Tasub vaadata, et valitsus liiga ulatuslike riiklike kulutustega hinnatõusule lisahoogu ei anna. Kehtestades seeläbi justkui kogemata täiendavat “inflatsioonimaksu."

Madis Müller, Eesti Panga president
Tallinna järgmise aasta eelarve tõstab pensionilisa ja maksab õpilastele koolialguse toetust (0)
06. detsember 2021
Albert Truuväärt

Eelarve suurendab õpetajate ja kultuuritöötajate palka, kergitab pensionilisa 150 euroni aastas ning annab raha näiteks ka uute busside ostmiseks ja linnateatri uuendamiseks.

Tallinna pensionäride ühenduse aseesimees: Andres Ergma lausus pensionilisa tõusu kommenteerides, et igasugune selline lisa on äärmiselt vajalik. “41% pensionäridest elab suhtelises vaesuses,” ütles ta.

“Vahe keskmise palga ja keskmise pensioni vahel suureneb üha. Keskmine pension moodustab vaid 40% keskmisest palgast. Nii on inimestel väga raske toime tulla, eriti kui eluasemekulud kasvavad kiires tempos. Tallinnas tõuseb toasooja hind 60 protsenti, sellist hinnatõusu pole varem olnud, ka mitte 2008. aasta kriisi ajal. Kevadeks võib osal üksi elavatel pensionäridel tekkida kodukulude võlg. Seetõttu on linna poliitika pensionäre toetada õige.”

Noorsootöötajatele tasu juurde

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul arvestab pensionilisa tõus elukalliduse tõusu, sealhulgas elektrihinna kasvuga. Linnaeelarve eelnõus on ette nähtud senise 125-eurose pensionilisa suurendamine 150 euroni kuus, et toetada eakate inimeste toimetulekut. Pensionilisa makstakse Tallinna elanikest pensionäridele sünnipäevale eelneval kuul. Toetuse saamiseks tuleb esitada ühekordne taotlus pensioni määramisele järgneval aastal. Pensionilisa suurendamiseks on 2022. aasta linnaeelarves ette nähtud ligi 2,3 miljonit eurot.

Lisaks kerkib õpetajate, noorsootöötajate jt linnatöötajate töötasu. Selleks on eelarves 10,3 miljonit eurot. Haridustöötajate palk peaks kasvama vähemalt 5% võrra. Õpetajate ja tugispetsialistide palga alammäär tõuseb 1315 eurolt 1412 eurole ehk kasv on 7,4%. Lasteaedade õpetajaabide palga alammäär tõuseb 750 eurolt 850 eurole ehk 13,3% aasta jooksul.

Noorsootöötajate palga alammäär kasvab 1000 eurolt 1100 euroni, mis teeb kasvuks 10%. Noortekeskuste muu personali palk kasvab 5% võrra. Tallinna loomaaia teenistuskohtadel, kus palk on alla 1000 euro, kasvab see 13%.

Toetus õpilastele

Kõrgharidusega kultuuritöötajate palga alammäär tõuseb 1300 eurolt 1400 euroni ehk 7,7%. Palgatõus puudutab keskraamatukogu, linnamuuseumi, kirjanduskeskuse, linnateatri ja Tallinna filharmoonia kõrgharidusega kultuuritöötajaid.

Linna spordiasutustes kerkivad töötasud vähemalt 5% võrra. Bussi-, trammi- ja trollijuhtide palk tõuseb eelnõu kohaselt 7,5%.

Õpilased hakkavad saama kooliaasta alguses 50-eurost toetust. “Tallinn on seni maksnud ranitsatoetust ainult kooliteed alustavatele lastele, kuid kooliaasta algus tähendab peredele täiendavat koormust ka vanemate õpilaste puhul, eriti kui peres on mitu kooliealist last,” märkis Kõlvart. “Lasteaiaealiste lastega perede jaoks on Tallinnal arvestatav toetus – alates pere teisest lapsest kehtib lasteaiatasust vabastus. Kooliealiste laste toetamisega teeme järgmise loogilise sammu perede vajadustega arvestamisel. Meie plaan on tulevikus seda toetust tõsta.”

