"Olen aeg-ajalt kuulnud, et kolleegid mujal maailmas imestavad, kuidas meil on õnnestunud siin luua nii elav ja kõrgel tasemel muusikaelu."

Tõnu Kaljuste, dirigent
video Peaminister Kaja Kallas: COVID-tõendi küsimine jätkub kevadeni, peagi tuleb koroonaravim (1)
18. november 2021

Peaminister Kaja Kallas pidas väga tõenäoliseks, et COVID-tõendi küsimine avalikes kohtades, nagu seda on rakendatud praegu, kehtib kevadeni. 

Mis puudutab reeglit, et meelelahutusasutused peavad uksed sulgema hiljemalt kell 23, märkis Kallas, et valitsus ei ole kindlasti vana-aastaõhtut ära unustanud. “Sellepärast ongi paika pandud, et valitsus vaatab seda piirangut üle iga kahe nädala tagant,” ütles Kallas. 

Kallase sõnul on valitsus muuhulgas paika pannud reegli, et COVID-i tõendit tuleb küsida vähemalt 10. jaanuarini. “Ja täna me taas arutame seda ning pigem me pikendame seda meedet veelgi vähemalt märtsini,” ütles ta. 

Peaminister Kallas: COVID-19 ravim tuleb peagi

Kallase sõnul valitsus kindlasti ei tee sellel nädalal otsust, et meelelahutusasutused võiksid olla lahti kauem kui kuni kella 23-ni, kuna nakatumise tase on jätkuvalt väga kõrge. “Me liigume ettevaatlikult ja kui inimesed käituvad vastutustundlikult, siis saame ka arutada selle piirangu tühistamist,” ütles ta. 

Küsimusele, kas vana-aastaõhtul kehtivad avalike ürituste piirangud, mille järgi tuleb kell 23:00 laiali minna, sõnas Kallas, et piirang vaadatakse üle iga kahe nädala tagant. “Tõenäoliselt läheme selle piiranguga ka edasi kuni märtsini. Praegu on nakatumise tase väga kõrge ning pelgame igasugu vangerdusi ja leevendusi. Kui inimesed käituvad vastutustundlikult, saame piirangust loobuda, kuid praegu pole see aeg,” ütles ta.

“Meil on teada, et erinevad COVID ravimid on saamas ravimiameti lubasid, küsimus on veel, milliseid ravimeid kasutame. Ostame nii haiglas kasutatavaid kui ka retseptiga väljakirjutatavaid ravimeid. Haiguse ärahoidmine on odavam, kui ravida. Kuid õnneks ravimeid hakkab tulema,” lubas peaminister Kaja Kallas.

Kaitseminister Kalle Laanet ütles valitsuse pressikonverentsil, et 97 protsenti kaitseministeeriumi valitsemisala inimestest on vaktsineeritud ning süsteemis on vaid 44 nakatunut. Ta kinnitas, et kõik lisaõppekogunemisele saabujad läbivad kiirtesti, kellest eile oli 21 erineva tervisemurega, kes saadeti ka koju.

Kallas märkis, et Eestis rakendatud kontrollimeetmed on aidanud viiruse levikut vähendada. 

Kallase sõnul on nakatumine olnud juba kaks nädalat langustrendis ning Eesti svalitud strateegia on toiminud. “Ühiskond on olnud lahti ja seda tänu sellele, et inimesed on käitunud vastutustundlikult,” ütles Kallas. 

Euroopas on Eesti nakatumise langustempo osas teisel kohal

Tema sõnul nakatus viimasel nädalal 36 protsenti vähem inimesi kui nädal varem, ühtlasi väheneb ka haiglates ravil viibivate nakatunute arv. “Euroopas on Eesti nakatumise langustempo osas teisel kohal,” märkis Kallas. 

Ta tõi esile, et kui tippajal oli koroona tõttu haiglaravil 617 inimest, siis praeguseks 450. 

“Lisaks kontrollimeetmete rakendamisel on aidanud ka koolides testimine. Kui esimesel nädalal oli 922 õpilast 217 koolitöötajat, kellel tuvastati nakatumine, siis teisel nädala oli neid juba vähem – 524 õpilast ja 90 õpetajat,” rääkis Kallas. 

Teste tehti selle nädalal 69 protsendis kõigist koolidest. “Testimine jätkub vähemalt veebruarini ning soovitus on testida kaks korda nädalas ja eelkõige neid, kes pole end vaktsineeritud. Kuid testida tuleks ikkagi kõiki,” ütles Kallas. 

Tema sõnul on hoolega edasi mindud ka tõhustusdooside süstimisega. Nii on hoolekandeasutustes koguni 77 protsenti klientidest saanud kätte tõhustusdoosi ja töötajatest üle 70 protsendi. 

Vähemalt ühe korra on end vaktsikneerinud üle 819 000 eestimaalase. 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Minu Arvamus
20. nov. 2021 11:07
Kaja Kallas ei jaga viiruse levikust tuhkagi. Populist. Covid tõend ei muuda steriilseks ega peata kuidagi viiruse levikut vaid soodustab seda isegi varjatult ja annab teatud grupile põhjendamatuid erisoodustusi. Kui on piirangud, siis kõigile. Ka prussakatõrjest ühes toas ei ole mingit kasu kui teistest tubadest mõne aja pärast neid veel rohkem juurde tuleb.