"Olen aeg-ajalt kuulnud, et kolleegid mujal maailmas imestavad, kuidas meil on õnnestunud siin luua nii elav ja kõrgel tasemel muusikaelu."

Tõnu Kaljuste, dirigent
Valitsus ühendab PPA ja kaitseväe laevastikud (2)
25. november 2021
PPA

Valitsus otsustab neljapäeva pärastlõunal politsei- ja piirivalveameti (PPA) ning mereväe laevastike ühendamise.

Ühendamine tähendab, et PPA neli suurt laeva Kindral Kurvits, Pikker, Valve ja Raju lähevad mereväe koosseisu, samuti kolivad merevalvekeskus ja mereoperatsioonide keskus ühele pinnale, märkisid pressikonverentsil kaitseminister Kalle Laanet ja siseminister Kristian Jaani.

Ministrite sõnul on laevastike ühendamisest räägitud viimased 30 aastat, kuid nüüd on selleks tahe olemas ja valitsus vormistab ühendamise ära.

Ministrid rõhutasid, et ühendamine peab andma olulist lisandväärtust, see ei saa olla vaid matemaatiline tehe. Kui algselt oli mõeldud ühendatud laevastike baasiks Tallinnas asuv Hundipea sadam, siis praegu kaalutakse võimalust mahutada ühendatud laevastik Hundipea sadama kõrval asuvasse renoveeritud Miinisadamasse ja hoida sellega kokku Hundipea sadama renoveerimiseks mõeldud raha.

Majandus- ja taristuminister Taavi Aasa sõnul peaks laevastike ühendamine andma kümne aasta jooksul kokkuhoidu 26 miljonit eurot.

Jaani ja Laanet: laevastike ühendamine suurendab Eesti julgeolekut

Riigisekretär koos siseminister Kristian Jaani ja kaitseminister Kalle Laanetiga tutvustasid täna valitsuskabinetis riiklike laevastike ekspertrühma analüüsi tulemusi Politsei- ja Piirivalveameti laevastiku Kaitseministeeriumi valitsemisalasse üleandmise kohta. 

Valitsuskabineti otsuse kohaselt jätkatakse eesmärgiga ühendada PPA ja kaitseväe laevastik 1. jaanuariks 2023. Otsuse kohaselt liiguvad koos laevadega kaitseväe vastutusalasse lisaks tänastele ülesannetele mereolukorra teadlikkus, merepiiri valve ja reostustõrje ning PPA vastutusalasse jääb merepääste.

Siseminister Kristian Jaani kommenteeris valitsuskabineti otsust öeldes, et tegemist on äärmiselt olulise põhimõttelise muudatusega, millest võidab iga Eesti inimene ja kogu Eesti julgeolek. „Meil tuleb riigina tõsta nii merel toimuvatele hübriidolukordadele kui ka tsiviilkriisidele reageerimise võimekust. Ühinemise väärtus peab olema mahukasv ja kvaliteet. Seetõttu on oluline, et laevastike ühendamisega koos liiguvad kaitseväe koosseisu ka laevade meeskonnad ja merepiiri valve ülesanne. Lisaks hakkab kaitsevägi edaspidi läbi viima merereostuse likvideerimisega seotud ülesandeid ning toetab vajadusel laevadega PPA-d merepäästes avamerel,“ rõhutas Jaani.  Minister lisas, et oluline on jätta PPA-le võimalus kasutada ametiabi korras kaitseväe laevu oma ülesannete täitmiseks, sest PPA jätkab väiksemate alustega oma merelisi tegevusi jäädes merepääste arendajaks ja korraldajaks.

Kaitseminister Kalle Laaneti sõnul on tänane otsus äärmiselt kaalukas ja tagab Eestile tervikliku merejulgeoleku võime nii rahuajal kui kriisis. „Laevastike ühendamine on lähiaja suurim riigireform. Eesti jaoks paraneb selle otsusega oluliselt olukorrateadlikkus merel, mis omakorda annab meile võimaluse olla rohkem ja targemini merel kohal,“ tõi Laanet esile. Laanet rõhutas, et laevastike ühendamisega suureneb Eesti valmisolek operatiivseks sekkumiseks ohu korral ning eeldused liitlaste reageerimiseks regioonis toimuvatele konfliktidele. „Meie eesmärk peab olema teha ühiselt riigikaitse ja tsiviilülesandeid täites rohkem ja paremini,“ lisas kaitseminister.

Valitsuskabineti otsuse kohaselt moodustatakse kaitseministeeriumi eestvedamisel koostöös siseministeeriumiga üleandmise läbiviimiseks töörühm. Laevastike ühendamiseks oluliste eelarvevahendite üleviimine korraldatakse riigieelarve strateegia 2022-25 raames ning otsuse rakendamiseks vajalikud seaduste muudatused valmistatakse ette 30. märtsiks 2022 eesmärgiga rakendada seaduste muudatusi hiljemalt 01.01.2023.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Lahendus
25. nov. 2021 17:34
Sel juhul peaks merepääste üle andma Päästeametile, kellel on samuti päästevõimekus olemas nii maal kui merel ja asi oleksi korras.
Ei
26. nov. 2021 08:54
Ei ole neil mingit võimekust