"Olen aeg-ajalt kuulnud, et kolleegid mujal maailmas imestavad, kuidas meil on õnnestunud siin luua nii elav ja kõrgel tasemel muusikaelu."

Tõnu Kaljuste, dirigent
Fotod ja video Raekoja platsile jõudis tänavune jõulupuu, jõuluturg avatakse järgmisel reedel (0)
18. november 2021
Foto: Dmitri Povilaitis

„Suure puu langetamine ja transport väljastpoolt Tallinna oli paras meistritöö, kuid kulges õnneks viperusteta ja kuusk jõudis kohale isegi oodatust varem. Täname kuuse kohaletoojaid ja veose turvajaid, kes tagasid probleemideta teekonna. Mismoodi näeb välja kaunistatud jõulukuusk täies hiilguses, seda saab teada 26. novembri õhtul, kui süütame tuled nii kuusel kui ka jõuluturul selle ümber,“ ütles Kesklinna vanem Monika Haukanõmm.

Vaata galeriid (12)
Vaata galeriid (28)
Vaata galeriid (35)

Täna keskpäeval püstitati Raekoja platsile esinduslik jõulukuusk, millest saab tulevast nädalast traditsiooniliselt ka jõuluturu keskpunkt.

Seekordne Raekoja platsi ehe, uhke kahar kuusepuu kasvas Kuusalu vallas. 52 aastarõnga ja hulga käbidega kahar puu langetati juba hommikul kell 8.30. Omaniku sõnul on kuusk krundil ise kasvanud ja puudust nad sellest tõenäoliselt  tundma ei hakka.

“Pigem on hea meel, et tallinlased ja kogu Eesti saavad ka näha seda suurepärast puud,” nentis kuusepuu omanik Kerli Taumann.

Puu, mis sobib vanalinna südamesse, Raekoja platsile peab olema vähemalt 15 meetrit kõrge, tihe ja ilus vaadata igast küljest. Täpselt selline uus jõulupuu ka sai.

“See on ilus puu,” rääkis inglanna Margharet. “Ma olen varem ka Eestis jõulude ajal olnud, kuid kunagi ei ole näinud, kuidas puud püsti pannakse,” lisas ta.

Kuuse ehtimine saab alguse esmaspäeval,  kaunistused peavad olema paigas jõuluturu alguseks järgmisel reedel, siis lööb kuusepuu ka täisehteis ja elektriküünalde põledes särama.

Jõuluturg avatakse reedel, 26. novembril kell 17 ning samaaegselt lööb elektriküünalde valguses särama ka jõulupuu. Pühapäeval, 28. novembril süüdatakse kuusel traditsiooniliselt esimese advendi küünal.

Kesklinna valitsus alustas Raekoja platsile paigaldatava esindusliku jõulukuuse otsinguid juba septembri keskpaiku, pakkumisi sai teha oktoobrikuu lõpuni.

“Meil on selline hea traditsioon, et me kasutame ühtesid kaunistusi mitu aastat. See ei tähenda seda, et tuleb samasugune, sest igal aastal lisandub midagi uut. Ürikute kohaselt on tegemist 580. kuusega raekoja platsil. See tähendab seda, et tuleb väikest nüanssi otsida, kuidas siduda tänast ja kõige esimest Raekoja kuuske,”  sõnas Tallinna kesklinna vanem Monika Haukanõmm.

Esmakordselt püstitati kuusk Tallinna Raekoja platsile 1441. aastal Tallinna Mustpeade vennaskonna poolt, teadaolevalt oli see ka esimene kord maailmas kui jõulupuu avalikku linnaruumi püsti pandi. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.