"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
KOLMANDA SÜSTI SAANUD HILDA: Karta tasub libedust, mitte vaktsiini! (2)
05. detsember 2021
Ilja Matusihis

“Alates esimesest viiruse-lainest ei ole ma õnneks ühtegi haigust tõsisemalt põdenud,” ütleb nüüdseks juba kolmanda vaktsiinidoosi teha lasknud Teet. Tallinnas on kokku kaheksa koroonaennetuspunkti, kust saab vaktsiinisüsti, nõu ja end testida lasta.

Vabaduse väljaku koroonaennetuspunktis on sagimist juba argipäeva hommikul. Järjest astub nõustamis- ja vaktsineerimispunkti neid, kes on tulnud koroonavaktsiini tõhustusdoosi saama. Mõni soovib enne ka pisut põhjalikumalt arutleda, millist vaktsiini valida.

Hilda (68) sai just koroona-vaktsiini tõhustusdoosi ning ootab nüüd 15 minuti möödumist. Augustis sai tehtud AstraZeneca vaktsiin, sellest pole veel pool aastat möödas, kuid Hildale soovitati tõhustusdoos varem teha ning nüüd saigi proua Pfizeri vaktsiini. “Mida siin karta on!” lööb daam käega, kui temalt võimalike eelarvamuste või kartuste kohta pärida. “Mul polnud ka pärast esimesi süste mingeid kõrvalnähtusid.”

Hilda usub, et igal juhul targem on end kaitsesüstida: “Eks nakatuda võib sellegipoolest, aga haigus pidi siis kergemalt kulgema.” Seni on Hilda koroonaviirusse nakatumisest pääsenud ning uut tüve ei pelga. “Kui midagi karta, siis talvise libedusega käpuli käimist – näe, ma ei saanud ennist ühest kaldteestki hästi üles, keegi kõrval tuli vastu,” naerab proua.

Ka Teet (55) sai äsja tõhustusdoosi käsivarde. Temagi esimesed kaks koroonavaktsiini süsti tehti AstraZeneca, tänane Pfizeri vaktsiiniga. “Absoluutselt ei ole hirmu,” sõnab mees. “Pärast esimest süsti olid külmavärinad ja palavik, mis kestsid vaid paar tundi õhtul, teise süsti järel olid sarnased sümptomid, aga hästi kergelt.”

Sotsiaalmeedias igasugust jama

Teet märgib, et on hämmastav, kui palju leidub praegusel ajal – iseäranis sotsiaalmeedias – segadusttekitavat infot. “Kokkuvõttes räägib ju ülemaailmne statistika, et kui vaktsineeritud haigestuvad, põevad nad kergemini ja nakatavad oluliselt vähem kui vaktsineerimata inimesed. Selles statistikas pole mingit põhjust kahelda, ütleb mees.

“Mõistagi on reaktsioonid viirusele ja vaktsiinidele äärmiselt individuaalsed – inimeste bioloogia ongi erinev. Lähtuvalt sellest ei nakatu mõned koroonaviirusega üldse, sõltumata sellest, kas nad on vaktsineeritud või mitte. Kui nakatuvad, põevad inimesed eri raskusastmega. Leidub neidki, kes põevad koroonat, ega ei tea sellest midagi.”

Teet on arvamusel, et nii maski kandmine kui Covid-19 vastane vaktsineerimine kujutavad endast lisaks oma tervise kaitsmisele ka vastutust oma lähedaste ja kogukonna ees. Teet ole endale teadaolevalt koroonaviirust põdenud. “Sel sügisel oli üks köhaga kulgenud külmetushaigus, kuid test näitas, et tegemist ei olnud koroonaga,” lisab mees. “Alates esimesest viiruselainest ei ole ma õnneks üldse midagi tõsisemalt põdenud.”

Vabaduse väljaku koroonaennetuspunktis tegutseb meditsiinifirma Confido. Assistent Tatjana Dobrodejeva registreerib patsiendi, vaatab vaktsineerimispassist, kas vaktsiinidel on piisav vahe, ning määrab seejärel esimese, teise või kolmanda doosi aja. Ühtlasi jagab Tatjana kohaletulnutele juhiseid, vastab küsimustele ning suunab vajadusel edasi nõustaja juurde. “Rahvast on käinud väga palju,” kinnitab ta. “Kolme nädala jooksul oleme vaktsineerinud umbes 2500 inimest. Ka nõustamist on tulnud palju teha – siiani oleme nõustanud ligikaudu 340 inimest.”

Suuri muresid pole Tatjana sõnul tulijatel olnud. Nõustatavad küsivad, mis vahe on vaktsiinidel ning milline sobib tõhustusdoosiks pärast AstraZeneca või Jansseni vaktsiini. “Reeglina tulijad juba teavad, millist vaktsiini nad tahavad, nad soovivad vaid kindlust, et see sobib,” nendib assistent. “Mõnel on küsimusi, kas ja millal tohivad nad end lasta kaitsesüstida pärast operatsiooni või mingi terviseprobleemi korral, ja me anname nõu. Leidub neidki, kes on tulnud vaktsineerima ehk liiga ruttu pärast eelmist doosi. Sel puhul räägime, millal saab tulla.”

