"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
gripipuhang paneb haiglad täiendava koormuse alla Dr Ammon ECDC-st: pandeemia edasine areng sõltub vaktsineerimisest (0)
17. november 2021

“Kellelgi pole kristallkuuli, me ei saa ennustada tulevikku, kuid pandeemia edasine areng sõltub sellest, kuidas edeneb vaktsineerime. Talv on tulemas ning levib ka gripp, mis võib olla tervishoiusüsteemi jaoks raske olukord,” ütles Eestis visiidil oleva Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) peadirektor dr Andrea Ammon.

Dr Ammoni sõnul jälgivad nad hoolikalt olukorda Euroopas ning on näha, et olukord on keeruline. Monitooritakse nelja aspekti: vaktsineeritusega hõlmatus, viiruse kõrge nakatumismäär, levik ja seda, kas on rakendatud vajalikke meetmeid.

“Kui vaktsineerimisega hõlmatus on riigis alla keskmise, haigestumine kasvab,“ lausus ta. „Selleks, et elanikke kaitsta, on vaja veel suuremat hõlmatust vaktsineerimisega, kuna viirus on väga nakkav. Vaktsiin kaitseb raske haiguse ja surma eest, selleks sobivad kõik vaktsiinid, mida kasutatakse.”

Ammon ütles, et deltatüvest on tekkinud ka uus variant AY4.2, mida jälgitakse väga tähelepanelikult. “Tüve alamtüüp on levinud viimase paari nädala jooksul Ühendkuningriigis ja mõneti mujalgi,” lausus ta.

Minister Kiik: COVID tõend on tulnud, et jääda pandeemia lõpuni

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik osutas, et pandeemia on Euroopas tõusufaasis, ehkki Eestis nakatumine langeb. Ta tunnustas senist koostööd ECDC-ga, sest kunagi ei tea, millal võib uus pandeemia peale tulla.

Kiik osutas, et ehkki täna on Eestis nakatunute arv languses, siis peame olema valmis, et trend võib katkeda, mistõttu oluline on jätkata vaktsineerimist ja erinevate kaitsevahendite kasutamist. “Kõige hullem on see, kui anname oma edu käest ära,” ütles minister. “Oleks väga halb, kui peaksime taas plaanilist ravi edasi lükkama.”

Kiik märkis murelikult, et esmaste dooside arv on jälle langenud, sest ohutaju on vähenemas. “Vaktsineerimata inimesed on kõrges riskis, esimesel võimalusel tuleb esmane vaktsiin ära teha. Ühtegi piirangut ei ole plaanis kaotada teha, COVID tõend on tulnud, et jääda pandeemia lõpuni,” rääkis Kiik. Ta lisas, et Eesti ei läinud täieliku riigi sulgemise teed, sest usaldame inimesi, kuid kontrollime mõistlikult.

Kiik tunnustas Eesti inimesi, kes on olnud aktiivsed tõhustusdooside kasutamisel. “Loodan, et trend jätkub, see aitab hoida ühiskonda avatuna,” ütles Kiik. Ta kinnitas, et vaktsiinid on olemas ning vajadusel saame Soomest juurde laenata. “Riigina anname endast parima, et kõigil on vaktsineerimise võimalus talle sobival ajal ja kodu lähedal,” ütles minister.

Küsimusele, kas üritused peavad ka edaspidi lõppema kell 23:00, vastas Kiik, et seda piirangut vaadatakse üle iga kahe nädala tagant.

Härma: kolmas doos annab väga tõhusa kaitse

Terviseameti peadirektori kohusetäitja Mari-Anne Härma avaldas heameelt Ammoni visiidi üle ning märkis, et hea on kuulda, et Eesti olukord on võrreldav teiste Euroopa riikidega. “Ei ole ainult Eesti, kes püüab leida uusi lahendusi ja võimalusi,” sõnas ta.

Härma hoiatas, et haiglate olukord on jätkuvalt tõsine, plaanilise ravi täiemahuline taastamine eeldab veel nakatumise langust neli-viis nädalat. Ta nägi murekohta, et ehkki nakatumise kordaja on alla 0,8, kuid langustrend on hakanud pidurduma ning see võimalus, et trend murdub, selgub lähiajal.

“Kui haigestumine langeb edasi, võime oodata rahulikku pühadeaega, mistõttu ei tule täiendavaid piiranguid,” lubas ta.

Ta kirjeldas planeeritavaid tegevusi, milleks on koostöös politseiga reidid ning kaitseväe kaasamine haiglates. Viimast on Härma sõnul vaja selleks, et olla valmis võimalikuks koormuse kiireks tõusuks.

Omaette murekohana nimetas ta seda, et kõrge haigestumise foonil nakatuvad ka vaktsineeritud inimesed, seetõttu nende lähikontaktsed peavad jääma eneseisolatsioon. “Siin aitavad tõhustusdoosid, kui vajalik aeg viimasest doosist on möödas. Kolmanda doosi tõhusus on nakatumise vältimiseks väga tõhus – seda näitavad uuringud,” ütles ta. Siiski hoiatas Härma, et kindlasti ei tohi nakatunu oma lapsi kooli-lasteaeda viia.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.