"Olen aeg-ajalt kuulnud, et kolleegid mujal maailmas imestavad, kuidas meil on õnnestunud siin luua nii elav ja kõrgel tasemel muusikaelu."

Tõnu Kaljuste, dirigent
ÜHISTUJUHT: On loogiline, et ühistu puhastab maja kõrval kõnniteid ise! (1)
22. november 2021
Albert Truuväärt

“Kui me tahame, et inimeste kooli ja tööle mineku ajaks oleks kõnniteed lumest ja libedusest vabad, peame hoolitsema selle eest ise,” lausus Tammsaare tee 85 korteriühistu juhataja Aavo Vään. “Kuidas jõuab linn hoolitseda kõikide kõnniteede eest, kui ainuüksi Mustamäel on juba 550 ühistut?”

Linna määruse järgi peavad krundiomanikud lumest puhtana ning libedusest vabana hoidma ka oma maatüki kõrval asuvad kõnniteed. Vään ütles, et neil sellega üldiselt probleeme pole. “Meil hooldab majaümbrust firma, kes enamasti teeb oma tööd korralikult,” lausus Vään. “Samas on firmal mitu majaümbrust hooldada ja ta peab tegema valikuid, millise paiga eest hoolitseda varem ja millise eest hiljem. Üldiselt peaks hommikul kella 7 ajal, kui inimesed tööle ja kooli lähevad, olema kõnniteed lumest puhtaks lükatud ja libedusest vabad.”

Majalähedase parkla eest, kus elanikud oma autosid hoiavad, hoolitseb aga linn. “Parkla asub linna maal. Linnosa on olnud tubli, saates elanikele graafiku, mis ajal parklas lund lükatakse,” lausus Vään. “Nii ei jää autod ette. Koostöö on toiminud ja lumerohkeid päevi pole õnneks ka palju. Linnaosa toetab meid ka killustikuga, mida saame libeduse tõrjumiseks maha puistada.”

Kesklinnas teehooldajad appi

Vääni arvates pole nende maja kõrval asuv kõnnitee pikk ning on loogiline et majarahvas hoolitseb ise selle eest. “Kui meie kõnnitee eest hoolitsev firma ei jõua meile iga kord õigel ajal, sest tal on hooldada kolme või nelja maja ümbrus, siis kuidas peaks linn jõudma puhastada kõikide siinsete majade ümbrust?” küsis Vään. “Näiteks Mustamäelgi on ju 550 korteriühistut ning see ei oleks lihtsalt võimalik. Muidugi võiks linnaga läbi rääkida, et talvine kõnniteede hooldus meile kompenseeritaks, sest iga sent on ühstutel arvel.”

Kui aga elanikel või ühistutel endal pole kõnniteede hooldamiseks jõudu, lükkab Kadrioru Pargi hooldusmeeskond kesklinnas vajadusel kõnniteedelt ise õigel ajal lume ja puistab sinna graniidipuru, suvel aga pühib kõnnitee ja trepid puhtaks.

“Kinnistuomanikud saavad sel aastal võimaluse sõlmida Tallinna keskkonna- ja kommunaalametiga leping kõnniteede hooldamiseks,” ütles sama ameti hooldusosakonna juhataja Ago Vill, kelle sõnul on huvi teenuse vastu nii suur, et igal pool linnas ei saagi seda paraku pakkuda.

Seni saab teenust tellida kesklinnas Magdaleena, Paide, Saku tänava ja Paldiski maantee Tehnika tänava viadukti kandis enam kui 24 000 ruutmeetril.

Lepingu sõlmib majaomanik või ühistu Tallinna keskkonna- ja kommunaalametiga. Seejärel hoolitseb Kadrioru Pargi erimeeskond, et lumi oleks maja kõrval olevatelt kõnniteedelt õigel ajal roogitud, libedus tõrjutud ning trepid ja kõnniteed puhtad ka suvel. Kui lund on nii palju, et kõnniteele jääb kõndimiseks alla 1,2 meetri laiune riba, veab meeskond lume ka ära. Keskmise, 150-ruutmeetrise tööala puhastamise hinnaks kujuneb umbes 360 eurot aastas.

Esimesed soolalastiga masinad juba teedel

Kadrioru Pargi hooldusosakonna juhataja Aivar Kabrits ütles, et praegu teeb tööd kuus Wille traktorit, mis on varustatud kõikideks aastaringseks hooldustöödeks vajalike haakeseadmetega. “Talveajaks on kõikidel traktoritel puhastusharjad, lumesahad ja lumekopad ning graniitkillustiku puisteseadmed,” selgitas ta. “Lume väljaveoks oleme võtnud rendile kaks multilift veokit.”

Kabrits on oma töötajatele kindel: “Meeskonnana töötamed tänavu jaanuarist, oleme koos õppinud tööd optimeerima, et teede hooldus oleks parimal tasemel.”

Kabrits selgitas, et kui tegu on kõnniteedega, mis porikaitsjatega piiratud, siis igale poole oma masinatega ligi ei pääsegi. “Eks meil ole siis üks käsitsitöö lisaks,” märkis ta. “Aga poisid on tublid, kõigil on labidad kaasas, nii et kui masinaga ei mahu, siis hüppavad välja ja teevad töö käsitsi ära.”

