"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Sajandi kuuvarjutus jääb Eestis praktiliselt nähtamatuks (0)
18. november 2021
Foto: Scanpix

Reedel leiab läänepoolkera kohal aset poolvarjuline kuuvarjutus, mille kestvus on viimase poole tuhande aasta pikim, samas Eestist jääb see geograafilise ebaõnne tõttu praktiliselt nähtamatuks, vahendab BNS.

Nagu nimest järeldada võib, tähendab poolvarjuline kuuvarjutus, et Kuu ei sukeldu täielikult Maa poolt heidetud täisvarju, vaid liigub kas osaliselt või täielikult läbi selle poolvarju. Seekord läheb asi päris napiks, kuna varjutuse tipphetkel asub koguni 97 protsenti Kuust täisvarjus, jättes endast vaid pisikese killukese poolvarju alasse. Peamiselt tänu sellele, kuid lisaks ka asjaolule, et varjutus toimub kõigest 1,7 päeva enne kui Kuu saavutab oma orbiidi apogee ehk kaugeima punkti*, viibib Kuu täisvarju alal kokku kolm tundi ja 28 minutit. See teeb sellest pikima poolvarjulise kuuvarjutuse, mida viimase 580 aasta jooksul meie planeedi pinnalt näha on olnud.

Algusest lõpuni ja täies hiilguses näeb reedel varjutuse ära Põhja-Ameerikast, Alaskalt, Vaiksest ookeanist, Venemaa kirdenurgast ja Uus-Meremaa idaosast. Vaatlejad Lõuna-Ameerikas ja Ida-Aasias näevad osaliselt täisvarjus ja seega osaliselt ka sügavpunaseks värvunud Kuud vastavalt selle loojangu ja tõusu ajal.

Enamuse Euroopa, sealhulgas Eesti ja Kesk-Aasia jaoks siseneb või väljub tõusev või loojuv Kuu vaid Maa poolvarjust, mis tumendab selle servasid õige pisut. Näiteks Tallinnast vaadates libiseb madalal loodetaevas asuv Kuu poolvarju homme kell 8.02. Paraku juba 20 minutit hiljem see loojub. Eesti aja järgi kell 9.12 siseneb Eesti jaoks juba horisondi alla vajunud Kuu Maa täisvarju ning saavutab maksimumi kell 11.02. Vastavalt kell 12.47 ja 14.03 väljub see täisvarjust ja poolvarjust.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.