"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
fotod ja video Vana juudi kalmistu ala rekonstrueerimine algas sissepühitsemisega (0)
30. november 2021

Täna tähistati vana juudi kalmistu ala (Magasini tn 27) esimese etapi rekonstrueerimistööde algust piduliku sissepühitsemisega.

Vaata galeriid (21)

„Magasini tänava kalmistuala rekonstrueerimine saab teoks tänu kohaliku kogukonna ja Eesti juudikogukonna ühisele tahtele keerulise ajalooga paik väärikalt korrastada ja ka linlastele avada. See on üks näide linna plaanist anda uus hingamine asumikesksetele rohealadele. Töötame selle nimel, et ajapikku oleksid taolised asumipargid üle kogu linna,“ ütles kalmistuala korrastamise idee algatanud endine Kesklinna vanem, abilinnapea Vladimir Svet.

Eesti Juudi Kogukonna esimehe Alla Jakobsoni sõnul on Magasini tänava vana juudi kalmistu ala rekonstrueerimise algus väga oluline sündmus, mida oodati pikisilmi. „See on ajaloolise tähtsusega paik kõigile Eesti juutidele. Ja meie jaoks oli ülimalt oluline see korda teha,“ ütles Jakobson. „Mitu aastat tagasi korraldasime koos linnaga korrastustalgud, millest sai alguse nii mastaapne projekt. Selle projekti elluviimine sai võimalikuks tänu juudi kogukonna ja Tallinna linna viljakale koostööle, ja olen kindel, et sellest kohast saab mälestuspaik, heade mõtete paik, rahulikkuse paik kõigile Tallinna elanikele. Meie jaoks on märkimisväärne, et tööde algus langes kokku Hanukkah nädala algusega. Hanukkah püha on imede püha ja meil on hea meel, et see ime on toimumas just praegusel hetkel. Täname kogu südamest Tallinna linna ja Kesklinna linnaosa valitsust toetuse ja koostöö eest!“

Eesmärgiks on kujundada endisest kalmistualast väärikas roheala, kus on arvestatud nii paiga ajaloolise tähenduse kui ka praeguste oludega. Vana juudi kalmistu ala terviklahendus näeb ette kahte ala, mis moodustavad terviku – markeeritud matmispaikade ja kabeli asukohaga rahuala ja kõigile jalutajatele avatud puhkeala. Kavas on restaureerida müürid, rajada teed ja haljastus, paigaldada pingid ja valgustus.

„Oleme jaganud tööd kahte etappi, esmalt võtame ette avatud puhkeala rajamise,“ ütles Monika Haukanõmm. „Esimene etapp näeb ette esindusliku väljaku ja väravaportaali ehitamise, paekivist müüride taastamise, haljastuse rajamise ning välimööbli paigaldamise. Ühtlasi rajatakse valgustus ning haljastus. Esimese etapi tööde lõpptulemusena tagatakse kogu alale kahe tööetapi vaheliseks ajaks väärikas ilme.“

Rekonstrueerimistööd teostab vastava riigihanke võitnud Mefab OÜ. Projekti autor on Toomas Põld Loovmaastik OÜst. Kavandatavad tööd põhinevad maastikuarhitektuursel põhiprojektil, mis arvestab kalmistu maa-alal tehtud arheoloogiliste uuringute tulemusi ning juudi kogukonnalt ja kohalikelt elanikelt laekunud arvamusi.

Tallinna Kesklinna valitsuse läbiviidud riigihanke tulemusena kujunes esimese etapi ehitustööde maksumuseks 743 602 eurot. Esimese etapi tööde lepinguliseks tähtajaks on 2022. aasta suvi.  

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.