"Paljudel ei ole häid suhteid vanematega. Kui sa ei saa toetust oma kõige lähedasematelt, on elus edasi liikuda ja areneda väga raske."

Eneli Jefimova, noor ujumistalent
FOTOD Haabersti päevakeskuses toimus doonoripäev (0)
23. november 2021
Albert Truuväärt

Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskus korraldas esmakordselt Haaberstis doonoripäeva ning kõik soovijad olid oodatud verd andma teisipäeval kell 14.30-18 Haabersti päevakeskusesse Õismäe tee 24.

Vaata galeriid (34)

Regionaalhaigla verekeskuse juhataja Ave Lellepi sõnul on vereloovutusele väga oodatud kõik haigussümptomiteta uued ja vanad doonorid. “COVID-19 läbipõdemisel  võib verd loovutada 14 päeva pärast sümptomite kadumist või negatiivset RNA testi. Kokkupuutel kinnitatud COVID-19 diagnoosiga inimesega võib verd loovutada 14 päeva pärast kontakti haigega või pärast seda kui COVID-19 PCR test on 10. päeval olnud negatiivne,” selgitas Lellep.

Veredoonoriks sobib 18-60-aastane inimene, kelle kehakaal on üle 50 kilo ning kes tunneb end terve ja puhanuna ning on vähemalt 4 tundi enne vereloovutust söönud. Samuti ei ole vereloovutusel takistuseks COVID-19 vastu vaktsineerimine – kõikide Eestis kasutusel olevate vaktsiinidega on vereloovutamine lubatud. Doonoripäevale kohale tulles peab olemas kaasa isikut tõendav dokument.

Vereloovutamise protseduur näeb ette, et esmalt täidab iga doonor koha peal ankeedi, kus vastab erinevatele tervist puudutavatele küsimustele. Seejärel vaadatakse see meditsiinilise ülevaatuse käigus koos verekeskuse õega üle ning kinnitatakse doonori sobivus vere loovutamiseks: kontrollitakse vererõhku, hemoglobiini ja üldist terviseseisundit.

Igalt doonorilt kogutakse 450 milliliitrit verd – see protseduur võtab aega vaid 5-10 minutit. Seejärel ootab doonorit taastumiseks kohvi- ja küpsiselaud ja tänutäheks meene verekeskuselt. Kokku võiks doonoripäevale tulles arvestada umbes 45-60 minutiga.

Doonoripäeva Haabersti linnaosas korraldab Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskus koostöös Haabersti linnaosa valitsusega ja Haabersti päevakeskusega.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.