"Olen aeg-ajalt kuulnud, et kolleegid mujal maailmas imestavad, kuidas meil on õnnestunud siin luua nii elav ja kõrgel tasemel muusikaelu."

Tõnu Kaljuste, dirigent
HEEROLDI JUTUD: Vanalinna hariduskolleegium asub suisa kahes endises kloostris (0)
24. november 2021
Tallinna linnameedia

Vanalinna hariduskolleegiumi all peidab end terve keldrite labürint – üks lopergusem ja arhailisem kui teine. Neil on laes lõhenenud ja krõmpsu tõmbunud palgid, mis pärinevad suisa 13. sajandist. Seal on salapäraseid nurgakesi ning kõrval isegi kabel.

Tallinna heerold Jüri Kuuskemaa jalutas Pühavaimu tänava lõpus, kus see põrkab vastu Vene tänavat, ja tutvustas selle teisel küljel olevat suurt koolimaja. “Üles vaadates näeme tuulelipul aastaarvu 1888,” lausus ta. “See võib meid segadusse viia, sest sellel majal on pikk keskaegne ajalugu – koolimaja eellugu.”

Reformatsiooni ajal suleti kloostriõued
Koolimaja välisseina vasakpoolses osas on krohvi alt välja puhastatud mõned vanad raidkivist detailid. “See teravkaarega osa viitab algsele keskaegsele teravkaarsele portaalile, aga ukseavade muutmise käigus pandi see kinni ja tehti uks mujale,” rääkis ta. “Kõrval ja üleval on veel näha akna raamistuse kive. Üks on profileeritud gootika ajast, aga vasakpoolne on juba sileda faasiga ja see on barokiajast. Otsaviilul on keskaegne kaubaluuk, mille kaudu vinnati omal ajal üles nii ehitusmaterjali kui ka seda kraami, mida siin kunagi hoiti. Ja kes see hoidja oli? Siin asus Padise klooster.

Algselt paiknes selle hooneploki vasakpoolses osas Padise kloostri õu ja parempoolses osas Kolga kloostri õu. Hiljem ehitati nad kokku kreisikooliks, mis sai siin alguse 1802 või 1803. Kahest kloostrist on saanud niisiis üks koolimaja.”
Kuuskemaa sõnul on kõige ilusam osa sellel fassaadil ukse pealmik. “Kõrval on silt, kus me loeme, mis kool see niisugune on. Vanalinna hariduskolleegium – gümnaasium,” lausus ta.

“Padise kloostri ajal oli juba olemas see vahekoridor esimesel korrusel,” sõnas Kuuskemaa. “Siit avanevad uksed eri ruumidesse. Kõrval on ilmselt midagi köögitaolist või majapidamisruum, mille juurde pääseb läbi väga võimsa võlvi. 1524. aastal, kui tuli luterlus, kloostriõued suleti ja nende hooned anti eravaldusesse. Mitu sajandit olid maja pidajad eraisikud.” Kuuskemaa ütles, et sellest võimsast kaarest tema poole jääb ruudukujuline toredasti võlvitud ruum, mille võlvid võivad pärineda veel kloostri aegadest. “Seinale on aga kinnitatud 16. sajandi teisest poolest pärinevad raidkivid, millel on näha vertikaalselt kaarduvaid lehti ja mis arvatavasti on kunagi olnud kamina küljeplaadid.”

Kuuskemaa sõnul on lausa üllatav kohata Tallinna vanalinnas tänapäeval ruumi, kus on terviklikult säilinud seinamaalingud 18. sajandi lõpust. “Hariduskolleegiumi söögisaalis aga on näha tahveldiseks jaotatud seinu,” lausus ta. “Seal võib imetleda tumedat kunstmarmorit imiteeriva maalingut, mille kohal on stukist mustrilised korintose stiilis kapiteelid. Nende vahel on seinapind jagatud tahvliteks. Mõningatel neist on lihtsalt vaasid ja ornamendid, mõnedel aga allegooriad.”

Keldrid moodustavad terve labürindi
Kuuskemaa lisas, et muinasaja lõpus viis siit muinaseestlase linnusest mööda Pikka Jalga ja Pühavaimu tänavat pidi tee otse sadamasse. “Hiljem, kui ehitati linnamüür, see väljapääs suleti ja siia tekkis Kolga kloostri õu,” rääkis ta. “Kolga kloostri hoonetesse on rajatud gümnaasiumi raamatukogu. Vanalinna gümnaasiumi kiituseks peab ütlema, et nad on selle ruumi ideaalselt sisustanud. Siin on ajaloolist hõngu, väärikas trepp, rõdu ja need suured raamatukapid ja riiulid on sellises stiilis, et see ühendab moodsuse traditsioonilisusega.”

“Kooli all on keldrid,” selgitas Kuuskemaa. “Terve labürint – üks lopergusem ja arhailisem kui teine. Neil on laes lõhenenud ja krõmpsu tõmbunud palgid, mis pärinevad võib-olla veel 13. sajandist, nagu siinsed müüridki. Siin on keerdtrepi- ja koldealuseid, salapäraseid nurgakesi ning kõrval isegi kabel. Vanalinna gümnaasium on ju seotud Katariina kirikuga ja seega pole see imekspandav, et siin leidub ka religioosse tegevuse sugemeid. Võtkem näiteks see üks pühapilt – üsna korralikult maalitud ikoon.”

Kuuskemaa sõnul on koolimajal ka ääretult romantiline pööning. Heerold meenutas Vanalinna haridusgümnaasiumi direktrissi Kersti Nigeseni sõnu, et uuel õppeaastal on siin ligi tuhat õpilast. “Head lapsevanemad, kui teil tekib idee üritada oma laps siia saata, siis järgmisel õppeaastal võite seda katsetada,” lausus ta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.