"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
BIRGIT SARRAP: Tänapäeva 18-19-aastased noored lauljad on juba valmis artistid! (0)
27. november 2021
Ilja Matusihis

“Jõuluaeg on mulle väga armas juba lapsepõlvest saadik. Tänavugi oleme koos minu suure perekonnaga, kuigi meid on nüüd juba üle kahekümne. Jõululaupäeval sööme kõik ühise laua taga, kombeks on koos laulda ja iga kingituse eest luuletust lugeda või trikke teha,” rääkis lauljanna Birgit Sarrap, kes abikaasa Indrekuga avas Tallinna jõuluturul kioski, mis pakub näiteks Eesti käsitööehteid, muusikat ja jõuluküünlaid.

Jõuluturu väravad avanesid reedel ja kohe algas seal ka kauplemine maiustuste, käsitöö, söögi-joogi ja muu jõulukaubaga rohkem kui kümnes turukioskis. “Mõte teha jõuluturuga koostööd ka sel aastal tuli üsna hiljuti,” lausus Birgit Sarrap. “Eelmisel aastal oli põhjus lihtne: koroonapiirangutega jäid meil kontserdid ära ja vaba aega tekkis väga palju. Oma müügikioski idee tuli eeskätt abikaasalt – temale on Tallinna jõuluturg aastaid meeldinud ja siis tekkiski mõte ise kaasa lüüa. Kuigi sel aastal anname ka kontserte ehk peame oma päris tööd tegema, otsustasime viimasel hetkel, et avame siiski ka jõuluturul enda boksi!”

Reedel süttisid tuled Raekoja platsi jõulukuusel ning pühapäeval süütasid linnapea Mihhail Kõlvart ja Tallinna praost Jaan Tammsalu sellel esimese advendiküünla.

Sarrapid on jõuluturul müümise sedapuhku isegi pisut suuremalt ette võtnud. “Kui eelmisel aastal nimetasime oma kioskit nn kultuuriboksiks, kus müüsime autogrammidega muusikaplaate, raamatuid ja Eesti disainerite ehteid-küünlaid, siis nüüd avame veel väikese kultuurikohvikukese, kus pakume glögi, väga head kohvi, teed ja kakaod ning natuke maiuseid,” mainis Birgit Sarrap.

Kohaliku loomingu austaja

Birgiti ja Indreku boksis on müügil suur valik plaate, raamatuid ja ehteid. Eelmisel aastal kaupa pakkunud disaineritega on liitunud mõned uued. “Kuna olen ka ise kohaliku disaini suur fänn, meeldib mulle kanda just Eesti käsitöökõrvarõngaid, nii et naiste ehteid leiab meil mitmeid, aga oleme pannud müüki ka vahvaid jõuluteemalisi küünlaid,” rääkis lauljanna. “Muidugi jagub helkureid, mis olid eelmise talve hitt-tooted! Tavapoes ei pruugi selliseid asju ehk tähelegi panna, nii et võib-olla leiavad tulijad just siit mõne toreda mõtte, mida jõuluturult soetada.”

Paljud artistid praegusel ajal uut muusikat välja pole andnud ja ka värskeid CD-plaate kuigi palju müügil ei ole, küll aga on Sarrapid kogunud artistidelt ja sõpradelt pisut vanematele plaatidele autogramme ja jõulutervitusi. “Müügiletil on lisaks eelmisel aastal välja tulnutele mõningad uued raamatud, mis on osaliselt koos autogrammiga, nii et püüame juurde tuua natuke isiklikumat tunnet,” mainis Birgit.

Eelmisel aastal olid abikaasad ise väga palju turul kohal. “See oli hästi tore aeg,” meenutas lauljanna. “Naljatasime abikaasaga, et nägime jõuluturul sõpru vaat et tiheminigi kui aasta jooksul kokku! Üldse oli tore inimesi näha ja nendega juttu rääkida – ja eks paljudel tekkis esmane üllatusmoment, kui ma seal boksis istusin ja nendega juttu rääkisin – et mis sina siin teed? Kõik see oli hästi vahva!”

Tulekul suur jõulukontsert

Birgiti ja Indreku müügiboksi disain on eelmisele aastale sarnaselt heledates toonides, kontrastiks klassikaliselt tumedamatele ja punastele värvidele. “Hoiame lumist tooni ning meil on väikesed riiulikesed ja tulekesed, millega üritame luua tunnet armsalt kodusest kohakesest, kust võiks olla mõnus midagi soetada, aga ka jalutada, ringi vaadata ja pilte teha,” ütles Birgit. “Sel aastal ma ise küll väga palju kohal olla ei saa, sest jõulukontserte tuleb päris palju, küll aga õnnestub Indrekul toimetada jõuluturul pisut rohkem. Aitavad ka sõbrad, ja loodetavasti minu õetütar. Loodetavasti tuleb selgi korral jõuluturule palju toredaid inimesi, kellega juttu rääkida!”

