"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Reaalkool pääseb ruumikitsikusest ja saab kauaoodatud moodsa juurdeehitise (0)
01. detsember 2021

Alanud on ideekonkurss, millega otsitakse parimat ruumilahendust Tallinna Reaalkooli juurdeehitisele, mis rajatakse Estonia pst 6 kinnistule. Kavandite esitamise tähtaeg on 2. märts 2022.

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul ootab linnavõim ettepanekuid arhitektidelt, kuidas Estonia puiestee äärde loodav linnaruumiline lahendus võiks välja näha. “Koht on igatahes märgiline ja tähtis,” märkis Kõlvart. 

Tema sõnul on Reaalkooli juurdeehitusest räägitud kümmekond aastat ning konkreetne kontseptsioon sai läbi arutaud mõni aasta tagasi. “Tänaseks on põhimõtteline otsus tehtud ja ka eelarvestrateegia plaan paigas, et viime selle projekti lõpuni,” kinnitas linnapea. 

Kooli tuleb reaalteaduste kompetentsikeskus

Ta lisas, et kõik mõistavad nii Reaalkooli hariduslikku väärtust kui ka olulist ajaloolist tausta. “Sellest saab tulema väga huvitav projekt ka linnaruumist rääkides,” märkis Kõlvart, lisades, et jutt ei ole vaid kooli enda vajadustest, vaid rääkida on vaja ka reaalteaduste kompetentsikeskuse loomisest ülelinnalise tähendusega.  

Abilinnapea Vadim Belobrovtsev ütles, et Reaalkoolil on väärikas ajalugu ja tugevad traditsioonid. “Seetõttu on arhitektide ülesanne keerukas: arvestada tuleb nii asjaoluga, et ajalooline Reaalkooli hoone on arhitektuurimälestis, mis peab jääma ka pärast juurdeehituse valmimist ruumiliseks dominandiks, kui ka varjatud ruumiliste väärtustega. Kinnistut läbivad maa-alused bastioni müürid, mis tuleb säilitada, kuid miks mitte ka eksponeerida,“ ütles ta.

Belobrovtsevi sõnul eelab linn uuelt koolihoonelt kaasaegset ja inspireerivat õpikeskkonda, mis toetab noorte kujunemist iseseisvateks mõtlejateks, kes kannavad edasi Eesti teadust, majandust ja kultuuri.

“Loodav ruumiprogramm peab olema kompleksne, hõlmates nii reaalhariduse kompetentsikeskust, kaasaegset õpikeskkonda algklassidele, ruume kehalise kasvatuse tundide läbiviimiseks kui ka väliruumi õuesõppe- ja vaba aja tegevusteks.“ 

Reaalkool on oodanud juurdeehitust juba 1990. aastatest

Samuti tuleb arhitektidel vaadelda Georg Otsa tänava, Estonia puiestee ja Pärnu maantee vahelist ruumi tervikliku hariduskvartalina, pidades silmas jalakäijate liikumissihte ja avalikku ruumi. Konkursialasse on hõlmatud ka nn Ankru haljak Keskraamatukogu ja Reaalkooli vahel.

Reaalkooli direktor Ene Saar märkis, et Reaalkool on oodanud juurdeehitust juba 1990. aastatest alates. „Tallinna Reaalkooli uue hoone rajamisega saab lahenduse ruumikitsikuse küsimus, pärast juurdeehituse valmimist pakume atraktiivset koolikeskkonda kuni 1000 eri vanuses õpilasele,“ rääkis Saar. „Meil tekib ka võimalus arendada välja nüüdisaegset õpikäsitust toetav õpikeskkond ning reaal- ja loodusteaduste kompetentsikeskus, et see võiks kujuneda baasiks kogu Tallinna koolidele reaal- ja loodushariduslikku õppe arendamisel ja õppimisvõimaluste mitmekesistamisel.“

Saar ütles, et koolimaja on ehitatud 19. sajandil 300-le õpilasele, kuid tänasel päeval on iga päev majas 700 õpilast.
“Me ootame, et me saaksime hea mitmekesist laboratoorse tehnoloogia tööd teha, et lastel oleks liikumisvõimalused ja algkoolil oma pool, kus nad saaksid teha kõike seda, millele hetkel lõputuid lahendusi otsivad. Samas, et ka õuesõppe oleks võimalik ja suur sidususe koht on just kompetentsikeskus,” lausus ta.

Tallinna Reaalkooli 11.klassi õpilane Kaur-Erik Suurorg ütles, et koolil ei ole head võimlat ja selle tõttu peavad õpilased minema koolist välja trenni tegema, kuid see võtab kehalise kasvatuse tundidest suure osa ära.

“Ma arvan, et see juurdeehitus annab juurde nii kehalise kasvatuse tunni pikkusesse kui ka sellele, et oled oma õhkkonnas ja teed oma inimestega oma kooli võimlas trenni,” lausus ta.

Ideekonkursi žürii esimees on arhitektuuriajaloolane professor Mart Kalm, žüriisse kuuluvad kooli direktor Ene Saar, eesti arhitektid Jaak-Adam Looveer, Mari Rass ja Tarmo Teedumäe ning linnaametite esindajad.

Lisaks ideekonkursi läbiviimisele on Tallinna linna ambitsiooniks tegeleda ka linnasüdame avaliku ruumi ja liikuvuskeskkonnaga, et kujundada nii Reaalkooli kui teiste Kesklinna koolide lastele turvaline, jalgsi ja jalgrattaga läbitav koolitee.

Ideekonkursi viivad läbi Tallinna Linnavaraamet ja Tallinna Strateegiakeskus. Ideekonkursi lähteülesande koostas koostöös Tallinna Reaalkooliga Eesti Arhitektide Liit.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.