"Olen aeg-ajalt kuulnud, et kolleegid mujal maailmas imestavad, kuidas meil on õnnestunud siin luua nii elav ja kõrgel tasemel muusikaelu."

Tõnu Kaljuste, dirigent
Tallinnas võistleb toiduraiskamise vastu 23 kooli Tallinna Arte Gümnaasiumi 12. klassi õpilane Aiki: mõnikord hindan üle, kui tühi on mu kõht (0)
17. november 2021

“Kodudes süüakse soojendatud valmistoitu ja mitte enam kodustehtud toitu. Laps, kes tuleb kooli, näeb sousti, kartulit ja suppi võibolla esimest korda elus. Ja siin võivadki peituda toiduraiskamise põhjused,” lausus Tallinna Arte Gümnaasiumi noorema kooliastme õppejuht Heli Mänd.

Eesti koolide ja lasteaedade sööklates visatakse igal aastal ära 1900 tonni kvaliteetset toitu. See teeb hinnanguliselt umbes 95 autokoormatäit. 20 protsenti sellest moodustab ületoodetud toit, 80 % visatakse ära taldrikutelt.

Tallinna Arte Gümnaasiumi 12. klassi õpilane Aiki sõnul jätab ta vahel harva toitu alles, kuna mõnikord hindab ta üle seda, kui tühi on kõht. “Ja siis peab endale kurvastuseks selle toidu ära viskama,” lausus ta. Koolivend Sergio tunnistas, et temagi jätab just samal põhjusel vahetevahel toitu taldrikule. “Ma kalkuleerin vahel valesti, kui palju ma söön parasjagu,” lausus ta.

Et vähendada toiduraiskamist, on Eesti suurim koolitoitlustaja Daily käivitanud konkursi, mille käigus valitakse välja võitja ehk koolisöökla, kes tekitab kõige vähem toidujäätmeid. Tallinnas võistleb toiduraiskamise vastu 23 kooli.

Daily müügi-ja turundusjuht Tiiu Endrikson täpsustas, et võistlus käib selle peale, kui palju visatakse koolis õpilase kohta toitu ära. “Kuna koolid on erineva suurusega, siis on see kõige ausam versioon,” lisas naine.

Vähem läheb toitu raisku reeglina nendes koolides, mille sööklates on iseteenindusliinid, kus õpilased saavad endale ise toidukoguse taldrikule tõsta. Kõige enam täheldatakse toiduraiskamist algklassides.

“Väiksena jätsin ma kindlasti toitu rohkem alles, nii koolis, kodus kui ka mujal,” lausus Arte Gümnaasiumi 12. klassi õpilane Maarja.

Daily koolisööklates viiakse toiduraiskamise vastast aktsiooni läbi juba kolmandat aastat. Aastad on näidanud, et võistlusmoment innustab kooliperesid ära visatava toidu hulka vähendama. Seekordne võitja kuulutatakse välja neljapäeval.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.