"Olen aeg-ajalt kuulnud, et kolleegid mujal maailmas imestavad, kuidas meil on õnnestunud siin luua nii elav ja kõrgel tasemel muusikaelu."

Tõnu Kaljuste, dirigent
fotod Tallinna linnavolikogu valis esimeheks Jevgeni Ossinovski (0)
18. november 2021
Tallinna linnavolikogu esimees Jevgeni Ossinovski. Foto: Arno Mikkor

Täna pidas Tallinna linnavolikogu uus koosseis oma esimese istungi. Istungi päevakorras oli vastavalt seadusele linnavolikogu esimehe valimine, linnavolikogu aseesimeeste arvu määramine, aseesimeeste valimine ning Tallinna linnavalitsuse lahkumispalve ärakuulamine. Linnavolikogu valis uueks esimeheks Jevgeni Ossinovski ning aseesimeesteks Kalle Klandorfi ja Kristen Michali.

Vaata galeriid (45)

Kuni linnavolikogu esimehe valimiseni juhatas istungit linna valimiskomisjoni esimees, Tallinna linnasekretär Priit Lello, kes seejärel andis istungi juhatamise üle vast valitud esimehele. Jevgeni Ossinovski poolt hääletas 71 kohalolnud linnavolikogu liikmest 46. Opositsioon esitas linnavolikogu esimehe kandidaadiks Riina Solmani, tema poolt hääletas 23 linnavolikogu liiget. Pärast hääletustulemuste kinnitamist andis linnavolikogu eelmise koosseisu aseesimees Kristen Michal Jevgeni Ossinovskile üle linnavolikogu esimehe ametiketi.

Jevgeni Ossinovski tänas volikogu toetuse ja usalduse eest ning ütles, et tema jaoks on esimehe ametis olulised demokraatlikkuse suurendamine volikogus ning keskkonnateemad. „Keskkonna- ja kliimaküsimused on kahtlemata valdkond, millele kavatsen volikogus tähelepanu pöörata. See on meie moraalne kohustus, sest tallinlaste kliimajalajälg on üks maailma suurimaid,“ lisas ta.

Tänase istungi teise päevakorrapunktina määrati linnavolikogu aseesimeeste arv. Vastavalt tehtud otsusele on Tallinna linnavolikogul sarnaselt eelmisele koosseisule kaks aseesimeest. Esimeseks aseesimeheks valiti 49 poolthäälega Kalle Klandorf. Teiseks aseesimeheks valiti 41 poolthäälega Kristen Michal.

Järgmine linnavolikogu istung toimub nädala pärast, 25. novembril. Siis on päevakorras linnapea valimine ja linnavalitsuse koosseisu kinnitamine ning linnavolikogu alatiste komisjonide moodustamine ja komisjonide esimeeste ja aseesimeeste valimine.

Kuni linnavolikogu esimehe valimiseni juhatab uue koosseisu esimest istungit linna valimiskomisjoni esimees, Tallinna linnasekretär Priit Lello.

17. oktoobril toimunud kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel pääses 79-liikmelisse Tallinna Linnavolikogusse kuus erakonda: Eesti Keskerakond, Sotsiaaldemokraatlik Erakond, Eesti Reformierakond, Erakond Eesti 200, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ja Isamaa Erakond. Vastavalt 9. novembril allkirjastatud koalitsioonilepingule moodustavad Tallinnas võimuliidu Eesti Keskerakond ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond.

Keskerakond panustab pealinna juhtimises kogemusele

Kohalike omavalitsuste valimistel võimsa tulemuse teinud Lasnamäe linnaosa vanemast Vladimir Svetist saab linnavalitsuse liige, vahetades välja Tallinna linnavolikogu aseesimehe ja fraktsiooni esimehe kandidaadiks nimetatud Kalle Klandorfi.

Keskerakonna Tallinna piirkondade nõukogu koosolekul otsustati, et vastavalt koalitsioonilepingus sätestatud positsioonide jaotusele usaldati seniseid juhte ametis jätkama.

Senistel positsioonidel jätkavad abilinnapea Betina Beškina sotsiaalhoolekade ja tervishoiu vallas, abilinnapea Andrei Novikov transpordi ja linnavara vallas ja abilinnapea Vadim Belobrovtsev spordi, hariduse ja integratsiooni vallas. Mustamäe linnaosa vanemana jätkab Lauri Laats, Põhja-Tallinna linnaosa vanemana Manuela Pihlap, Kristiine linnaosa vanemana Jaanus Riibe, Kesklinna linnaosa vanemana Monika Haukanõmm, Pirita linnaosa vanemana Tõnis Liinat ja Haabersti linnaosa vanemana Oleg Siljanov. Kuni Lasnamäe linnaosa vanema kandidaadi valimiseni täidab linnaosa vanema kohuseid Anu Aus.

Keskerakonna aseesimees ja Tallinna piirkondade nõukogu esimees Mihhail Kõlvart ütles, et Keskerakond panustab pealinna juhtimises kogemusele ja stabiilsusele. “Meie meeskond on end Tallinnas tegudega tõestanud ja olen kindel, et üheskoos suudame edukalt hakkama saada uute väljakutsetega,” lausus Mihhail Kõlvart.

“Esmajoones tuleb pingutada, et seljataksime üheskoos võimalikult kiiresti COVID-19 pandeemia nii, et see avaldaks meie igapäevasele toimetulekule võimalikult väikest mõju. Meie eesmärk on valmis ehitada Tallinna Haigla, leida investor Tallinna Linnahallile, kaasajastada linnaruumi ja kanda väärikalt 2023. aasta Euroopa Rohelise pealinna tiitlit. Lisaks hakkame pealinna kooliõpilasele maksma kuni 100-eurost koolialguse toetust ja tõstame pensionilisa nelja aasta jooksul 200 euroni.”

