"Olen aeg-ajalt kuulnud, et kolleegid mujal maailmas imestavad, kuidas meil on õnnestunud siin luua nii elav ja kõrgel tasemel muusikaelu."

Tõnu Kaljuste, dirigent
ENNET: Meeste hirm relvaloast ilma jääda on suurem, kui mure tervise pärast (2)
23. november 2021
Albert Truuväärt

November on meeste tervise kuu. Mehed ei käi nii sagedasti arsti juures kui peaks, nad tarvitavad rohkem alkoholi jt mõnuaineid ning riskivad naistest uljamalt oma elu ja tervisega. Pealinn uuris, mis on selle põhjus.

Vähktõbi ei anna vahel endast üldse tunda


Arst ja poliitik Jüri Ennet

Mehi mõjutavad juba kasvamisel saadud hoiakud – sa ei tohi kaevelda ega nutta. Paraku võib sellise hoiaku alla kuuluda ka otsus tohtergi õigel hetkel külastamata jätta. Arsti juurde lähevad mehed alles viimases hädas, kui kuskil juba hullusti pistab, torgib ja valutab. Vähieelne seisund aga ei anna kaua aega üldse tunda, rasket haigust aitaksid ennetada regulaarsed visiidid arsti juurde. Mehi paneb kõhklema ka psühhiaatri juurde minek, kardetakse nii relvaloast ilmajäämist kui ka kolleegide reageeringut. Väga sügava depressiooni korral eeldatakse samas, et arsti vastuvõtule pääseb kohes. Ravijärjekord võib aga paraku olla mitu kuud. Soovin meestele rohkem rõõmsat ja reibast meelt. Kui jõukamad mehed eelistavad ehk tenniseklubisid, siis sport värskes õhus on kõigil võimalik. Ühiskond vajab terveid inimesi!

Meeste eluiga on lühem just rumala riskimise pärast

Karskusliidu juht Lauri Beekmann

Meeste eluiga on naiste omast madalam globaalselt. Seejuures täiesti põhjendamatult, sest praegu me ei sõdi ja karuga ka enamasti silmitsi ei seisa. Asi on selgelt rumalates riskides. Targem peaks olema ja naistelt õppima enda eest rohkem hoolt kandma! Emadus mõjutab igapäevaelu ilmselt rohkem arukama käitumise suunas. Ohtlikke väljalülitusi on meestel rohkem, need on näiteks enese unustamised kõrtsis. Alkoholi kasutatakse stressi maandamiseks, selle kasutegur on aga läbi põlvkondade edasiliikuv müüt. Hetkeks lülitub nupp välja, aga probleem, millele leevendust otsiti, hiljem hoopis kasvab. Kuhjuvad kodutülid ja probleemid seadusesilmaga. Vähe teatakse sedagi, et alkoholil ja vähihaigusel on kindel seos. Põhjamaade hiljutine uuring näitas, et vaid viiendik vastanuist oli alkoholist kui vähi riskifaktorist teadlik. 40% vähijuhte on aga teadliku tervisekäitumisega ennetatavad.

Poisse manitsetakse oma tundeid peitma


Psühholoog Marika Juuse

Mehed hoiavad mured rohkem enda sisse ja see tuleneb juba lapsepõlvest. Kui poisile öeldakse, et ära nuta, sa oled ju mees! Poisse õpetatakse oma tundeid peitma. See on lausa klassikaline kasvatusviis. Eestis pole juba enam vahet, kas tegu on eesti või vene keelt kõneleva perega.Samas on juba erandeid, kasvatuse stiil on hakanud tasapisi muutuma. Eriti noorema põlvkonna seas on saanud trendikaks oma tervisest rääkida ja selle nimel ka sihipäraselt tegutseda. Moodne on olla terve! Investeeritakse otse või kaudselt sportlikku vaba aja veetmisse, et hoolitseda nii kehalise kui vaimse tervise eest. Üha enam mõistetakse, et alkohol ja meelemürgid on tervisega vastuolus. See on igati meeldiv trend.

Töö ja eraelu ning liikumine ja vaimutoit peavad olema tasakaalus


Eesti õdede liidu president Anneli Kannus

Naiste eluiga on pikem kui meestel seoses väiksema riskikäitumisega ja enda tervise jälgimisega. Pereõed oskavad hästi märgata eri riske ja probleeme ning koos inimesega lahendusi leida. Seega Eesti õdede liit soovitab: pane kinni vastuvõtuaeg pereõe juurde, et tervist kontrollida ja saada just sulle sobivad nõuanded tervislikumaks eluks. Tervise eest hoolitsemine ehk endast hoolimine peaks olema iga inimese jaoks esmatähtis mure, sõltumata soost või east. Suund on laias laastus lihtne. Endast hoolimine tähendab tähelepanu pööramist nii töö ja eraelu tasakaalule kui liikumisele, tervislikule toitumisele ning muidugi ka vaimutoidule.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

medtase
28. nov. 2021 12:17
https://tervise.geenius.ee/rubriik/uudis/eestis-on-perearstita-ule-21-000-inimese/ Eestis on ilma perearstita 21000 ravikindlustatud inimest, nende hulgas 1200 väikelast. Perearstile registreerumist ja vahetamist haldav Terviseamet selles probleemi ei näe — perearsti nimistusse kuulumine on võimalus, mitte kohustus. Aastakümnetega on perearstimaastikul situatsioon absoluutselt muutunud ja tänaseks on perearstiabist saanud Eestis defitsiit. Täna elame situatsioonis, et hea, kui sul üldse perearst on. Ravikindlustamata on umbes 64000 isikut.
põhjus
24. nov. 2021 17:56
Patsiendi terviseandmete lekitamine medtöötajate poolt on siin peamine takistus, miks arsti poole pöörduda ei saagi. Karistused lekitamise eest on liiga tühised.