Väga palju saabub Tatjana sõnutsi vanematega koos 12-aastaseid ja vanemaid lapsi nii esimest kui ka teist doosi saama. “Ka täiskasvanute seas leidub neid, kes alles esimest doosi saama tulevad,” lisab ta. “Palju tullakse tõhustusdoosile.” Minestamisi pole ette tulnud. “Kõik vaktsiinisüsti saanud istuvad 15 minutit, mille jooksul me vaatame, et kõik oleks korras.” Kuna palju käib vanemaid inimesi, jälgitakse olukorda hoolikalt, ning osal paluvad töötajad ka 20 minutit istuda.

Tee lähedastele kingitus ja mine vaktsineerima!

Tatjana Dobrodejeva soovitab igal juhul vaktsineerima tulla. “Eks igaüks vastutab enda eest ise, kuid see on teie tervis ja valik on enda kätes,” lausub ta. “Kes soovib tulla, on Vabaduse väljaku nõustamis- ja vaktsineerimispunkti oodatud esialgse plaani kohaselt kuni 31. detsembrini. Jõulude ajal, 23.-25. detsembrini puhkame, kuid ülejäänud ajal oleme avatud esmaspäevast pühapäevani 9-21 ning eelregistreerimist ei ole vaja.”

Tallinn alustas möödunud nädalast vaktsineerima kutsuva sotsiaalkampaaniaga “Kingi perele turvalised jõulud!”. Kampaania eesmärk on tõsta teadlikkust võimalusest ennast kaitsesüstida Tallinna rajatud Covid-19 nõustamis- ja vaktsineerimispunktides esimese, teise või tõhustusdoosiga. “Tallinnas tervikuna on vaktsineeritute osakaal 68% nende inimeste seas, keda praegu üldse vaktsineerida saab,” ütles abilinnapea Betina Beškina. “Kõigis linnaosades on vaktsineeritus üle 60%, Nõmmel ja Pirital üle 75% 12-aastaste ja vanemate linlaste seas. Samas on osa inimesi veel vaktsineerimata ning ees on jõuluaeg, kui pered kokku tulevad ja on rohkem koosviibimisi. Soovime kampaaniaga kutsuda inimesi vaktsineerima just oma lähedastele mõeldes.”

  1. detsembrini vältav kampaania on nähtav ja kuuldav nii välimeedia pindadel, ühistranspordi ekraanidel, sotsiaalmeedias, portaalides, raadios kui ka trükimeedias.

Turvaliselt jõuludele vastu
• Vabaduse väljaku koroonaennetuspunktis osutab teenust Confido. Patsiente võetakse vastu iga päev kella 9-21. Lisaks nõustamisele ja vaktsineerimisele pakutakse ka PCR testimise võimalust. PCR-testi proov võetakse kas ninaneelust või kurguloputusvedelikust. Testimine on saatekirja alusel tasuta, ilma saatekirjata tuleb tasuda 44 eurot.
• Lisaks pakutakse Tallinna seitsmes Covid-19 nõustamis- ja vaktsineerimispunktis teenust tööpäevadel kella 12-19 ning nädalavahetustel kella 10-17: Lindakivi kultuurikeskuses, Linnamäe Maxima parklas, Põhja-Tallinna kogukonnamajas, Balti jaama trollipeatuse kõrval, Haabersti Rimis, Kristiine keskuses ja Ülemiste keskuses. Teenust osutab Eldred.
• Vaktsineerimiseks pakutakse kahedoosilisi Pfizer/BioNTech ja Moderna vaktsiine ning alates 18. eluaastast ka ühedoosilist Jansseni vaktsiini. Tõhustusdoose tehakse Eestis kõigile alates 18. eluaastast. Pfizeri ja Moderna vaktsiinidega vaktsineeritutele tehakse tõhustusdoos kuue kuu möödumisel, Jansseni ja AstraZeneca vaktsiiniga vaktsineeritutele viie kuu möödumisel esmasest vaktsineerimiskuurist. Tõhustusdoose tehakse Pfizeri või Moderna vaktsiiniga.
• Töötavad ka kodus vaktsineerimise brigaadid.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Minu Arvamus
5. dets. 2021 21:21
Kaks vaktsineeritut saabusid juba Eestisse uue mikroni koroonaga. Mis neist vaktsiinidest siis kasu on kui ka kolmandik kaks doosi saanutest haiglates on? Rohkem tundub olevat kasu maski kandmisest, rahvahulkadest hoidumisest ning veest ja seebist. Vaktsineerimist ei pea mitte kartma vaid vaktsineerigu end need, kellel seda vaja on, kes puutuvad tööl või olmes kokku paljude erinevate inimestega. Kui ma metsas ei käi, milleks mulle vaja puukentsefaliidi vastu vaktsineerida? Kui ma Aafrikasse reisile ei lähe, milleks mul vaja malaaria vastu vaktsineerida? Kui ma peoloom ei ole, tööl ei käi ega puutu kokku inimestega, käin vaid poes paar korda nädalas toidukraami ostmas, siis on mulle maskist küllalt ja koju tulles käte ja näo pesemisest seebi ja veega.
lugeja
5. dets. 2021 20:42
Hilda võib arvamuse ka endale jätta.