"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Ratastel raamatumaja annab riiulil tolmu koguvaile teostele uue elu (0)
06. detsember 2021
Scanpix

Koroonaepideemia ajal aitavad piirangutes maailma avardada raamatud, leiavad kasutatud raamatutega kauplejad. Taaskasutuslik kultuuriprojekt ergutab avama rändpoodi, mis sõidutab ostjani taskukohase hinnaga suure valiku raamatuid.

“Veel kuni kaheteist-kolmeteistkümnenda eluaastani ma lausa ei sallinud raamatuid, kuigi meil oli lugejate perekond,” tunnistas mobiilse raamatupoe idee autor Anette Kirotar.

“Lihtsalt ei meeldinud. Kui koolis lugema sunniti, tekkisid tülid emaga, keda minu vastumeelsus lausa muretsema pani. Kuid kui mulle sattus kätte “Bullerby lapsed”, lugesin selle ühe jutiga läbi. Raamat oli nii tore! Pisik oli tekkinud, sealt edasi haarasin põnevad Harry Potteri lood ning edasi võin rääkida lausa raamatusõltuvusest. Ja ma ei loe ükskõik kui head raamatut kaks korda, sest maailmas on ju veel nii palju lugemist ootavaid häid teoseid! Ühtegi raamatut ma samuti pooleli ei jäta, sest teose lõpp võib olla lugemist väärt! Peab olema lootusrikas!”

Oma lugemiskirge soovib Kirotar jagada Eesti esimest mobiilset ja kõigile huvilistele taskukohaste hindadega raamatupoodi Ratastega Raamatud asutades.

Raamatud suurperedele ja kohvikutele

“Harrastan raamatuid välja laenata, neist on mul ka oma pisike päevik. Minu raamatusoovitused on sageli täppi läinud. Mobiilse raamatupoe avamise idee sündis praeguste piirangute ajal,” rääkis Kirotar. “Tunnen heameelt, kui oskan õigele inimesele õige raamatu soovitada. Unistus avada päris oma raamatupood on mul olnud juba pikka aega, kuid koroonaepideemia puhkedes ei tundunud aeg sobiv. Samas hakkasin mõtlema, et piirangute ajal on just raamatud need, mis inimestel vaba aega veeta aitavad. Nii sündiski ratastel raamatupoe mõte, mis sõidutaks raamatud inimeste juurde!”

Laatu, festivale ja eri maanurki külastava minibussi avamispeo plaanib Kirotar pidada kevadel Tallinnas.
“Eelkõige on fookus kasutatud raamatutel, et saaksin neid lugejatele pakkuda taskukohaste hindadega ning lisaks toetada uuskasutust,” ütles Kirotar. “On väga kahju, kui raamatud kodus lihtsalt riiulil lebavad ja neid ei loeta. Raamatud on ju selleks, et inimestele rõõmu tuua ja teadmisi anda!”

Juba üle kümne aasta tegutsenud MTÜ Raamaturing eestvedaja Rene Noni plaanib uuel aastal Mustamäel asuva kaupluse lähedal avada uue raamatupoe.

“Kinnisvaraturg on praegu kuum ja korterid vahetavad omanikke sageli. Väiksemale pinnale kolides aga kurdetakse sageli, et enam pole raamatuid kuhugi panna,” rääkis Noni. “Meie pood võtab kasutatud ja korras raamatud vastu. Kel võimalik, toob raamatud ise kohale ja tarvidusel lähen ka järgi. Sorteeritud raamatuid anname edasi ka heategevuseks, näiteks hooldekodudele ja koolidele, vanglatele jpt. Ka kohvikute avariiulile oleme omalt poolt raamatuid jaganud. Raamaturiiulid ei peaks söögikohtades olema vaid dekoratiivseks taustaks, vaid heade teostega lugemishuvi ergutama!”

