"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Kogenud tee-ehitajaid ei murra ka esimene lumesadu (0)
29. november 2021
Ilja Matusihis

“Sulatasime sooja veega kogu lume ära ja panime asfaldi maha. Pluss seitsme kraadiga sai korralikult tööd teha,” kirjeldas AS TREF Nord juhatuse liige Jaanus Taro käimas olevat Kolde pst remonti. Tee-ehitajaile teeb muret vaid koroonakriisi toodud materjalidefitsiit.

Suve läbi pidid nii autojuhid kui ka jalakäijad Kolde puiesteel läbi ajama ühe tänavapoolega, sest ette oli võetud tänava põhjalik uuendamine. Ajutised kulgemisraskused hakkavad nüüd läbi saama ja peagi avatakse liiklus jälle mõlemal teepoolel, ehkki päris viimane asfaldikiht ehk ehitajate keeli kulumiskiht paigaldatakse kevadel. Möödunud nädalal aga käis kibe töö – remondis olnud teelõik sai kaetud asfaldiga, mis jääb kuni kevadeni tänavalõiku katma.

Liiklus kuu lõpuks ehk avatud

“Ega esimene lumi pole kogenud teedeehitajaid kunagi hirmutanud ega rööpast välja viinud,” selgitas teed remontiva aktsiaseltsi TREF Nord juhatuse liige Jaanus Taro möödunud nädala kolmapäeval, mil lumi oli maha sadanud. “Sulatasime sooja veega kogu maha sadanud lume ära. Korralik killustikualus oli valmis ja panime asfaldi maha. Pluss seitsme kraadiga sai korralikult tööd teha. Homme lõpetame ära – avame sõidutee, võib-olla vaid mõni parkimistasku katmine asfaldiga jääb kevadeks.”
“Lepingus on, et kasutusvalmidus tuleb tagada sel aastal, ja nii me teemegi. Jalakäijad saavad juba praegu oma teel käia. Mõned jupid vajavad veel ka kergliiklusteel tegemist, siis saab seal täiesti korralikult käia ja liigelda.”
Tänavused tööd ongi Taro sõnul lõpusirgel: “Kui ilm lubab asfalteerida, siis saab uus tee juba novembri lõpukuupäeval mõlemas suunas liikluseks avatud.”
Suurim väljakutse tee remontimisel oli koroonaepideemia toodud materjalide ja toodete puudus. Töödega graafikus püsimine pole olnud kerge. “Mõned tootjad on pidevalt tarneaegu edasi lükanud ja see on tekitanud meile märkimisväärsel hulgal lisamuresid,” nentis Taro. Näiteks sõidutee valgustite esialgne tarneaeg oli augustis, kuid tegelikult lükkus tarne novembri keskpaika.
“Objekt nagu objekt ikka, mõned projektivead ja ebakõlad vajasid pisut rohkem panustamist, kuid tänu töövõtja, tellija ja omanikujärelevalve heale koostööle oleme ikka lahendusi leidnud,” lausus Taro.
Järgmise kevade peale jäävad sõiduteele viimase asfaldikihi paigaldamine, teekatte markeerimine, haljastustööd ja tänavamööbli paigaldus.
“Projekt näeb ette kolme asfaldikihi paigaldamise – aluskiht, vahekiht ja kulumiskiht. See viimane pannakse siis kevadel, kui ilmad taas soojaks lähevad. Autod hakkavad talvel sõitma nn vahekihil, mis peab ilusti selle aja vastu,” kinnitas Taro.

Maikuus täiesti valmis

Miljööväärtusliku Kolde puiestee taastamise käigus saab see kergliiklejatelegi ohutumaks ja mugavamaks. Sinna tekib uusi parkimisvõimalusi ja pannakse ka uus tänavavalgustus, samuti uuendati tehnovõrke ja kevadel saab maastikukujunduse toel uue ilme kogu uuenenud teeosa.
Tööd olidki kavandatud etappidena ja esimesena võeti need ette Ehte ja Pelguranna tänava vahel ning kergliiklusteel tänava lõunapoolsel küljel. Lõik suleti tavaliiklusele, lisaks suleti ka Pelguranna tänava poolses otsas asuv parkla. Kergliiklejatele oli avatud põhjapoolne jalgtee. Esimese etapi ehitus lõppes septembris.
Nüüd lõpule jõudvate teise etapi tööde alguses suunati jalakäijad esimeses etapis rajatud lõunapoolsele kergliiklusteele ning tööd algasid Sõle ja Ehte tänava vahelisel sõiduteel. Tänav jäi liiklusele avatuks Sõle tänava suunas.
Kolde puiestee remont maksab 2,8 miljonit eurot ja see peab valmis saama tuleva aasta mais.
Käimas on ka Sitsi tänava uuendamine Sõle ja Kopli tänava vahelisel lõigul. Põhja-Tallinna linnaosa vanem Manuela Pihlap märkis, et Sitsi tänav on üks tihedama liiklusega tänavaid Põhja-Tallinnas. “See on kui linnaosa tuiksoon, mis ühendab omavahel Pelgulinna ja Kopli, ning arvestades piirkonna kiiret arengut kasvab Sitsi tänava liikluskoormus tõenäoliselt veelgi. Tee praeguse olukorraga rahul olla ei saa ja ees seisab põhjalik remont,” ütles ta. “Tööde käigus vahetatakse Sõle ja Kopli tänava vahelisel lõigul välja äärekivid ning taastatakse haljasala. Sõidu- ja kõnniteele tuleb uus asfalt, taastatakse teekattemärgistus. Sitsi tänava ning Sõle ja Kopli tänava ristmikel pannakse ka vee- ja kanalisatsioonitorusid.”

Millised teed tänavu korda said?
• Valminud on Rannamõisa tee uuendamise esimene etapp, remonditi Kadaka tee Ehitajate ja Akadeemia tee vahel, samuti sai uueks Kõivu tee Kesktee ja Ranniku tee vahel.
• Täielikult remonditi Võidujooksu tänav Laagna tee ja Valge tänava vahel ning Viljandi maantee lõik Liivametsa teest kuni ristumiseni Pärnu maanteega.
• Kesklinnas asuv Kunderi tänav on saanud täiesti uue väljanägemise, valmis ka Roosikrantsi tänava uuendus. See võttis esialgu arvatust kauem aega, sest arheoloogid leidsid kaevamiste käigus väga palju ülihuvitavat.
• Eriliselt peaksid rõõmustama jalgrattahuvilised, kuna kohe valmib ühendustee Viljandi maantee kergliiklusteede ning Nõmme-Rahumäe terviseradade vahel.
• Lõppes Sõpruse pst ja Ehitajate tee kõnniteede remont Männi pargi lähedal. Uueks sai ka Tammsaare tee ääres asuv kergliiklustee jpt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.