"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Tiit Terik: Soome-ugri hõimutööd tehes seisame väikeste keelte ja rahvaste eest (1)
27. november 2021
kul.ee

27. novembril anti 2021. aasta soome-ugri kultuuripealinnas Abja-Paluojas kultuuripealinna tiitel järgmiseks aastaks üle Baitereki külale Udmurtias.

Kultuuriminister Tiit Teriku sõnul on Abja-Paluoja olnud tänavu kultuuripealinnana ühendav kultuurisüda 25-miljonile soomeugrilasele. „Auväärt tiitel on toonud Mulgimaale palju inspireerivaid kohtumisi, andnud võimaluse tutvustada siinset kultuurielu, murdekeelt ja ajalugu. Tänan südamest Mulgi Kultuuri Instituuti ja Mulgimaa Arenduskoda paljude eriilmeliste kultuurisündmuste korraldamise eest ning saadan oma suurimad õnnesoovid 2022. aasta kultuuripealinnale Baiterekile Udmurdimaal,“ ütles kultuuriminister Tiit Terik oma kõnes.

„Läbi keele ja tavade koome oma kultuuri, mis ühendab. Mõeldes hõimuliikumisele, mõtleme nii oma kui ka meie hõimurahvaste iseolemisele, ajaloole, juurtele ja tulevikule. Soome-ugri hõimutööd tehes seisame me ühtaegu ka maailma kultuurilise mitmekesisuse säilitamise eest, et püsima jääksid väikesed keeled ja rahvakillud,“ ütles ta.

Soome-ugri kultuuripealinnade idee sai alguse 2011. aastal, kui Tallinn ja Turu kandsid Euroopa kultuuripealinna tiitlit. Sama aasta hõimupäevade Tallinna rahvusvahelisel soome-ugri kuvandikonverentsil käidi välja mõte käivitada samasuguse liikumine soome-ugri väiksemates asulates hõimurahvaste traditsioonilistel asualadel.

Varem on soome-ugri kultuuripealinna tiitlit kandnud Bõgõ (Udmurtia, Vene Föderatsioon, 2014), Obinitsa (Eesti, 2015), Veszprémi linn ja Iszkaszentgyörgy küla (Ungari, 2016), Karjala küla Vuokkiniemi (Vene Föderatsioon, 2017), Marimaa küla Untšo (Vene Föderatsioon, 2019) ning Baškortostani küla Miškan (Vene Föderatsioon, 2020).

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

pantürkist
28. nov. 2021 11:33
https://www.postimees.ee/2473887/turaani-rongas-venemaa-umber-turgi-maailm-pigem-rahvuslus-kui-usufanatism-uhendriigid-naevad-eestit-heast-kuljest-pisipinged-kaugele-ei-paista-kas-noukogude-liit-taastatakse-kremli-asjatundjate-teesid-venemaa-laienemisest-teesid-uue-liidu-voim Viimasel ajal on jälle tõusuteel kunagine turaani liikumine, mis püüab lähendada soome-ugri, türgi ja mongoli rahvaid ning ka korealasi ja jaapanlasi. Turaani liikumise raskuspunkt on praegu Aserbaidzaanis, kuid nende mõju olevat märgata ka Volga soomeugrilaste hulgas.