"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
150 masinat puhastab linna Linnaametniku üleskutse: võtke telefoni asemel lumelabidas kätte (1)
06. detsember 2021

„Nägin Lasnamäel ringsõitu tehes, kuidas ühte bussipeatust puhastas umbes viieteistaastane poisike,“ ütles Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sulg. „Ta oli oma labidaga tulnud ja see oli ainus bussipeatus, mis oli lumesaju ajal Lasnamäel puhas. Kodanikualgatus on olemas. Kui ikka näeb, et abi on vaja, siis tuleb appi, mitte ei kirjuta Facebook’is. Ehk tuleks telefoni asemel teistelgi lumelabidas kätte võtta?“ 

Sulg kinnitas, et nädalavahetusel olid kõik koristusmasinad väljas. “Otsitud on lisatööjõudu, kes tulevad lumeveole appi nii kallurite kui laaduritega,” rääkis ta. “Samuti on vaja abikäsi ülekäikude ja bussipeatuste korrastamiseks. Kõiki töid ei jõutud nõutud aja jooksul ära teha. Masinaid oli piisavalt, aga just käsitsitöö brigaadide hulk on probleemiks. Kui lumekogused lähevad väga suureks, siis nende töötsüklid muutuvad aeglaseks.“

Võimalus saada tööd

Sule sõnul oli käsitsitööjõu nappus ette teada. „Täna on ta kõik lepingupartnerid öelnud, et kui kuskil oleks ainult neid töötegijaid, võiks kohe võtta avasüli vastu,“ lausus ta. „Aga kahjuks on tegu sellise seltskonnaga, kes niikaua kui lund ei saja, on hea meelega palgal aga kui sadama hakkab, siis on kõik haiged. Linnaettevõttesse näiteks on oodatud D-kategooria sõidukijuhid.”

Sule sõnul on lume väljavedu juba käinud vanalinnas kaks ööd ja täna ka kesklinnas ning Kristiines Linnu tee piirkonnas. „Need mahud nüüd järjest kasvavad, et peaaegu igast piirkonnast, kus liikumistingimused kitsaks muutunud hakatakse välja vedama. Ka linnapea andis linnaosadele ülesanded, et kui enam kuskile lumi ära ei mahu, siis esimene asi on võimaluse korral ümber paigutada näiteks parkimiskohtade pealt haljasmaadele. See töö peab käima minema ja kui ümber tõsta ei saa, siis ka lõpuks ära vedama.“

Sulg ütles, et Tallinnas on viis lumeladustuse platsi, kuhu lumi ära vedada.  

Sulg sõnas, et linnaosad muretsevad eelkõige kitsaste täispargitud tänavate pärast. „Näiteks kesklinnas on töökorraldus selline, et üks traktor sõidabki ainult sellepärast ringi, et vaatab kus parkimiskohad vabanevad – sealt siis lund ära tõstab või lund ära lükkab. Ka teiste linnaosade partnerid tegutsevad iseseisvalt sarnaselt. Tee laiused peavad olema tagatud. Lepingupartnerid peavad lumesadude vahelisel ajal sellele väga suurt tähelepanu pöörama.“

Sulg ütles, et hooldus hakkab sellest hetkest peale, kui lund sadama hakkab. „Peatänavatel on hoolduse tegemiseks aega viis tundi kõrvaltänavatel 12 tundi, kõnniteedel kaheksa tundi,“ selgitas ta. „Lumesaju jooksul peabki selles rütmis tegutsema. Iga kaheksa tunni järel näiteks peab olema uuesti kõnnitee üle käidud. Töötatakse ööpäevaringselt ja tulevad uued vahetused lihtsalt peale, masinad sõidavad.“ 

Raskusi oli õigeaegse lumekoristusega just kõnniteedel

Nõmme linnaosa vanema asetäitja Karmo Kuri ütles, et laupäeva õhtul olid tänavad puhtaks lükatud. “Pühapäeval tuli 35 cm lund ning tänavate koristamisel oli natukene rohkem puudujääke, millele tähelepanu pöörasime,“ ütles ta.

Täna oli hooldusmasinaid näha peamiselt väiksematel tänavatel-teedel. Suurem koristustöö oli tehtud. Inimesed on aga lume üle pigem rõõmsad kui kurvad.

“Minu meelest ei ole midagi häda väga,” leidis Anne. “Saaremaal käin ja seal on nagu täiesti hullumaja – mitte keegi ei puhasta mitte midagi.”

Kristel jäi esialgu kimbatusse. “Ei oskagi öelda, pole ise väljas käinud eriti, aga tundub, et on päris lumine,” lausus ta.

“Enam-vähem küll – nagu ma siit näen, on meil kõik puhastatud, aga näe autot on raske välja kaevata,” ütles Niina, kes parajasti oma autot lumehanges puhastas.

“Täna on väga hästi, aga eile räägiti Facebookis pakirobotitest. Eile oleks see olnud väga hea vaadata, kuidas nad lumega hakkama saavad,” arvas Markus.

Eile kutsus abilinnapea Vladimir Svet kokku kriisikomisjoni. Siis oli töös juba ligi 150 masinat. Raskusi oli õigeaegse lumekoristusega just kõnniteedel. Lume väljavedu tuli aga kiiresti korraldada, sest lumele lubatakse lähipäevil veelgi lisa.

“Me peame õppima lume koristamist – ma mõtlen tänavatelt äravedamist palju operatiivsemalt. See on see, millele me oleme ka praegu keskendunud. Võib alati rääkida sellest, et on vaja rohkem masinaid ja rohkem inimesi, aga see ressurss ei ole piiramatu,” leidis Tallinna abilinnapea Vladimir Svet.

Inimestel palutakse valmis olla ka ajutiste liiklusmärkide järgi talitamiseks. Peamiselt puudutab see puhastatavatel tänavatel parkimise keeldu. Kui lumi on koristatud on ka parkida lihtsam.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

soovitaja
6. dets. 2021 22:32
Linnaametnikud võtku ise labidad kätte ja hakaku kõnniteid ehk linnaterritooriume puhastama. Puulehed jäidki neil sügisel haljasaladel koristamata ja need hakkavad peale lume sulamist uuesti lendama ja eraterritooriume reostama.