"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
JÜRI RATAS: Meil on korraga kolm kriisi lahendada (0)
27. november 2021
Keskerakond

Eesti on silmitsi erakordse olukorraga, mis paneb proovile meie riigi ja inimeste kannatlikkuse ning koostöövõime – meil on korraga kolm kriisi lahendada, ütles Eesti Keskerakonna esimees Jüri Ratas erakonna volikogu istungil peetud ettekandes.

“Veel seljatamata enneolematule koroonakriisile lisandusid meeletu hinnaralli ja Valgevene-Poola piiril toimuv. Ükski neist ei oota lahendustega nädalaid ega isegi homseni. Vastupidi, kõik kolm eeldavad, et lahendame neid koheselt ja otsustavalt. Sest need taanduvad sellele, kui hea, turvaline ja kindel igaühel meist Eestis elada on,” lausus Jüri Ratas.

Koroonakriis on Jüri Ratase sõnul seadnud ohtu mitte ainult meie tervise, vaid on mõjutanud oluliselt ka hakkamasaamist. Järjest suuremaks väljakutseks on tema hinnangul saanud meie inimeste vaimne tervis ja hakkamasaamine. “Pea kaks aastat peetud võitluse järel peame ikka ja jälle arvestama koroonaviiruse kui ohuga meie elule. Sadu eestimaalasi ei näe enam 2021. aasta jõule, sest viirus on võtnud elu ja toonud sügava leina peredesse. Tuhanded meist, kes jäid pandeemia mõjul töötuks, pole veel siiani tööle naasnud. Nii et kui tugevalt ka ei tahaks sellest kriisist pääseda, on selle murettekitavat mõju veel siin ja seal,” nentis Jüri Ratas.

Hinnaralli on jõudmas igasse kodusse ja igasse ettevõttesse ning Keskerakonna eestvedamisel on astutud samme, et selle mõju leevendada: jätsime ära aktsiisitõusu ja võtsime kasutusele meetmed aktsiiside kasvu pidurdamiseks, otsustasime energiahindade tõusu mõju kompenseerimiseks vähendada võrgutasu oktoobrist kuni märtsini ning pakume vähekindlustatud peredele energiahinna tõusu osalist kompenseerimist.

“Paljudele peredele tähendavad kasvavad kodukulud, et tuleb muu arvelt kokku hoida. Ettevõtjatele lisandub suuremate halduskulude kujul aga põhjus hindu tõsta. Seega niigi ülikiire hinnatõus võib uut hoogu juurde saada, millele meie sissetulekud järgi ei jõua. Sellise teadmisega jätta riigi poolt tegemata vastusammud on vale tee,” rõhutas Jüri Ratas.

Samuti peab Eesti äärmiselt tõsiselt suhtuma meie lähiregiooni kimbutava rändekriisiga, mille raames käib lubamatu mäng inimeludega. “Valgevene-Poola piiril toimuv on toonud igapäeva veel rohkem kõneainet ja mõttekohti, kuidas tagada meie ja kogu Euroopa Liidu piiri tugevus. Eesti ja Euroopa Liidu piir peab olema kaitstud ja kindel. Loomulikult tuleb meil toetada oma liitlasi eriti Poolat, Leedut ja Lätit, ning oleme seda ka teinud. Kutsusime kokku lisaõppekogunemise ja oleme suurendanud Eesti piiri kaitset. Peame tegema muudki, et meie rahulik elu oleks reaalselt kaitstud,” rääkis Jüri Ratas, lisades, et meil on vaja leida kiiresti toimivaid lahendusi ning kriisis tuleb olla sündmustest vähemalt samm ees.

Jüri Ratas: Riigikogu valimiste võidu nimel heitlevad neli erakonda

Eesti Keskerakond võitis kohalike omavalitsuste valimised, kuid 15 kuu pärast ootab meid juba uus katsumus ja selleks tuleb juba praegu hakata valmistuma, ütles erakonna esimees Jüri Ratas volikogu istungil peetud kõnes.

“Peame pingutama, et olla positsioonis, kus saame ellu viia valijatele antud lubadusi, esindada meie vaadet ning ideid. Üheskoos oleme pööranud riigi näo viimase viie aastaga inimeste poole, kuid seda tuleb veelgi enam teha,” lausus Jüri Ratas. “Keskerakond kogus kohalikel valimistel kõige rohkem hääli ja oleme 28 omavalitsuses otsustamas mitte ainult volikogus, aga ka valla- või linnavalitsuse tasandil kohaliku elu käekäigu üle. Sealhulgas teeme seda me pealinnas Tallinnas, kus erakond sai rohkem hääli kui neli aastat tagasi. Selle üle on põhjust uhkust tunda! Sellest lähtuvalt ei saa Keskerakond võtta madalamat eesmärki kui valimisvõit 2023. aastal ja valitsuse moodustamine.”

Jüri Ratase hinnangul on Keskerakond soodsal stardipositsioonil – Norstati andmetel on erakonna toetus ligi 22 protsenti, mis annab praegu teise koha. “Ma pean väga oluliseks veel üht muutust Eesti poliitikas. See on nimelt Eesti 200 tõus viimastel valimistel,” märkis Jüri Ratas. “Tuleb tunnustada, et nad on poliitikas töökad ja leidlikud ning pakuvad tõsist konkurentsi tänastele erakondadele. See on tervitatav. Mõned päevad tagasi kutsus Eesti 200 erakonna esimees Kristina Kallas Eesti Päevalehe intervjuus üles president Kersti Kaljulaidi tulema poliitikasse. Arvan, et see on väga tõsine ja positiivne üleskutse. Iga uus inimene annab värskust ja uusi ideid meie poliitikasse. Julgen prognoosida, et Riigikogu valimiste võidu nimel heitlevad neli erakonda.”

Jüri Ratase sõnul tõotavad valimisdebatid tulla äärmiselt huvitavad, sest lahendamist vajavaid küsimusi on mitmeid. “Mida teeme maksudega? Kuidas saab ka alusharidus olema kõikjal Eestis tasuta? Millised investeeringud ja otsused on vajalikud selleks, et oleksime teaduses ja innovatsioonis esirinnas? Kuidas parandada tervishoiu kättesaadavust ning parandada hooldekodukoha kättesaadavust? Kuidas suudame ja oskame tehtud otsuseid ka valijatele selgitada? Küsimusi on täna kindlasti enam kui vastuseid, kuid loodetavasti see muutub peagi,” rääkis Jüri Ratas.

Jüri Ratase avaldus on täispikkuses: https://keskerakond.ee/et/meedia/3187-eesti-keskerakonna-esimehe-j%C3%BCri-ratase-k%C3%B5ne-volikogu-istungil.html.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.