"Paljudel ei ole häid suhteid vanematega. Kui sa ei saa toetust oma kõige lähedasematelt, on elus edasi liikuda ja areneda väga raske."

Eneli Jefimova, noor ujumistalent
Kallas riigikogule: EL-i poliitika prioriteedid teenivad Eesti arengut (1)
23. november 2021
Mats Õun

Peaminister Kaja Kallas andis esmaspäeval riigikogule ülevaate valitsuse senisest tegevusest Euroopa Liidu poliitika teostamisel ja tulevikuplaanidest, märkides, et EL-i poliitika prioriteedid teenivad Eesti arengut.

„Eesti areng ja Euroopa Liidu areng on omavahel otseselt seotud. Euroopa Liit on just nii tegus nagu me tahame, et ta oleks – see on meie kujundada,“ sõnas peaminister Kaja Kallas riigikogu ees.

Ta märkis, et Euroopa arenguga seotud teemad on ühtlasi siseriiklikud ja olulise kaaluga, mistõttu tuleb Euroopa arengusse suhtuda heaperemeheliku hoolivusega. „See suhe toimib ka vastupidises suunas – Eesti olulise tähtsusega riiklikud küsimused, mis riigikogu suurde saali jõuavad – koroonapandeemia, fossiilenergia hinnad, kliimakriis, metsastrateegia, ebavõrdsus ja julgeolek – on ühtlasi üleeuroopalise tähtsusega teemad.“

„Eesti seisab järjekindlalt euroopalike väärtuste eest ja töötab selle nimel, et EL-i hääl maailmas oleks mõjus ja ühtne. Meile on olulised liidu põhivabadused ja ühtne siseturg ning jätkame andmete vaba liikumise eest seismist. Usaldusväärne ühenduvus on meile väga suureks võimaluseks: võrgustumine annab võimalused väikeriikidele ja ettevõtjatele.“

„Koostöö on oluline, kuid veelgi olulisem on usaldus, mis põhineb jagatud väärtustel ja põhimõtetel. Meie jaoks on oluline suurendada koostööd, usaldust, aga ka vastastikkust sõltuvust ja solidaarsust liitlaste ja partnerite vahel Euroopas,“ sõnas Kallas.

Peame neid võimalusi pakkuma neile, kes seisavad reeglitel põhineva korra eest ja soovivad luua usaldusel põhinevat tulevikku, lisas peaminister.

„Oleme harjunud mõtlema Euroopa Liidust kui regulatiivsest superjõust ning kokku lepitud normide jõustajast ja vahemehest. Kuid Euroopa on ka vabaduste projekt, mida ei tohi unustada. Me peame hoidma kokku pandeemia seljatamiseks ja hübriidohtudele vastu seismiseks. Euroopa annab koostegemise rõõmu,“ toonitas Kallas.

„Meie Euroopa Liidu poliitika prioriteetideks on järgmistel aastatel Eesti arengu toetamine rohepöörde ja innovatsiooni abil,“ ütles peaminister. „Peame kasutama ära rohepöörde võimalusi: võtame kasutusele alternatiivid, mis muudavad energiahinnad lõpptarbijale soodsamaks, aga hoiavad ka keskkonda. Rohepööre ei ole takistus, vaid võimalus tegutseda nutikamalt, jätkusuutlikkumalt ning säästlikumalt.“

Kallase sõnul on järgnevate kümnendite suurimaks väljakutseks Eestil ja Euroopa Liidul rohepöörde elluviimine: jätkusuutlikke energiaressursside kasutamine, keskkonnahoid ja energiajulgeoleku tagamine. „Meid peaks kannustama rohepööret ellu viies halvava hirmu asemel hoopis meeleheitlik lootus. Just seesama tunne, mis Tiigrihüppe eel: uudishimu tehnoloogia vastu ja digitehnoloogiate nutikas rakendamine Eesti hüvanguks lootes paremat Eestit kõigile. Kestlikkus on meie järgmine arenguvõimalus.“

„Eesti ei ole saar, mis jääb kliimamuutustest puudumata. Peame mõtlema, millist hinda tuleb meil maksta siis, kui loobume. Temperatuur kasvab ka meil ning sõltuvus fossiilkütustest üha süveneb, rääkimata uuest normaalsusest, kus tuhandete asemel liiguvad miljonid või miljardid inimesed parema elukeskkonna nimel,“ sõnas Kallas. „Rohepööre ei tähenda soojustamata majade, veiseburgerite, saunahjude või sisepõlemismootorite kasutamise keelustamist. See tähendab seda, et peame arvestama üha enam oma tegevuse keskkonnajälge,“ selgitas ta.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Minu Arvamus
23. nov. 2021 20:40
Kallas riigikogule: EL-i poliitika prioriteedid teenivad Eesti arengut. Küsiks, mis suunas? EL-i multikultuuri suunas? Siis pole see enam tulevikus Eesti. Homo ja seksuaalvähemuste suunas? Siis mida rääkida eestlaste iivest? Niisiis praegune EL-i poliitika pärsib Eesti arengut ja Eesti rahvust üldse.