"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
Hinnaralli jätkub Ehitusmaterjalide müüjad soovitavad – ehitada või remontida tuleks kohe (0)
01. detsember 2021
Foto: Scanpix

“Kahjuks tõusevad ehitusmaterjalide hinnad veelgi ja päris palju,” ütles ehitusmaterjalide e-poe eHomeri tegevjuht Jako Tsäko, kelle sõnul tõusevad kipsplaatide hinnad 20-30% detsembris-jaanuaris, samuti kerkivad hermeetikute, silikoonide, ehituskivide, soojustusmaterjalide hinnad. “Ükski tootja pole teavitanud, et oodata on hinnalangust 2022. aasta esimeses kvartalis ja enamik ütlevad isegi, et 2022. aasta esimesel poolaastal pole suuri muutusi näha.”

Ehituse ABC kaubamärgi all tegutseva Optimera müügi- ja turundusdirektor Margo Pruunlep sõnas, et ühelt poolt oleme mõjutatud toormaterjalide puudusest, energia kallinemisest ja pandeemiast tingituna tõrgetest tarneahelates. Teiselt poolt on tema sõnutsi ehitusturg jätkuvalt väga aktiivne ning eratarbimine on pensionireformi teise samba väljamaksetest tulevalt selgelt suurenenud.

“See kõik mõjutab toodete kättesaadavust ja hindasid ka järgneval aastal, kuna ka energiahinna tõusud kanduvad üle toote lõpphinda,” rääkis Pruunlep.

Puidu hind sõltub maailmaturust

Ent kuidas liigub puidu hind, mis muutub ehitusmaterjalina järjest hinnatumaks?

“Puidu osas ennustatakse järgmiseks kevadeks madalamaid hindu, kui need on praegu. Hind ongi tänavuse suvega võrreldes juba langenud,” ütles Puumarketi müügidirektor Priit Tamm. Siiski hoiatas ta, et tegu on vaid prognoosiga ning puiduturgu on poole aasta peale keeruline ennustada – turg sõltub sellest, kas suurte riikide nõudlus kasvab või rahuneb. Ta märkis, et nii nagu Eestiski, renoveeritakse Euroopas palju maakodusid ning see ongi nõudluse kõrgeks viinud.

Kolmandik Puumarketi turust moodustavad muud materjalid, näiteks kinnitustarvikud või soojustusmaterjalid. Nende osas nägi Tamm ette kättesaadavuse paranemist ning märkimisväärset hinnatõusu ei prognoosinud, kuid nägi võimalust umbes 5-10 protsendiliseks hinnakasvuks. Ühtlasi viitas ta sellele, et tarnijate sõnul seab soojustuseks kasutatavate vahtplastide tootmisele piirid vajalike kemikaalide kättesaadavus globaalselt tooraineturult.

Eesti suurima ehitusmaterjalide e-poe eHomeri tegevjuht Jako Tsäko ütles, et 2021. aasta on olnud ehituses tormiline. “Materjale pole alati saada, hinnad on tõusnud kõikides materjali kategooriates ja on spetsiifilisi tooteid, mille hinnad on tõusnud neli korda,” rääkis ta.

Tsäko sõnul võiks arvata, et selline olukord pikalt ei kesta, kuid tema trendi murdumist küll ei prognoosi. “Kahjuks tõusevad hinnad veelgi, ja päris palju,” ennustas ta.

Tsäko tõi konkreetsed näited: kipsplaatide hinnad tõusevad 20-30% detsembris-jaanuaris, sõltuvalt tootjast; samuti kerkivad hermeetikute, silikoonide, ehituskivide, soojustusmaterjalide hinnad. “Ükski tootja pole teavitanud, et oodata on hinnalangust 2022. aasta esimeses kvartalis ja enamik ütlevad isegi et 2022.aasta esimesel poolaastal pole suuri muutusi näha,” märkis ta.

Tsäko vastas väga konkreetselt küsimusele, mida tema teeks, kui hakkaks 2022. aastal maja ehitama või ka ümberehitama?