Birgit ütles, et advendiajaga algavatest muusikalistest ülesastumistest kõige armsam ja olulisem on kontsertsari koos ansambel The Swingersiga, kus ka abikaasa Indrek kaasa teeb. Sel korral on Birgiti duetipartneriks Ott Lepland. “Anname suuremates kirikutes ja Pärnu kontserdimajas kokku viis suurt kontserti,” rääkis Birgit. “Püüame luua neist tõeliselt võimsad ja ilusad kontserdid juba meie enda jaoks, ning loodame, et ka kuulajaid-vaatajaid tuleb üksjagu.”

Birgit tunnistas, et talle on alati olnud südamelähedane jõuluajal nimelt kirikus esineda, kuna see on traditsioon lapsepõlvest saati – esimesed esinemised toimusidki kirikus jõuluajal, mil tüdruk oli vaid kolmeaastane. Tegelikult oli just Birgit üks esimesi siinseid artiste, kes aastaid tagasi kirikus kontserdi andis. “Tunnen, et minult võetakse tükike küljest, kui ma jõuluajal kirikus kontserti anda ei saa,” naeris lauljatar, lootes, et jõuluesinemised teist aastat järjest ära ei jää.

Tallinnas astutakse üles Kaarli kirikus, kus Birgitil leiab aset õigupoolest lausa kaks kontserti: linnarahvale antakse 1. detsembril advendikontsert, kus lauljatar esineb Tallinna politseiorkestriga, ning 23. detsembril suur jõulukontsert ansambliga The Swingers ja Ott Leplandiga. “Lähipäevil tuleb meil ansambel The Swingersiga koostöös välja täiesti uus talvelugu, värske singel,” mainis Birgit.

Tulevastele staaridele haiget ei tee

Tegemist jagub, sest lisaks annab lauljanna üle Eesti väiksemate kohtade kultuurimajades mõned kontserdid koos Mihkel Mattiiseniga. “Eks aastalõpp olegi kultuuriinimestele ja muusikutele alati kõige tihedam tööaeg, ning ka meie Indrekuga oleme sellega harjunud – puhkame tavaliselt uue aasta alguses.”

Lisaks ootab Birgitit 12. detsembril Superstaari saate suur finaal. Tema jaoks on superstaarisaade väga tähendusrikas olnud ja seda iseäranis tänavu, mil lauljatar teeb kaasa žürii liikmena. “Kui mina saates 2007. aastal osalesin, oli see esimest korda Eestis eetris, ehk et tänaseks on möödas pea 15 aastat,” meenutas Birgit. “Võrdluseks võib öelda, et ainuüksi tehniliselt ja pildiliselt on saade väga palju edasi arenenud. Kohati on naljakas vaadata vanu videoid, kus me laulsime ainult fonodega ning stuudio oli poole väiksem – nüüd mängib laval ikka suur bänd. Ka osalejate kohta peab ütlema, et sel aastal on noored kuidagi rutem täiskasvanuks saanud ja mõistlikud – need 18-19-aastased tunduvad juba päris valmis artistid!”

Olles ise saates osalenud, oskab Birgit kohtunikuna osalejate tundeid mõista. “Kohtunikuna saates osalemise otsust vastu võttes teadsin, et see saab olema pisut keerulisem roll, just emotsionaalses mõttes – olen pärast üle elanud, kui kellelegi sai ehk pisut kurjemini öeldud või liiga tehtud,” tunnistas lauljatar. “Olen ikka sõbralikult kõigiga ära leppinud – ma lihtsalt püüan olla õiglane ja anda ausat tagasisidet. Kokkuvõttes on emotsioonid väga positiivsed ning rõõm on noortele kaasa elada!” Nõnda ootab Birgit huviga kaht allesjäänud saadet, mil kohtunikud laulavad viimase kolme finalistiga duette, misjärel superfinaali jääbki kaks esinejat.

Jõulukombed au sees

Advendiaja alates on Sarrapite peres väga tähtsal kohal kõik jõulutraditsioonid alates piparkookide küpsetamisest. “Kaheksane poeg Simeon ja viiene tütar Helin ootavad juba päkapikke, ning kuna lapsed käivad kristlikus lasteaias ja koolis, toimuvad neil seal ka erinevad advendikontserdid ja -etendused ning laulustuudio kontserdid,” selgitas Birgit. “Jõuluajal oleme koos minu suure perekonnaga – mul on mitu õde ja kõigil on pered, nii et kokku on meid nüüd juba üle kahekümne! Meil on traditsioon istuda jõululaupäeval kõik koos ühe laua taga.” Au sees on muudki jõulutavad. Näiteks on peres kombeks üheskoos laulda ja iga kingituse eest peab luuletust lugema, laulma või muid trikke tegema. “Jõuluaeg on mulle väga armas ja tähtis juba lapsepõlvest saati,” kinnitas Birgit.

