"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
robotiteater Täna esietendub Kanuti Gildi SAALIS tehisintellekti loodud lavastus (0)
18. november 2021
Foto: Robotiteater

Täna esietendub Kanuti Gild SAALIS lavastus “It’s Time to Fight Reality Once More. Tundekasvatus robotitele”, mis on esimene tehisintellekti loomingulist võimekust sügavuti uuriv eksperimentaalne teatriprojekt Eestis ja üks vähestest omasugustest maailmas.

Vaid viis korda mängitava näidendi on kirjutanud tehisintellekt A. I. Chekhov, hüüdnimega John ning lavale jõuab ta iga kord uutmoodi. Lavastuse loomisel on inimsekkumine viidud miinimumini, teatrit teevad robotid ise – alustades näidendi kirjutamisest kuni etenduse lavastamise, kujundamise, visualiseerimise, helindamise ning lõpuks ka lavalaudadele astumise ja improviseerimiseni välja. Ka näidendi pealkiri “It’s Time to Fight Reality Once More” on tsitaat tehisintellekt A. I. Chekhovilt.

“Homo sapiensil on siiani üks eelis – loominguline mõtlemine. Kogu projekti puhul ongi kõige paeluvam jälgida tehisintellekti üha enam arenevat loomingulist mõtlemist. Kui loominguliseks saab üks robot minna? Kas meil on oht oma eelis kaotada ja nad võtavad ka poeesia meilt üle?” arutleb Robotiteatri ellukutsuja, teatrikunstnik ja TLÜ Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi teadur Liina Keevallik. 

Praeguseks on John läbitöötanud ainult Anton Tšehhovi näidendid kuid tulevikus on plaanis lisada tema süsteemi ka midagi täiesti kontrastset. “Kuna Tšehhovi puhul on väga olulisel kohal armastus ja inimsuhted, siis oleks päris põnev teada, mis juhtub Johni mõttemaailmaga, kui sinna lisada näiteks krimi- või ulmekirjandust,” lisas Keevallik. 

Lavastust “It’s Time to Fight Reality Once More. Tundekasvatus robotitele” on võimalik näha täna õhtul kell 19.15 Kanuti Gildi SAALIS ning seda mängitakse veel ainult homme ja ülehomme.

Projekt toob kokku kunstnikud, teadlased, ettevõtjad ja Tallinna Ülikooli tudengid ning sünnib koostöös Tallinna Ülikooli, Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi (BFM), Meediainnovatsiooni ja Digikultuuri Tippkeskusega MEDIT, Enactive Virtuality Lab´i (MOBTT90), EDUSPACE labori, etenduskunsti platvormiga e⁻lektron, andmeteadusettevõttega STACC ja Eesti Kunstiakadeemia Uusmeedia õppetooliga. Projekti toetab Heldur Meerits ja Eesti Kultuurkapital.

Pileteid saab soetada ja rohkem infot Robotiteatri ning etenduse kohta leiab aadressilt www.robotiteater.ee

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.