Raamaturingluse eesmärk on kodudes kasutult tolmu koguvad raamatud huvilisteni viia. Raudset reeglit Noni sõnul sisseostul ei ole. Bibliofiilse väärtusega raamatud ostetakse ja nende müügihindki tuleb vastavalt kallim. Kaubaks lähevad trükisedki: kommipaberid, õllesildid, teatri- ja kontserdikavad, vanad dokumendid, diplomid, loteriipiletid, aktsiad, väärtpaberid jms.

Mustamäe raamaturinglus laienemas

“Avame järgmisel aastal praeguse kaupluse lähedal uue avara poe, kus pakume suures valikus inglisekeelset kirjandust,” ütles Noni. “Koroona ajal on lugemishuvi tõusnud, nii loodame seal peagi ka omamaist kirjandust pakkuda. Põhiliselt tuntakse huvi viimase kümne-viieteist aasta jooksul ilmunud raamatute, nii ilukirjanduslike, ajaloo- kui käsiraamatute vastu. Hinnad on soodsad, keskmiselt paar-kolm eurot. Kevadel suureneb nõudlus taimekasvatuse ja aiaraamatute vastu. Müüme ka internetis põhimõttel pakkuda raamatuid soodsamalt.”

Raamaturing on Mustamäel aadressil Sõpruse pst 249/251 avatud tööpäeviti, raamaturingluses saab kokku leppida meilitsi aadressil rene@raamaturinglus.ee või tel 5399 6098.

Uutlaadi kogumismajadega tegi korralike raamatute ära andmise lihtsamaks Uuskasutuskeskus.
“Kui tavaliselt meie tänavakonteinerisse raamatuid panna ei saa, siis hiljuti paigutasime Balti jaama turule uudse iseteenindusliku kogumismaja, kuhu saab spetsiaalsete luukide kaudu annetada raamatuid igal ajal,” rääkis mittetulundusühingu tegevjuht Diana Paakspuu.

Moodulmajadele ehitaja Akso-Haus OÜ püstitas kogumismaja, mis vajab toimimiseks ainult elektrit, mida kasutab päikesepatareide ja õhksoojuspumba töös hoidmiseks.

Kaubaks lähevad hoolsalt hoitud raamatud

“Jälgima peab, et toodud raamatute kaaned oleksid terved, neist poleks lehti välja rebitud või neid täis soditud,” toonitas Paakspuu. “Sorteeritud raamatud lähevad meie kauplustes uuele ringile. Toetame ka abivajajaid, näiteks suurperesid, samuti kodutuid. Inimesed saavad tuua heas korras raamatuid ka otse meie kauplustesse või kaubanduskeskuste uuskasutuskappidesse. Raamatute kogumiskaste leiab Apollo Solarise ja Kristiine raamatukauplustes.”

“Isemajandava sotsiaalse ettevõttena aitab müügitulu meid tegevuskulusid nagu kaupluste rendi- ja kommunaalkulusid, transpordi- ja palgakulusid katta,” lisas Paakspuu.

“Eestis on raamatud kauplustes kallid. Kolmkümmend eurot uue raamatu eest on üsna krõbe hind, mistõttu paljud lugemishuvilised ei saa endale uute raamatute ostu lubada,” ütles Kirotar. “Kasutatud kirjandusele aga saab anda mõistliku hinna ja teha nad nii kõigile huvilistele kättesaadavaks. Minu praegunegi töö start-up müügi arendusjuhina on seotud suhtlemisega, ja seda võimalust raamatubuss pakub. Pelgalt veebipood sellist elavat suhtlusvõimalust raamatuhuvilistega ei annaks. Seda eriti ajal, kui üha enam teenuseid on automaatseks muutumas. Annetustepõhine raamatutute kogumine minibussi jaoks on juba alanud.”

Ratastel raamatumüügi ideed saab toetada Hooandja keskkonnas https://www.hooandja.ee/projekt/rara-raamatubuss#tab-3-tab 14. detsembrini.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.