Pärast jõule ja aastavahetuse kiiret aega oodatakse Sarrapite peres uusi reise. “Kuna poeg käib koolis teises klassis ning jalgpallitrennides, tuleb perereise paraku koolivaheaegade järgi plaanida,” nentis Birgit. “Et jaanuar on muusikutel veel töökuu, siis kuhugi sõita ei saa, aga veebruaris-märtsis lendame ilmselt Taisse, kus meil on väike teine kodu. Seal saab sooja! Loodetavasti jõuame uue aasta alguses lastega ka väikesele suusareisile. Mõlemad ootavad väga nii ujumise kui ka suusatamise reisi!”

Kui jõuluesinemised ühel pool, plaanib paar The Swingersile rohkem omaloomingut kavasse võtta ja uusi kontserte anda. “Maikuus algavad mul muusikali “Ada” proovid,” kergitas Birgit järgmisel suvel Kiidjärvel etenduva muusikali saladuskatet. Nimelt kavatsevad sarja “ENSV” tegijad Tarmo Kiviväli ja Maarek Toompere elustada estraaditähe ja näitleja Ada Lundveri värvika elu, luues temast muusikali. “Saan projektis kaasa teha: eri rolle mängida ning Heidy Tamme ja Marju Kuudi laule laulda.”

Advendiaeg Raekoja platsil ja vanalinnas

• Jõuluturul kestab kauplemine 2. jaanuarini. Turg on avatud iga päev kella 12-19, kuid hilisõhtused jalutajad saavad turukioskitest kuuma jooki kuni kella 22.
• Müügimajakesed hargnevad traditsiooniliselt päikesekiirtena ümber kuuse. Kingivalikus on näiteks kindad, sallid, mütsid ja trendikad jõuluehted, moosid ja maiustused ning palju muud.
• Lisaks hakkab Raekoja platsil keerlema kolm karusselli. Küll aga ei ole sel aastal – nagu mullugi – eeskava ega etteasteid. Kuigi platsil seisab ka jõuluvana majake, saavad lapsed tema postkasti üksnes kirju tuua.
• Vanalinna käigud ja väravad on ehitud vanikutega, tänavad lühtrite ja valguskettidega, paljud puud ja hekid said kaunistuseks valgusketid ja muud valgusehted. Katariina Gildi galeriistuudiod on advendiaja nädalalõppude õhtuti kaunistatud küünlavalgusega ning Patarei merekindluse ajaloolistel müüridel saab õhtustel täis- ja pooltundidel nautida viieminutilist valgusetendust.
• Vanalinna tänavatele paigaldati tuledega kaunistatud minikuused, mida on kokku ligi 250. Säravaid jõulupuid saab näha ka Vabaduse väljakul, Niguliste kirikus ja Paksu Margareeta külastuskeskuses.
• 30. novembril, 7. ja 14. detsembril kl 18 toimuvad Hopneri maja kunstipööningul jõuluteemalised töötoad.

Viru tänava aknad muutuvad kontserdilavadeks

Soojalt riietatud jalutaja saab jõuluajal Viru tänaval peatuda ning vaateakende kontserti kuulata rohkem kui tunni jagu.
Viru tänav täitub laupäeviti taas muusikaga – kultuuriprojekt “Elavad aknad” muudab argised vaateaknad kontserdilavadeks. Iga lava lööb särama täpselt 20 minutiks, et pakkuda möödujatele südantsoojendavat muusikalist elamust. “Aknalavasid süttib järjest nii palju, et soojalt riietatud jalutaja saab Viru tänaval peatuda ning kontserti kuulata rohkem kui tunni jagu,” ütles Kesklinna vanem Monika Haukanõmm.

Muusikalised etteasted toimuvad iga laupäeval 18. detsembrini algusega kell 16. Kogu kontserti juhib konferansjee, kes liigub kontserdiga mööda tänavat kaasa. Kontserdid toimuvad vaateakendel, esinejad on majas sees akna peal ja publik õues tänaval. Kesklinna valitsuse koostööpartnerid kultuuriprojekti korraldamisel on Burger King, Lindex ja Eesti Esindus Tallinnas.

Kontsertprogrammi paneb kokku Siim Aimla koostöös Georg Otsa muusikakooliga. Maagilises jõulueelses vanalinnas kõlab nii klassikalist muusikat kui ka jazz- ning popmuusikat. Igal laupäeva õhtu esineb Otsa muusikakooli ansambel ja kaks duot. Neljas esineja on igal õhtul erinev. 4. detsembril on see Helin-Mari Arderi kvartett, 11. detsembril Marvi Vallaste kvartett ning 18. detsembril Nele-Liis Vaiksoo ansambel.

“Elavate akende programm ja korraldus ei eelda kehtivate reeglite kohaselt vaktsiinipassi kontrollimist. Siiski käitugem mõistlikult ja ohutult. Seega palun vältida ürituse külastamist, kui te tunnete end tõbisena,” lisas Haukanõmm.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.