"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Aab luges uute kiirtestihangete valguses Kersnale sõnad peale (0)
21. november 2021
Albert Truuväärt

Riigihalduse minister Jaak Aab saatis haridus- ja teadusminister Liina Kersnale kirja, kus hoiatas, millega tuleb haridus- ja teadusministeeriumil (HTM) järgmiste kiirtestitehingute puhul arvestada.

HTM on viimased nädalad olnud avalikkuse tule all oktoobri lõpus tehtud viie miljoni eurose kiirtestitehingu tõttu. Nüüd on töös teine hange, kuid erinevalt esimesest, kus sisulises konkurentis oli vaid Selfdiagnostics, on nüüd kutse esitada oma pakkumine saadetud vähemalt 12 ettevõttele, kirjutab Postimees. 

Nii esimene kui ka teine testihange korraldati väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetlust kasutades. Kirjas Kersnale rõhutas Jaak Aab üle, et see on õigustatud vaid kiireloomuliste küsimuste lahendamiseks, ning kolmas hange, mis eeldatavasti sünnib uue aasta alguses, tuleb teha juba avatud konkurssiga.

«See on piiripealne,» nentis Jaak Aab vastuseks Postimehe küsimusele, kas HTM-i teine hange, mis õige pea peaks oma lõpptulemuse saama, on piisavalt kiireloomuline taoliseks menetluseks. «Kõiki detaile ei oska mina ka avaldada. Me oleme nii eelmise kui käimasoleva hanke osas menetluse avanud ning palunud kõik dokumendid ja põhjendused esitada.»

Aab rõhutas Postimehele, et ei andnud kirja näol hinnangut HTM-i tegevusele. Kirja ajend oli eelkõige viidata võimalikele probleemidele, mida riigihanke seaduse vaates võivad need hanked tekitada. Seega on kiri eelkõige ettevaatav, kuna haridusministri kinnitusel tuleb tõenäoliselt jätkata testimist kuni kevadeni. «Hinnangu saame anda siis, kui meile on kõik dokumendid esitatud. 25. novembriks oleme palunud esitada dokumendid, nüüd siis ka selle teise hanke kohta.»

Nii palju, kui Aab on suuliselt teada saanud, seisneb probleem teadmatuses: millal esimese hankega muretsetud testid koolidest otsa saavad. «Esialgu oli prognoos, et need lõpevad juba novembri lõpus või detsembri alguses Nüüd nad räägivad, et võib-olla jätkub kauem. Aga eks nad järgmisel osahankel lähtusid sellest, et olukord on kiireloomuline,” lisas Aab.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.