Toetust saavate õpilaste hulga suurendamiseks on eelarves ette nähtud 2,2 miljonit eurot.

Lähtuvalt Covidi olukorrast on linna eelarves ka järgmiseks aastaks ette nähtud reserv 1 miljon eurot, et pandeemiaga võidelda. “Viimase kahe aasta jooksul on linn rakendanud selleks väga erinevaid meetmeid ja ka esimese haiguspäeva kompenseerimist,” lausus Kõlvart. “Otsustasime seda meedet pikendada ja see summa on sotsiaalvaldkonna tegevuskulude eelarves. Järgmisel aastal jätkub see samamoodi nagu alates septembrist.”

Tallinna investeeringud kasvavad tuleval aastal tänavusega võrreldes peaaegu kaks korda, 129 miljoni euro võrra ehk 269 miljonit euroni. Sellest veerandi moodustavad investeeringud teedesse ja tänavatesse, kokku on nende remondiks kavandatud 67,7 miljonit eurot. Investeeringud haridusvaldkonda moodustavad 22,3% kõigist investeeringutest, seda kokku summas 59,9 miljonit eurot. Linnatransporti läheb 15,9% investeeringute kogumahust, kasvades 42,8 miljonile eurole, mis läheb ühistranspordi liinivõrgu korrastamisele ning 150 uue bussi ja trammi soetamisele. Kokku annavad investeeringud teedesse ja tänavatesse, haridusse ja linnatransporti peaaegu kaks kolmandikku kõigist aastaks kavandatud investeeringutest.

Märkimisväärne osa rahast läheb rohepöördesse. “Olgu selleks keskkonnasõbralik transport, rattastrateegia, tänavavalgustus, ringmajanduskeskuste rajamine – kõik see on ühel või teisel moel seotud rohepöörde plaanidega,” lausus Kõlvart.

Investeeringud kultuurivaldkonda suurenevad samuti hüppeliselt, eelkõige saab raha linnateatri ehitus, aga ka loomaaed ja botaanikaaed. Kultuurivaldkonna investeeringud moodustavad eelarvest 28,6 miljonit eurot. Investeeringud tervishoidu tõusevad 12,2 miljoni euroni, mille sisse on arvestatud Tallinna Haigla projekteerimisega seotud kulud.

Tegevuskuludeks on Tallinna 2022. aasta eelarves kavandatud 746,7 miljonit eurot. Tegevuskuludest moodustavad haridusvaldkonna kulud 39,1% ehk kokku 292 miljonit eurot. Linnatranspordi kulud on 15,2% ehk kokku 113,3 miljonit eurot. Sotsiaalhoolekande ja tervishoiu kulud moodustavad 11,3% kulude kogumahust, kokku 66,3 miljonit eurot. Kokku annavad need kolm valdkonda kulude kogumahust ligi kaks kolmandikku.

Eelarve kokku panekul osalesid ka koalitsioonis olevad sotsialademokraadid. Abilinnapea Malde Lippuse sõnul olid sotside eesmärgid – linnaruumi arendamine ja rattastrateegia edendamine – linnaeelarves kirjas juba enne nende kaasamist. “Täpsustasime eelarve aruteludel fookuseid ja suurendasime ühele või teisele eesmärgile minevaid summasid,” lausus Lippus.
Uue mõttena tõid sotsid eelarvesse kooliümbruste turvalisuse suurendamise ja päikesepaneelide paigaldamise veel mitmete linnaasutuste katustele.
Järgmise aasta eelarve on ajaloo suurim, kerkides üle miljardi euro ehk jõudes 1,033 miljardi euroni. See on 76,4 miljonit eurot ehk 8% suurem kui tänavune eelarve.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.