"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
Miks maksavad jõukad Soome tarbijad elektri eest vähem, kui Eesti inimesed? (2)
04. detsember 2021
Foto: Pixabay

„Praegune hinnatase on kõnekas tõend, et taastuvenergia tootmisvõimsus kogu regioonis on selgelt ebapiisav,“ ütles Eesti Energia pressiesindaja Priit Luts. „Samuti toodavad Põhjamaades olulise osa elektrist hüdroelektrijaamad ning Rootsis ja Soomes ka tuumajaamad. Seetõttu on elekter praeguses turuolukorras tarbijale odavam.“  

Millised tegurid määravad elektrihinna tõusu Eestis?  

Ühtse elektrituruga seotud riikide puhul on elektrihinna tõusu põhjused ühesugused. Esiteks – aastaga on maagaasi hind kasvanud umbes seitse (!) korda. Söe hind on kahekordistunud. Umbes samamoodi kasvas ka süsinikdioksiidi atmosfääri paiskamise hind. Kvartali keskmised elektrihinnad tõusevad hüppeliselt kõigis meie piirkonna riikides. Septembris ulatus keskmine hind 122,4 MWh-ni, mis on turu avanemise järgselt rekordiliselt kõrge.  

Kui tõenäoline on täielik üleminek taastuvenergiale (toodetakse tuule- ja hüdroelektrijaamades)?  

Praegune hinnatase on kõnekas tõend, et taastuvenergia tootmisvõimsus kogu regioonis on selgelt ebapiisav. Pealegi kasvab elektritarbimine pidevalt. Faktid räägivad, et kui taastuvenergia tootmine üldisel elektriturul oleks suurem, tooks see kaasa elektrihinna languse. Nälg taastuvenergia järele on suur ja see sunnib Eesti Energia tütarettevõtet Enefit Green järgmise viie aasta jooksul plaanima oma tootmisvõimsust 2,3 korda suurendada.  

Vahepealne elektrinõudluse kasv viitab vaid sellele, et varasematest aastatest enam peaksid töötama fossiilkütust tarbivad elektrijaamad, kuid nende tootmiskulud on kõrgemad.  

Miks on elektrihinnad Soomes praegu madalamad kui meil? Meie elanike ja soomlaste sissetulekute silmatorkava erinevusega tundub see meie rahva jaoks katastroof.  

Piirkondade vaheline hindade erinevus on antud juhul seletatav riikidevaheliste jõuülekandevõimsuste puudumisega. Kui need võimsused oleksid suuremad, oleksid hinnad ühtsed. Samuti toodavad Põhjamaades olulise osa elektrist hüdroelektrijaamad ning Rootsis ja Soomes ka tuumajaamad. Seetõttu on elekter praeguses turuolukorras tarbijale odavam.  

Millise osa Eesti tarbijate – tööstusettevõtete ja eraisikute – vajadustest katavad täna Narva Elektrijaamad?  

Viimasel ajal on Narva elektrijaamade koguvõimsus (päevasel ajal) jõudnud 800 MW-ni, samas kui kõigi Eesti tarbijate vajaduste katmiseks on vaja kuni 1200 MW võimsust. Olgu öeldud, et Narva elektrijaamad toodavad ka olulise osa taastuvenergiast, kuna olenevalt jõuplokkide konstruktsioonist saavad nad kuni 40% energiast puidujäätmete põletamisel.  

Millise osa tarbija elektrienergia maksumusest moodustavad aktsiisid ja maksud?  

Aktsiis ja taastuvenergia tasud on ligikaudu 10 protsenti tarbija makstavast hinnast. Käibemaks on siin sama, mis mujal Eestis – 20 protsenti.  

Millise osa elektri maksumusest moodustab tasu CO2 atmosfääri paiskamise eest?  

