"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
erakondade reitingud Reformierakonna toetus on jätkuvalt languses (0)
01. detsember 2021
Reformierakonna esimees Kaja Kallas. Foto: Albert Truuväärt

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös küsitletakse iga nädal inimeste erakondlikku eelistust. Viimaste tulemuste põhjal toetab Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 23,5%, Keskerakonda 21,7% ja Reformierakonda 20,7% valimisõiguslikest kodanikest.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 2. – 29. novembrini ning kokku küsitleti 4000 valimisealist Eesti Vabariigi kodanikku, vahendab BNS.

Viimaste tulemuste põhjal jätkab populaarseima erakonnana EKRE, kelle edu teisel kohal oleva Keskerakonna ees on 1,8 protsendipunkti. Kolmandal kohal on Reformierakond, kes jääb EKRE-st 2,8 ja Keskerakonnast 1 protsendipunkti kaugusele. Reformierakonna toetus on madalaimal tasemel alates 2019. aasta algusest, kui Norstat Eesti AS erakondliku eelistuse küsitlustega alustas.

Esikolmikule järgnevad Eesti 200 (14,3%), Sotsiaaldemokraatlik Erakond (9%) ning Isamaa (7,9%).

Koalitsioonierakondi toetab kokku 42,4% ja opositsioonierakondi 40,4% vastajatest.

Teadur Martin Mölder tõdes, et võrreldes eelmise nädalaga on erakondade toetuses muutunud vähe. Viimase pooleteise kuu perspektiivis paistab aga tema sõnul praeguseks silma ennekõike see, et EKRE saavutas oma hetketoetuse lae kohalike valimiste eel ning praeguseks on nende toetus nädalast nädalasse keskeltläbi pigem kergelt kahanenud.

“Lisaks näeme, et Reformierakonna pikaajalisem langustrend jätkub. Praktiliselt kõik ülejäänud erakonnad on oma positsioone kohalike valimiste varjus või järgsel ajal aga pigem parandanud. Kuna samal ajal ei ole näha ka eelistuseta valijate osakaalu märkimisväärset muutust, võib oletada, et Reformierakonna ridadest on toetust juurde saanud peaaegu kõik tema konkurendid,” arutles Mölder. 

Ta märkis, et  kui kuue suurema erakonna toetus ühel või teisel viisil reageerib üksteisele ning poliitmaastikul toimuvatele sündmustele, siis valimiskünnise alla jäävate erakondade toetus paistab olevat väga stabiilselt madal.

“Alates 2019. aasta algusest on roheliste toetus püsinud enamuse ajast kahe ja kolme protsendi vahel ning ei ole näha, et sellised sündmused nagu kohalikud valimised või mõne teise erakonna toetuse tõus või langus nende käekäiku oleks mõjutanud. Kokkupuutepinda ülejäänud parteisüsteemiga on rohelistel seega vähe. Ülejäänud väiksemate erakondade – näiteks Eesti Tulevikuerakond – toetus ei ületa ühe protsendi piiri,” lisas Mölder. 

 27.10-22.11.2021 Koondtulemus02.11-29.11.2021 Koondtulemus
Eesti Konservatiivne Rahvaerakond23,9%23,5%
Eesti Keskerakond21,7%21,7%
Eesti Reformierakond20,9%20,7%
Eesti 20014,4%14,3%
Sotsiaaldemokraatlik Erakond8,6%9%
Isamaa7,8%7,9%
Erakond Eestimaa Rohelised2%1,9%
Muu0,7%1%
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.