"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Selgusid Kultuuri Tegu 2020 aastapreemiad (0)
21. november 2021
Facebook

Reedel selgusid Eesti Kultuuri Koja aastakonverentsil “Inimene piiril eri teadusvaldkondade vaates” Kultuuri Tegu 2020 aastapreemiate saajad. 

President Lennart Meri ootamatu pildikeelega portree tõi Eesti Kultuuri Tegu 2020 auhinnatseremoonial Peeter Alliku nimelise kunstipreemia litograaf Jaak Visnapile. Eesti Kultuuri Tegu peapreemia läks sel aastal Anu Raua keskusele Heimtalis ja uus, alles aastal esimest korda välja antav Tuleviku Tegija preemia noorele kunstiõpetajale ja innovaatorile  Andero Kaljule.    

Auhinnasaajad avalikustas kultuuriminister Tiit Terik ja ütles oma tervituskõnes muuhulgas, et maailmas räägivad väga paljud riigid ja rahvad tehnoloogiast, innovatsioonist ja rohemajandusest, aga mis teeb meid eriliseks ja oluliseks, on meie enda kultuurikude, seesama muster ja kude, mis hoiab meid rahvana koos.

Anu Raud tõi oma sõnavõtus esile, kuidas uudistesaates käis kolmel korral läbi Eesti käsitöö: uudislõik oli sellest, et Kääriku talus sai valmis vaip “Mulgid New Yorgis”, Astrid Kannel tegi reportaaži punases rahvariide seelikus ja Ragnar Kond tõi uudiseid taas uue meisterlikult kootud mütsiga. Kommentaariks võib küsida, et kas kokkusattumus või tekkiv trend? Igal juhul annab see pidet ja jõudu, sest uudised ise ümbritsevast maailmast on sageli murettekitavad. 

“Mina olen roheline olnud kogu elu oma punase seelikuga, sest rohkem seelikuid mul ei ole,” rääkis Eesti kunsti maestra Anu Raud. Ja toonitas, et Heimtalis, Anu Raua keskuses, on tekstiilikunstnikud kogunenud praktikale juba 32 aastat. “Ja need peavad jätkuma,” oli laureaadi sõnum meile. “Lisaks on mul suur unistus, et uue elu saaks Heimtalis terviklikult säilinud vallakeskus, kus ainsana Eestis on säilinud vallamaja, seltsimaja ja koolimaja”. Vallakeskus asub kunstniku kodutalu läheduses. 

Jaak Visnap sai preemia lisaks 2020.aastal tehtud töödele ka Kihnu naiivkunsti laagri vedamise eest, millest kasvab välja naiivkunsti festival, kus maalitakse Kihnu Virve laulude järgi. Need maalid jäävad aegade lõpuni Kihnu saarele ja võib-olla luuakse nende ümber kunagi ka naiivkunsti muuseum. Aga praegu kutsus ta kõiki üles koduseks tööks: “Kuulake Kihnu Virvet ja maalige mõni pilt!”. Miks Visnap kujutas Lennart Merit sinise tulnukana, UFO-na põhjendab ta sellega, et Lennart tõi oma mängud, nii filmis, kirjanduses kui ka ajaloos.      

Auhinnad anti üle Eesti Kultuuri Koja aastakonverentsil “Inimene piiril eri teadusvaldkondade vaates”, mis toimus koostöös Eesti teaduste akadeemiaga. Konverents leidis aset teaduste akadeemia saalis reedel.

Eesti Kultuuri Koda loodi 2011. aastal eesmärgiga ühendada juriidilisi ja eraisikuid, kelle soov on Eesti kultuuri sisemise jõu ja ühiskondliku kõnekuse hoidmine. Koja aastakonverentsid keskenduvad ühiskondlikult aktuaalsetele ning Eesti avalikkust kõnetavatele teemadele. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.