirkonna ettevõtjad oleksid tulemusega rahul.”

Kõlvarti sõnul peab linn aktiivselt koroonakriisi lahendama. “Aga meie prioriteet on eelkõige inimesed,” mainis ta. “Kui inimesed vajavad abi linnalt, siis me oleme alati püüdnud aidata, ja ka tulevikus on linna jaoks prioriteet olla inimestele abiks ja toeks.”

Kultuur sotside juhtida

Kõlvarti sõnul on ka otsustatud, kuidas jagunevad kahe erakonna vahel linnajuhtide kohad. “Leppisime kokku, et kultuuri, linnaplaneerimise ja ettevõtluse abilinnapeade kohad lähevad sotsiaaldemokraatidele,” selgitas ta.

“Neli kohta jäävad Keskerakonnale – sotsiaal ja tervishoid, keskkond ja kommunaal, haridus ja sport ning transport ja linnavara. Sotsiaaldemokraatidele hakkab kuuluma linnavolikogu esimehe ja Keskerakonnale linnapea koht. Seitsmes linnaosas jäävad vanemaks Keskerakonna esindajad ja ühes linnaosas ehk Nõmmel sotsiaaldemokraatide esindaja.”
Kõlvarti sõnul ei saa seni veel nimedest rääkida: “Praegu on saavutatud kokkulepe selles, kuidas hakkab välja nägema valem. Isikute valik toimub hiljem.”

Kõlvart ütles, et kui üks abilinnapea vastutas korraga hariduse, kultuuri ja spordi ning noorsootöö eest, oli ta koormus suur. “Kuna ka mul on see kogemus olemas, siis saan öelda, et see on kõige suurem valdkond Tallinnas,” lausus ta. “Rääkimata sellest, et ainult hariduse tegevuskulude eelarve on 40 protsenti linna tegevuskuludest. Siin on valdkondade jagamine minu arvates loogiline. Jagamine oli tingitud ka meie partnerite valikutest ja ma loodan, et selline uus lähenemine ja uus ametikoht toob juurde kompetentsust ja saame ka natuke õiglasemalt jagada koormust.”
Kõlvart kinnitas, et linna juhtidel peavad olema sarnased prioriteedid. “See on stabiilne linnaareng, sotsiaalne abi meie inimestele, ja kõige olulisemad on haridus, kommunaalala.”

Keskerakond sai 79-liikmelises volikogus 38 kohta ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond kuus.

Mida koalitsioonileping lubab?

LINNARUUM

• Säilitame ja korrastame Paevälja roheala ning rajame klindipargi.
• Loome uusi avalikke tasuta tualettruume.
• Asume koos riigiga pakkuma kortermajadele lifte.

HARIDUS
• Maksame alates teisest klassist iga lapse kohta õppeaasta alguses toetust. Viime nelja aasta jooksul toetuse 100 euroni.
• Me ei tõsta lasteaia kohatasu ja säilitame kehtivad soodustused.
• Maksame lasteaiaõpetajale kooliõpetajaga samaväärset palka. Tõstame õpetaja abide palka ning võrdsustame nende puhkuse kestvuse õpetajate omaga.
• Remondime Tallinna lasteaiad ja koolid. Jätkame uute koolide ja lasteaedade ehitamist piirkondadesse, kus on selle järele vajadus.

TRANSPORT
• Ehitame välja uue trammiliini Vanasadamasse ja algatame järgmise nelja aasta jooksul uute trammiliinide rajamise.
• Linnas hakkavad sõitma pikad metroobussid.
• Käivitame rattaringluse, mis on osa ühistranspordist.

KULTUUR
• Iga kuu esimesel pühapäeval pääsevad kõik tasuta linnale kuuluvatesse muuseumidesse.
• Remondime linnahalli.

SOTSIAALKAITSE
• Pöörame erilist tähelepanu lähisuhtevägivalla ennetamisele, selle märkamisele ja sellele reageerimisele.
• Tõstame nelja aasta jooksul eakatele makstava pensionilisa 200 euroni.
• Ehitame Tallinna Haigla.
• Rajame linnaosadesse dementsete päevahoiud.
• Koostame kava, kuidas pakkuda kaasaegseid eluasemeid erivajadustega inimestele ning asume seda ellu viima.
• Soodustame toidu jõudmist abivajajateni ja vähendame raiskamist. Toetame Tallinna toidupanga tööd ning kogukondade sellekohaseid algatusi.
• Jätkame tasuta õigusnõustamisega.
• Jätkame koroonakriisist enim kannatada saanute, eriti eakate, lastega perede ning erivajadustega ja vähekindlustatud inimeste toetamist.
• Jätkame kriisi ajal esimese haiguspäeva hüvitamisega, tasuta isikukaitsevahendite pakkumisega abivajajatele, vaktsineerimisvõimaluste loomisega üle terve linna, kodus vaktsineerimisega ja vaktsineerimisalase nõustamise pakkumisega.

Lepingusse pääsesid pea kõik sotside suuremad ettepanekud
Rein Toomla, politoloog

Sotsiaaldemokraatidel on hästi “huvitav” positsioon praeguses linnavalitsuses. Nad peaks olema kontrollid Keskerakonnale, kelle käes on olnud ainuvõim Tallinnas rohkem kui 15 aastat. Ülejäänud erakonnad, kes on opositsioonis, hakkavad omakorda jälgima sotsiaaldemokraate, et kuidas nood siis seda kontrolli läbi viivad. Nemad ei pööragi nii väga tähelepanu Keskerakonnale, vaid just sotsiaaldemokraatidele.

Koalitsioonileppega pole sotsiaaldemokraatidele liiga tehtud. Minule torkas silma võib-olla üks sotside asi, mida koalitsioonilepingus sees ei ole – Pirita-Haabersti rannapromenaad. See võib maksta päris kenakese kopika. Kõik need teised tohutult maksma minevad asjad, mis sotsiaaldemokraatidel olid – Tallinna Haigla, trammiühendused –, need on kõik ju ka koalitsioonilepingus olemas. Sotside pääsemine linnavalitsusse on muidugi saavutus, aga ka tohutu võimalus olla nüüd pealinnas pidevalt pildil väga vastutavates valdkondades väga tuntud inimestega.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.