Ametist lahkub kolm abilinnapead

Ametist lahkuvatest abilinnapeadest on kõige pikema staažiga Eha Võrk. 1995. aastast linnavalitsuses töötanud Võrk lubab kindlasti jätkata aktiivselt linna volikogus, kuid põhitöö osas ta veel mõtleb. Ütleb, et ideid on, kuid ei taha neid ajakirjandusega veel jagada, sest kui võimalustest liiga vara rääkida, võivad need käest libiseda.

«Kõigepealt kuu aega puhkan ja siis hakkan ringi vaatama,» ütles Võrk Postimehele. Ta usub, et tema kogemusi ja teadmisi on linnale ka edaspidi vaja. Kuid kuna ta on nii kaua töötanud linnavalitsuses, siis vajab ta enda sõnul nüüd ka rohkem aega, et mingi muu töö peale ümber lülituda. «Tahan minna edasi,» on ta optimistlik.

Klandorfi ootab volikogus poliitiline tegevus

Kalle Klandorf, kes on alates 2005. aastast töötanud linnaosavanema ja aselinnapeana, kandideerib linnavolikogu aseesimeheks ja keskerakonna fraktsiooni juhiks. Ta ütles, et Tallinna linn kui tegevussfäär on sama, kuid nüüd pole tal enam konkreetset valdkonda vedada ega kureerida munitsipaalpolitseid. «Mind ootab volikogus poliitiline tegevus. Peame uue partneri, sotsiaaldemokraatidega kõike koos haldama,» sõnas Klandorf.

«Oleme natuke unustanudki, kuidas linnas koalitsioonis tööd teha, sest oleme üle kümne aasta linna juhtinud vaid omal jõul. Olime viimati ka sotsidega koos, kuid see oli natuke teine asi, nüüd on meie koalitsioon tõsisem,» kirjeldab ta Keskerakonna uudset olukorda pealinnas.

Väljaspool igapäevatööd lubab ta jätkata presidendina poksiliidu juhtimist ning treenida Tallinna Kalevi korvpallimeeskonda.

Aivar Riisalu lubab naasta erasektorisse

Pärast nelja aastat abilinnapeana ei jätka ka Aivar Riisalu. Tema lubab naasta erasektorisse, aga kavatseb aktiivselt kasutada ka oma volikogu mandaati. «Demokraatia suur probleem on see, et tegev- ja operatiivjuhtimine on reeglina mehitatud teravamate inimestega, samas kui riigikogu ja volikogu on rohkem mugavad templilöömise kohad,» nendib Riisalu. 

Ta kavatseb kindlasti erineda tavapärasest volikogu liikmest ja olla volikogu liige nii sisuliselt kui ka linnavalitsuse tööandjana. Ta ütles Postimehele, et abilinnapeana jäid tal mitmed tööd pooleli, mistõttu tuleb tal nüüd «oma rikkalike teadmistega olla linnavalitsuse suhtes väga terav ja nõudlik».

Riisalu tunnistab, et talle on lauale potsatanud üks huvitav rahvusvaheline logistikaprojekt, mis puudutab raudteevaguneid ja -konteinereid. «Maailm on praegu äri ajamiseks väga põnevaid võimalusi täis,» nendib ta. 

Enesekriitiliselt leiab ta ka, et on end vahepeal liiga lõdvaks lasknud. «Olen istunud kaheksa aastat parlamendis, siis neli aastat linnavalitsuses – nüüd tunnen, et enne surma võiks veel uusi ärisid püsti panna,» selgitas ta. 

Vaata galeriid (80)

Ossinovski lahkub riigikogust

Tallinna piirkonna esimehe Raimond Kaljulaidi sõnul räägib Ossinovski kasuks tema pikaajaline poliitiline ning mitme valitsuskoalitsiooni töös osalemise kogemus.

Jevgeni Ossinovski kavatseb peale linnavalitsuse ametisse nimetamist loobuda ka tööst Riigikogus, et pühenduda täielikult Tallinna volikogu juhtimisele.
Kaljulaidist saab volikogus sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees ja ta jätkab samal ajal tööd Riigikogu majanduskomisjonis.

Linnaplaneerimise valdkonna eest vastutava abilinnapea kandidaat on linnaruumi teemade pikaaegne eestvedaja, endine Muinsuskaitseameti kommunikatsioonijuht ning algatuse Elav Tänav tegevjuht Madle Lippus.

Kultuurivaldkonna abilinnapea kandidaat on Teater NO99 ja Telliskivi Loomelinnaku endine tegevjuht ning Eesti Kultuurkapitali ja Vene Teatri nõukogusse kuulunud Kaarel Oja, kes on töötanud viimased kaks aastat nõustamisettevõttes Miltton.

Ettevõtluse valdkonna eest vastutava abilinnapea kandidaadiks on Tallinna linnavolikogu uude koosseisu valitud Joosep Vimm, kes on siiani töötanud volikogu sotside fraktsiooni nõunikuna.

Nõmme linnaosa vanema kandidaat on samas linnaosas elav ettevõtja ning aktiivne kaitseliitlane Lauri Paeveer.

Tallinna ööelu nõunikuna kultuuri abilinnapea büroos tutvustas Raimond Kaljulaid pikaajalise kultuurikorralduse kogemusega IDA raadio eestvedajat Natalie Metsa.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.