"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Euroopa turismisektor tahab reisipiirangute paremat koordineeritust (0)
24. november 2021
Ilja Matusihis/Pilt on illustratiivne

Saabuva pühadehooaja valguses ootab Euroopa turismiettevõtete katusorganisatsioon ECTAA Euroopa Liidu (EL) riikidelt tihedamat koostööd ja koordineeritust erinevate reisimisega seotud piirangute ja poliitikate seadmisel. 

Organisatsiooni hinnangul on mitmed riigid juba taas alustanud oma kodanike reisimisvabaduse piiramisega. Samas on liidu teatel Euroopa Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskus (ECDC) öelnud, et praeguses epidemioloogilises olukorras on reisimispiirangud viiruse leviku tõkestamisel ebaefektiivsed ja ei too endaga kaasa mingit kasu rahvatervisele.

Piirangutel on aga negatiivne mõju juba niigi raskustes olevale turismisektorile, nendib ECTAA. 

“Euroopa turism ei saa normaalselt toimida, kui reisimispiirangud riikides pidevalt muutuvad. Praeguseks on ligi 77 protsenti Euroopa Liidu täiskasvanud elanikkonnast vaktsineeritud ja seeläbi on väga suur osa elanikkonnast suuteline täiesti turvaliselt ja viirusohutult reisima,” ütles Eesti Turismifirmade Liidu peasekretär Merike Hallik pressiteates. 

Seega ei too piiride sulgemine tema sõnul endaga kaasa mingit reaalset kasu. “Selle asemel tuleks kiiresti kehtestada ühtne üleeuroopaline lähenemine reisimispiirangutele, mille efektiivsus oleks tõendatud ning mis oleksid proportsionaalsed. Nii on piirangud inimeste jaoks arusaadavamad ja reisimine lihtsam,” leiab Hallik. 

ECTAA hinnangul tuleks reisimisega seotud poliitikate loomisel võtta arvesse kolme põhimõtet. Esiteks, tuleks praeguse riikidepõhise piiramise asemel liikuda üksikisiku tasemel riskipõhisele mudelile. Liikumine peaks olema vaba inimestele, kes suudavad enda viirusohutust tõendada.

Teiseks peaksid EL-i liikmesriigid kiiresti välja töötama ühtse lähenemise, milles on toodud tõhustusdoosi kehtivus ja millal tuleks see teha. Sealhulgas tuleb kindlasti jätkata üle Euroopa kehtiva digitaalse COVID-19 sertifikaadi kasutamist.

Ja viimaks tuleks ühiselt kokku leppida reisimisega seotud piirangutes ja nõuetes, sealhulgas tunnustatud vaktsiinid, testide kehtivuse aeg ja COVID-19 antigeeni testide aktsepteerimine lisaks PCR testidele.

“Kurb reaalsus täna Euroopas on see, et riikide majandused kaotavad veel enne selle aasta lõppu erinevate piirangute tõttu ligikaudu 35 miljardit eurot turismist tulevat raha ja Maailma Reisi‑ ja Turisminõukogu (WTTC) kõige värskemad analüüsid näitavad, et kuni 900 000 turismisektoris töötavat inimest kaotab töö, kui talvel hakkavad taas kehtima laialdased reisimispiirangud,” ütles Hallik. 

Seetõttu tuleb tema sõnul teha kõik võimalik, et Euroopas kehtivad reisimispiirangud oleksid ühtsed, arusaadavad ja teaduslikult põhistatud. 

1990. aastal asutatud Eesti Turismifirmade Liit on turismiga tegelevate tööandjate vabatahtlik ühendus, mis liidab 79 liiget. Liidu põhiliikmeteks on Eesti reisibürood ja reisikorraldajad, kaasliikmeteks transpordiettevõtted, turismiorganisatsioonid, haridusasutused, hotellid, kindlustusfirmad, turismivaldkonna tugiteenuste pakkujad ning välismaised turismiorganisatsioonid.

ETFL on üleeuroopalise reisiettevõtete liite koondava organisatsiooni ECTAA liige, kuhu kuulub lisaks ETFL-ile veel 70 000 reisikorraldusettevõtet ja muud reisimisega seotud organisatsiooni.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.