"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
25. Pimedate Ööde filmifestival möödus Covidi vabalt Tiina Lokk: "Kultuuri tuleb usaldada!" (0)
29. november 2021

“Ma olen väga õnnelik, et filmil on suur edu olnud,” lausus saksa rezissöör Andreas Kleinert, kelle film “Armas Thomas pälvis festivali grand prix’. “See on minu unistus, et film meeldiks žüriile ja hetkel olen ma väga heas olukorras ja tujus.”

Estonia kontserdisaalis laupäeva õhtul toimunud Pimedate ööde filmifestivali galal anti üle selle aasta
festivali auhinnad. Kõige tähtsama neist, grand prix’ sai saksa rezissöör Andreas Kleinert filmi eest “Armas Thomas.”

Kleinerti film räägib Ida-Saksamaal sündinud kirjanikust ja filmitegijast Thomas Braschist, keda sünnimaal taga kiusati.
Brasch elas aastatel 1945-2001 mässumeelset ja tormilist elu, korraldades näiteks pärast Praha kevadet Berliinis protestiaktsioone.

Kleinert lausus, et ei ole oluline, et vaataja teaks, kes on Thomas Brasch, vaid oluline on sõnum, et me kõik jääksime iseendaks. “Thomas Brasch oli väga väga tugev antikapitalist, ta vihkab kapitalismi ja tarbimisühiskonda. Ta julgustab meid maailma muutma ja seepärast on oluline, et kõik tema häält kuulevad,” ütles Kleinert.

Põhivõistlusprogrammi zürii liige Piret Tibbo Hudgins toob välja, et Pöffi võistlusprogrammi eripära on just tugevad autorifilmid. Võidufilmi puhul peavad aga kõik olulised elemendid kokku langema.

“See film ise on niivõrd fantastiliselt kokku pandud, sel on suureapärane stsenaarium, see on meisterlikult teostatud ja
näeb välja visuaalselt lihtsalt lummav,” rääkis põhivõistlusprogrammi žürii liige Piret Tibbo-Hudgins. “Pluss sel on väga hea meesosatäitja, Albrecht Schuch, kes sai ka siin parima meesnäitleja preemia.”

Peaauhinna väärtus on esmakordselt 20 000 eurot ja selle pani välja Pöffi pikaaegne toetaja Tallinna linn. Tallinna poolt oli ka publikupreemia 5000 eurot, mis läks samuti Saksamaale, filmile “Sõja sosinad”.

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart tõi välja, et rahvusvaheline filmifestival sellise taseme ja kvaliteediga on eriline kultuurisündmus Tallinna linnas. “Loomulikult tänu sellele festivalile käib Tallinnas rohkem turiste ehk siis Tallinn on igati huvitatud, et sellised üritused toimuksid ja loomulikult me ka toetame ja oleme valmis toetama ka tulevikus,” lubas Tallinna linnapea.

Parima rezissööri ja stsenaariumi auhinna pälvis Wojciech Smarzowski Poola ajalugu ja tänapäeva kunstiliselt terviklikult põiminud filmi “Pulmapäev” eest. Noorte- ja Lastefilmide festivali Just Film grand prix’ sai aga koolikiusamise teemaline Belgia film “Mänguväljak”.

Just Filmi juht Mikk Granström nentis, et kinno jõudsid ka noored, kuigi piirangute tõttu vähem kui varasemalt. “Noored olid kinos, aga loomulikult oli tegelikult üle poole vähem kui tavaliselt. Tallinnas oli olukord selline nagu oli ja üle Eesti oli olukord selline nagu oli ja paljud koolid ei võtnud seda riski tulla klassidega kinno, mis on mõistetav. Samas see kaks nädalat näitas, et kinos, kui kõiki meetmeid jälgida, on väga turvaline,” rääkis Granström.

Kui festivali alguses panid koroonapiirangud Pöffi toimumise üldse küsimärgi alla, siis lõpuks laabus kõik õnnelikult.
Eelmüügist müüdi küll täpselt 0 piletit, kuid nüüdseks võib öelda, et kokkuvõtvalt oli publikut sel aastal eelmisest korrast 30 protsenti rohkem.

“Meil on läbi käinud kahe ja poole nädalaga 70 riigist rohkem kui 1200 külalist, meie meekonnas töötab 600 inimest koos vabatahtlikega, meil oli 795 seanssi ja meil on 30 protsenti box-office rohkem kui eelmisel aastal. Ja me oleme Covidi vaba,” rõõmustas Pöffi juht Tiina Lokk.

Piret Tibbo-Hudgins lisas, et arvestades olusid, tuli Pöff väga ausalt ja sirge seljaga välja.
“Mulle tundus, et publik väga armastas festivali, programm oli väga mitmekesine ja andunud publik, kes Pöffi armastab, oli seekord kinos,” lausus ta.

“Mis on kõige olulisem, et selline suurüritus tõestab veelkord ära, et kultuur, kultuuriüritused, teatrid, kinod on võimelised korraldama Covidi vabalt. Kultuuri tuleb usaldada,” nentis Lokk.

Pimedate ööde filmifestival on Euroopa üks suurimaid, kuuludes A-kategooriasse koos teiste tippudega nagu Cannes’i, Berliini ja Veneetsia filmifestival. 29. novembrist on võimalik valikut selle aasta festivali filmidest vaadata ka Pöffi veebikinos.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.