"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
aastavahetuseks tulevad leevendused Kaja Kallas: on vastutustundetu kutsuda üles inimesi reegleid rikkuma (0)
02. detsember 2021
Peaminister Kaja Kallas Foto Albert Truuväärt

Peaminister Kaja Kallas märkis neljapäeval valitsuse pressibriifil, et on vastutustundetu kutsuda poliitilise kasu saamise eesmärgil üles rikkuma riigi kehtestatud koroonareegleid. 

Kallas tänas ja tunnustas politsei ning terviseameti ametnikke, kes igapäevaselt pingutavad, et tagada koroonareeglite täitmist. “Enamus inimesi ja ettevõtjatest on vastutustundlikud ja tänu neile oleme praegu covidi nakatumise osas langustrendis,” rääkis Kallas. 

Siiski on valitsusjuhi sõnul ka üksikud erandid. “Igasugused sovangud ja provokatsioonid politsei ja terviseameti suunal on äärmiselt häirivad. Politsei on olnud väga mõistev, rahulik ja leebe ning teeb lihtsalt oma tööd,” ütles Kallas. 

Tema sõnul on see riigi usaldusväärsuse küsimus. “Kui on kehtestatud reeglid, siis tuleb neid täita. Pole mingit põhjust oma viha politsei või terviseameti ametnike peale välja valada, nad teevad lihtsalt oma tööd,” ütles Kallas. 

Neile poliitilistele jõududele, kes vastuseisu õhutavad, ütles Kallas, et Eesti inimeste usaldus politsei vastu on väga kõrge, koguni 89 protsenti. “See on vastutustundetu poliitilise kasu eesmärgil kutsuda inimesi üles reegleid rikkuma ja oodata veel, et keegi saab viga,” ütles Kallas. 

Ta kinnitas, et piiranguvastaste meeleavaldused ei pane valitsust piiranguid muutma, vaid ainus, mis seda teha saab, on nakatumiskõvera oluline langus. “Selleks on vaja aga ennast vaktsineerida ja käituda reegleid järgides,” lisas Kallas. 

Koroonavastaste piirangute eiramise juhtnäoks on saanud MEM Cafe pidaja Elvis Brauer, kes on räusanud politseinike peale ja keeldub järjepidevalt järgimast valitsuse kehtestatud koroonareegleid. Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Martin Helme aga ei mõista tema tegevust hukka, vastupidi, ta on kinnitanud, et EKRE seisab ühtse jõuna Braueri selja taga. 

Kiige lubadus: aastavahetuse pidamise ajaks leevendused tulevad

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik süstis neljapäeval inimestesse optimismi, märkides, et aastavahetuse ärasaatmise ajaks tulevad piisavad leevendused. 

Kiige sõnul on valitsus kogu aeg öelnud, et kui riik läheb covidi osas langustrendis ja vaktsineerituse tase kasvab, siis valitsus kindlasti ei arva, et uus aasta tuleb sellel korral kell 23, nagu on praegu paika pandud avalike ürituste piirangud. 

“Igal juhul aastavahetuse perioodiks need leevendused tulevad,” kinnitas Kiik, rõhutades samas, et covid-passi nõue jääb kindlasti kehtima, mistõttu on oluline, et inimesed end jätkuvalt laseksid vaktsineerida. 

Peaminister Kaja Kallas märkis, et valitsus ootab teadusnõukohalt järgmise nädala esmaspäevaks seisukohta, kui ohtlik on levima hakanud uus viirustüvi. “Siht on järgmise nädala alguses see otsus ära teha,” vastas Kallas küsimusele, kas kella 23-ne piirang aastavahetuse ajaks kaob. 

Uus plaan: idapiirile tuleb täiendavalt juurde 21 kilomeetrit tara

Siseminister Kristian Jaani sõnul viib ta valitsuse ette plaani, et idapiirile tuleb juurde 21 kilomeetri ulatuses piiritara ning paranevad Narva jõe seirepositsioonid.

Jaani sõnul on eesmärk tõsta välispiiri ehituse ambitsiooni – see tähendab, et rajatakse ligi 21 kilomeetrit juure piiritara Värska ja Petseri kandis, mida seni planeeritud ei olnud. “Väga oluline on ka Narva jõgi, kus tuleb tõhustada seirepositsioone. Kui seni on jõgi seiretehnikaga kaetud ligi 70 protsendi ulatuses, siis uue plaani järgi täies ulatudes,” tutvustas Jaani. 

Lisaks puudutab  uus plaan kõike seda, mis puudutab patrullradu Narva jõe ääres ja kiiret reageerimist. “See on väga hea ettepanek ja otsus tuleb juba täna pärastlõunal,” ütles Jaani, lisades, et ambitsiooni on tõstetud koostöös rahandusministeeriumiga, et oleks tagatud vajalik rahastus. 

Jaani lisas, et uut aega võib käega katsuda juba aasta pärast.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.