Tsäko sõnul alustaks ta kohe materjalide planeerimisega ja teeks eelkokkuleppeid, sest kindlasti on tootegruppe, mis on vaja kiiresti ära tellida sõltuvalt, mis konstruktsiooniga maja hakatakse ehitama. “Usun, et akende ja uste tarneaeg võib olla pool aastat või rohkem. Betoonelemendi tehastele tuleks kindlasti väga varakult tellimused teha,” rõhutas ta vajadust varakult planeerida.

Tsäko andis ka soovituse, et sõltuvalt projekti järgi materjalide planeerimisel saadud infost jõuab ehk konstruktsiooni vajadusel ümber mängida, kui selgub, et mõne tootegrupi kättesaadavus on väga raske. Näitena tõi ta lamekatused mineraalvillaga, mida tänavu oli ülimalt raske saada ning järgmisel aastal ka ei ole lootust paranemiseks.

Samuti soovitas ta olla paindlik kasutatavates brändides ja mitte kinni jääda müütidesse. Näiteks: Ursa lambda 33 klaasvill on täpselt sama soojapidav kui Isoveri 33 klaasvill.

Tsäko möönis, et liiga vara materjale hankides on jälle teine mure, sest neid on vaja ka valvata ja kaitsta ilma eest. “Kuid kellel on võimalus, siis kindlasti soovitan ette ära osta, sest 2022. aasta esimesel poolel pole näha hinnalangust ja olulist kättesaadavuse paranemist. Ja kui läheb ehituseks siis igal juhul tuleb tuua materjalid ehitusplatsile varem ja olla valmis selleks, et mõni tarne hilineb kuni kolm nädalat,” soovitas ta.

Lõppkokkuvõttes märkis Tsäko, et ehitamisel tuleb olla valmis, et materjalide peale läheb rohkem raha, kui ollakse esialgu planeerinud. “See on oluline, et ehitus pooleli ei jääks raha lõppemisel,” hoiatas ta. “Kõiki asju ei oska ette näha, aga võtmetegevus on planeerimine ja varane tegutsemine, ette broneerimine, tellimine ja usaldusväärne ja tugev koostööpartner. Soovitan ehituspoodidesse suhtuda kui oma koostööpartneritesse ja tulemus on mõlema osapoole jaoks palju meeldivam.”

Kinnisvaraekspert soovitab turul olla pigem ettevaatlik

Ent mida peaks inimene tegema, kel on olemas vahendid oma kodu rajamiseks. Pealinn uuris teemat ka maakleri seisukohast, kui ollakse probleemi ees: kas hetkel on mõte oodata-vaadata, mis turul juhtub, kohe osta või alustada hoopis ehitusega? Probleem on ju selles, et ehitustöölisi ja materjale on eraisikul ilmselt veelgi raskem kätte saada, kui arendajatel ning hinnad tõusevad. Samuti tõusevad valmis hoonete hinnad kiiresti.

Kinnisvaraeksperdi juhatuse esimees Aivar Roosik möönis, et tegu on väga keerulise küsimusega. “Kui vahendid ja võimalused on olemas, siis ostaks pigem kohe, sest hinna kukkumist ma lähitulevikus ei näe,” sõnas ta. Seega ei soovitanud ekspert oodata, et hinnad alla lähevad ning soodsam ostukoht tuleb. “Majandus on ju buumimas, kas ta on tipus, on raske öelda,” märkis ta.

Kokkuvõtvalt oli Roosiku soovitus selline: kui ollakse juba pikalt ostu planeerinud ning ka sobiv kodu välja valitud, siis tuleks kohe tegutseda; samas ei soovitanud ta ka lihtsalt hinnaralli õhinaga kaasa minna, pelgalt mõeldes sellele, et kui praegu ei osta, siis järgmine aasta selle hinna eest enam ei saa.

Roosik lisas, et täiesti tundmatu tegur selle probleemi juures on koroonapandeemia. “Pandeemia mõjutas seni kinnisvaraturgu vähe, kuid kas see jätkub samamoodi, mida järgmine mutatsioon toob?” oli ta siiski ettevaatlik.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.