"Olen aeg-ajalt kuulnud, et kolleegid mujal maailmas imestavad, kuidas meil on õnnestunud siin luua nii elav ja kõrgel tasemel muusikaelu."

Tõnu Kaljuste, dirigent
SEB: põllumajandussektori suurim probleem on kulubaasi kasv (0)
22. november 2021
Mats Õun

SEB pank näeb põllumajandusettevõtete suurimaks probleemiks kulubaasi pidevat kasvu, millega ei suuda sammu pidada müüdav piima ja teraviljahind, millest omakorda kannatab põllumeeste kasumlikkus ja seeläbi nõrgeneb laenuteenindamise võime. 

Oktoobris toimus Eesti Rahva Muuseumis (ERM) traditsiooniline põllumajanduse aasta näitus, mille raames korraldati ka finantsseminar, kus pankade esindajad rääkisid põllumajandussektori üldisest rahastusest, tingimustest ning suundadest, aga ka jätkusuutlikkusest ning rohelaenudest, teatas SEB.

Pank näeb põllumajandussektoris suurt potentsiaali ja tõdeb hea meelega, et senine koostöö on olnud viljakas ja mis puudutab jätkusuutlikkuse teemat, näeb SEB ennast ettevõtete jaoks mitte ainult finantseerija vaid ka nõustaja rollis.

Kui vaadata aga põllumajandusettevõtete laenuvõimekust, siis suures plaanis ei ole SEB hinnangul probleemiks krediidi kättesaadavus ega ka tagatistega seonduv. Üldine intressitase soodustab samuti investeeringute teostamist. 

“SEB jaoks on oluline maksevõime ja rahavood ning arusaamine planeeritavate investeeringute läbimõeldusest ning vajalikkusest. Kui rääkida konkreetselt laenutingimustest, siis põllumajandus on võrreldes teiste sektoritega eelistatud seisus ja neile pakub SEB tavapärasest pikemat maksegraafikut, tulenevalt sellest, et antud sektoris on investeeringu tasuvusaeg oluliselt pikem,” ütles SEB põllumajandussektori kliendihaldur Andrus Mägi.

ERM-is toimunud finantskonverentsil jäi kõlama, et rohepöördega kaasnevate investeeringute puhul tuleb suure tõenäosusega tõdeda, et tegemist ei ole veel suuresti tootlike investeeringutega, samas on need vähemalt osaliselt möödapääsmatud.

“Klientide tänane maksevõime pigem ei luba suuremamahulisi roheinvesteeringuid teostada, erandiks on siinkohal vaid päikesepargid, mis loovad kohest efekti ja vähendavad sektori eripärast tulenevat jalajälge,” märkis Mägi. Sõltuvalt pangast ollakse tema sõnul aga roheinvesteeringute puhul nõus pakkuma tavapärasest paremaid laenutingimusi. 

Pank loodab, et lähiajal jõutakse kokkulepeteni nii Euroopa kui ka riigi tasandil, milliseks kujuneb edaspidine sektori rohestrateegia, et osapooled saaksid muutustega võimalikult kiiresti kohaneda. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.