Tänavu sügisel on pealinnas libedusetõrjet olnud vaja teha harva, vaid üksikutel juhtudel. Nädala eest oli aga päev, kui teehooldusmasinad soolalastiga ringi sõitsid, sest öökülmad muutsid teed libedaks. Tänavapuhastuse AS on talveks valmis, varutud on kaks suurt laotäit soola, mis enam-vähem ühe talve jooksul linna tänavaile ja teedele puistatakse. Tallinna teedele on Tänavapuhastuse AS-st valmis tulema 86 eri masinat. Sool, mis maha läheb, on seesama söögisool, mida me supi sisse paneme, segatuna paakumisvastase ainega. “Eks see sool siis sula koos lumega ja läheb rentslisse. Ülejäänu korjame kevadel imuritega kokku,” selgitas Tänavapuhastuse AS osakonnajuhataja Tõnno Tiis.

Linnaosad jagavad graniidipuru

Teede jäätumist saab ette näha – alles hiljuti paigutati selleks üle linna teeilmajaamad. “Nüüd on üle Tallinna paigaldatud 26 väikest teeilmajaama, mis annavad meile kogu aeg arvutisse andmeid,” kinnitas keskkonna- ja kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sulg. “Ilmajaamade tarkvara prognoosib järgmise 12 tunni ilma igasse teeilmajaama punkti. Nii on meil päris täpne teadmine, kuidas teeolud Tallinnas muutuvad.”

Linnaosad on valmis taas korteriühistutele appi tulema graniitsõelmete jagamisega. Nõmmel hakatakse sõelmeid jagama juba sel nädalal, Kristiines detsembri hakul, Mustamäel novembri lõpus. Haaberstis on hange pooleli, aga sealgi jagatakse välja umbes 2000 kotti. Põhja-Tallinnas jagatakse sõelmeid novembri algusest ja avaldusi saab esitada 22. novembrini. Kesklinna kõnniteedel võeti viimased lehed ja libedusetõrjet veel teha ei tulnud. Mehed ja masinad on selleks aga valmis. Lisaks Tänavapuhastuse tehnikale on Tallinna linnaosade väiksemate tänavate puhastamiseks veel poolsada teehooldusmasinat.

Kuna meeskond on pisike, siis paraku kõik praegu veel endale tänavapuhastajaid kodu juurde tellida ei saa. Kesklinn pakkus teenust oma elanikele, kelle krundid jäävad Kadrioru pargi meeskonna töö teatud trajektoorile. Huvilisi on olnud tõesti palju.

Teid tasub libedaga korras hoida, sest haiglad on üle koormatud

Tõrjumata libeduse tõttu kõnniteedel on EMO-d puupüsti rahvast täis, kuid lisatöötajaid pole koroonapatsiente täis haiglatel kuskilt võtta.

Haiglad on koroonapatsientide tõttu üle koormatud, arste ja õdesid ei jätku ning libedad päevad muudavad olukorra veel hullemaks. Seetõttu tasuks libedusega eriti kõnniteede eest hoolt kanda. Ida-Tallinna Keskhaigla EMO õendusjuhi Irina Makarova (pildil)sõnul saavad päevadel, mil õues lähevad teed järsult libedaks, inimesed kukkudes traumasid ja kõik osakonna toolid ja voodid on hõivatud.

“Viga on saanud käed, jalad ja pead, eriti sagedased on randmevigastused,” lausus ta. “Kipsi tegemine ja haava õmblemine võtab aega. Ukse taga on aga järjekord ning inimestel tuleb kannatada ja oodata. Järjekorrata pääseb arsti juurde vaid raskemate traumade puhul. Otsustamiseks vaatab õde kohalesaabujad üle. Eks meil on personali just nii palju, kui on, mingeid reserve pole. Püüame teha selle vähesega, mida suudame.”

Põhiliselt kukuvad inimesed, kui nad kiirustavad, näiteks jooksevad bussi peale. “Jah, muidu te võib-olla hilinete, aga tervis on kõige tähtsam,” mainis Makarova.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

inff
25. nov. 2021 16:42
Aega veel 5 päeva. 30.06.2021 00:00 kuni 30.11.2021 23:59 https://petitsioon.ee/vabastame-omanikud-omavalitsuste-konniteede Eesti Omanike Keskliit ja Eesti Korteriühistute Liit leiavad, et avalike kõnniteede korrashoid peab olema omavalitsuse kohustus. Omanikele ei või panna võõra vara hooldamise ülesannet seda hüvitamata, selline koormis on ebaproportsionaalne ja ebaõiglane. Omavalitsus peab tagama oma tänavatel ja kõnniteedel ise korrashoiu ja hoolduse. Tõsine on probleem talvel, kui hoolduskohustus käib kas füüsiliselt üle jõu või siis tekitab omanikule kohustuse olla terve päev kodus, kui sadu jätkub, samuti peab omanik oma kulul hankima koristustehnika ja sõelmed libedustõrjeks. Kui toetad ettepanekut, et omavalitsuse kinnistul peab omavalitsus ise oma teid ja tänavaid hooldama, anna sellele algatusele allkiri. Toetame petitsiooniga Riigikogus algatatud seadusmuudatuse vastuvõtmist.