"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
Aladel, kus palgatõusu enim vaja, palk ei tõuse (0)
29. november 2021
Foto Ilja Matusihis

Statistikaamet teatas ühest küljest justnagu rõõmustava uudise keskmise palga tõusu kohta. Kolmandas kvartalis oli keskmine palk 1553 eurot ehk 7,8% suurem kui aasta tagasi samal ajal.

Muutus on üks suuremaid viimastel aastatel. Teisalt näitab statistika jätkuvat lõhenemist sissetulekute poolest esimeseks ja teiseks Eestiks. Nõnda nagu ikka, kajastub palgatõus ennekõike teatud pidevalt hästi makstud erialadel. Juhib info- ja side(loe: IT)sektor: seal on keskmine ligi 3000 eurot bruto. Järgneb rahandus ja kindlustus (2539 eurot) jt. Lõpus on tavapäraselt umbes 1000 brutoeuroga teenindajad, sh toitlustus.

Sel taustal võib pidada hästi sihituks turule saabuva Saksa poeketi Lidl strateegiat, kes registreerib järjepanu värbamiskoosolekuid teiste kettide poodide juures. Lubatakse turu keskmisest veerandi ehk mõnesaja euro võrra kõrgemat palka, ehk pisut üle tuhande. Kuivõrd Lidli kampaania teiste kettide palku kõrgemale rebib, on keeruline oletada.

Tõenäoliselt teised ketid tõusuga siiski kuigivõrd kaasa ei lähe. Panustatakse Tallinna elanike juurdekasvule ehk siis mujalt Eestist maapiirkondadest linna kolivale tööjõule. Poemüüjaid on pidevalt olnud puudu tuhandetes, kuid see pole siiani pannud palku vähegi märgatavalt tõstma.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.