See sõltub tootmisseadmetest. Kordame üle, et elektrihinna tõus on eelkõige tingitud maagaasi kallinemisest. Euroopas on süsinikdioksiidi hind heitkogustega kauplemise süsteemi tulemusel tõusnud kõigi aegade kõrgeima tasemeni, 69 eurot tonni kohta. Keskkonnaministeeriumi andmetel moodustas CO2 hinnatõus kogu hinnatõusust umbes viiendiku.  

Aastaid on kvoodikaubandussüsteem hoidnud madalat hinda – veidi üle 5 euro tonni kohta. Kuid alates 2018. aastast algas hinnatõus ja hiljuti jõudis see 69 euroni tonnist. Taastuvenergia tootjate nõrkus on pannud enamiku elektrijaamu kasutama fossiilkütuseid ja maksma CO2 kvoodi eest kõrget hinda. Edasist hinnatõusu siin aga ei prognoosita.  

Eesti Energia vähendab sõltuvust CO2-st. Hübriidelektrijaamad on vähendanud selle atmosfääri paiskamise kiirust. Uued Enefit Poweri plokid hakkavad tööle 2030.aastal ning põlevkivienergia tootmise saab järk-järgult lõpetada kui minnakse üle keskkonnasõbralikumatele allikatele.  

Miks me ei impordi elektrit Valgevenest ja Venemaalt?  

Teatav kogus elektrit tuleb Nord Pooli turule läbi Soome ja Leedu nö “kolmandatest riikidest” – see ongi vastus.  

Mitmed eksperdid hoiatavad, et BRELL-süsteemist lahti ühendamine võib elektrivõrkude toimimise sünkroniseerimise seisukohalt olla ohtlik. On see nii?  

Eestis vastutab desünkroniseerimise eest BRELL süsteemist lahti ühendamise korral süsteemihaldur Elering. Samuti vastutab ta Eestit elektriga ühendavate võrkude stabiilsuse eest. 

Eesti Gaas: külmast pimedas värisema ei pea  

Eesti Gaasi juhatuse liikme Raul Kotovi sõnul ei pea Eesti Gaasi kontserni juhtkond tõenäoliseks, et Eestis võib tekkida elektri- ja soojuspuudus. „Primaarenergia tasakaal on Eestis väga mitmekesine ja toetub valdavalt kohalikele allikatele,“ rääkis ta. „Elektri tootmisel kasutame hakkepuitu ja põlevkivi, soojusenergia tootmiseks põletatakse ahjudes ka haket, turvast ja maagaasi. Oleme varustatud kõigi eelnimetatud energiaallikatega piisavas mahus. Jah, eeloleval talvel tõotab elektri ja soojuse hind tulla senisest kõrgem, kuid pole karta, et peaksime pimedas ja külmas istuma.“  

Kotovi sõnul tegelevad Eestis gaasi impordi ja müügiga mitmed erinevad ettevõtted – ostuhinnad ja tarneallikad on ettevõtete sisemine äriteave. „Eesti Gaasil on pikaajaline tarneleping ning oleme varunud piisavalt gaasi, et katta lepingujärgsed kohustused ja klientide vajadused,“ rääkis ta. „Nii et ärge muretsege, keegi ei jää gaasita. Maagaasi hind maailmaturgudel on kevadest saati kõikunud ning kõik gaasimüüjad tõstavad hindu. Nüüd on aga tõenäoline, et järgmisel kevadel ja suvel näeme hindu taas mõistlikes piirides.“ 

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Ei saa aru
9. dets. 2021 10:54
Kellele see co raha siis läheb ja mida sellega erakordset siis tehakse meie keskkonna heaks.
Minu Arvamus
4. dets. 2021 14:36
Miks maksavad jõukad Soome tarbijad elektri eest vähem, kui Eesti inimesed? * Eesti inimesed olla rikkamad kui soomlased. Palgad tõusevad meil siin mühinal, varsti tekitavad uue ülemaailmse finantskriisi. Seega, liigse raha peab rahvalt kätte saama.