“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
täna kell 17 Eesti muusika nädala esimene kontsert avab helilooja Artur Lemba pärandit (0)
05. detsember 2021
Mari Poll, Henry-David Varema, Mihkel Poll esinevad festivalil 5. detsembril Artur Lemba autoriõhtul. Foto: Kaupo Kikkas

Täna, 5. detsembril alustab kodumaisele heliloomingule pühendatud festival „Eesti muusika nädal“, mille avaõhtu keskmes on helilooja Artur Lemba teosed. Muu hulgas tuleb Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis ettekandmisele Lemba „Klaverikvintett”, mille partiid on taaselustatud just festivali jaoks. 

„Eesti muusika nädala“ missioon on tutvustada publikule kodumaist kammermuusikat ja autoreid. Igal kontsertõhtu keskmes on ühe kodumaise helilooja muusika. Seejuures on iga tulevane Eesti muuska nädal isemoodi, kuna fookuses olevad heliloojad muutuvad. Sel korral on kavas veel Erkki-Sven Tüüri (7.12)Eino Tambergi (9.12) ja Ester Mägi (11.12) autoriõhtud. 

Eriliseks pärliks festivali programmis on haruldased leiud. Tuginedes helilooja käsikirjalistele materjalidele, on ellu äratatud Lemba „Klaverikvintett“, mis seni publiku ees kõlanud ei ole ja mille esmaettekanne on usaldatud klaverikvintetlie koosseisus Mari Poll, Robert Traksmann, Johanna Vahermägi, Henry-David Varema ning Sten Lassmann.

„Mulle teeb eriliselt rõõmu, et saan avastada Artur Lemba unustusse jäänud suuri kammerteoseid, mille pianistlik ladusus on Eesti muusika kontekstis erakordne,“ kommenteerib Lassmann, lisades, et tegemist on teosega, mis väärib talletamist uuele põlvkonnale muusikutele ja muidugi ka publikule, „See on festivali selge panus Eesti muusika elushoidmisele ja sellele värske hingamise andmisele.“ 

Sarnast hinnangut jagavad teisedki festivali artistid. „Trio Poll-Varema-Poll ühine arvamus on, et Lemba trio näol on tegemist tõeliselt maailmaklassi kuuluva kammerteosega, ning seda arvamust on jaganud juba paljud kuulajad, kes on trio enda jaoks avastanud,“ sõnab pianist ja Eesti Interpreetide Liidu juhatuse liige Mihkel Poll, kes astub kontserdil üles nii trios kui ka mitmes duos.

Kontserdi kavast leiab instrumentaalse kammermuusika kõrval ka vokaalteoseid, mille hulgast on parimad valinud esitamiseks sopran Arete Kerge. Lisaks Kergele toovad Lemba loomingu toovad lavale Oliver Kuusik (tenor), Sten Lassmann (klaver), Triin Ruubel-Lilleberg (viiul), Mihkel Poll (klaver), Robert Traksmann (viiul), Mari Poll (viiul), Henry-David Varema (tšello) ja Johanna Vahermägi (vioola). 

Artur Lemba oli kõrgelt tunnustatud pianist ja helilooja (1885–1963), kuuludes eesti esimeste kutseliste muusikute põlvkonda, kes sai hariduse Peterburi konservatooriumis. Lemba on tuntud ka hinnatud klaveripedagoogina nii Peterburi kui ka hiljem Tallinna konservatooriumis. Lemba menukaim teos on 1. klaverikontsert (1905), mis on üks Eesti heliloomingu tähtteoseid. 

Piletid hinnaga 5€ on saadaval piletimüügikeskkonnas Fienta.ee. Lisainfot leiab Eesti Interpreetide Liidu koduleheküjelt ja festivali Facebooki küljelt

Festival toimub tänavu esimest korda ning seda korraldab Eesti Interpreetide Liit ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.