"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
video Jaanuarist saab Tallinnas taotleda energiahinna hüvitist (1)
07. detsember 2021

Jaanuari keskpaigast on Tallinna linn valmis välja maksma riigipoolset energiatoetust vähekindlustatud peredele, kellel on makseraskused seoses hüppeliselt suurenenud energiakuludega, milleks on gaas, elekter ja kaugküte.

Et vähendada kontakte ja teha hüvitise taotlemine võimalikult mugavaks on Tallinnas loomisel e-keskkond, mis avaneb hiljemalt jaanuari keskel tallinn.taotlen.ee alt.

“Meie Tallinna poolt kindlasti tahame, et inimesel oleks see taotlusprotsess võimalikult mugav ja turvaline. Ja sellest tulenevalt olemegi arendamas oma e-keskkonna võimalust ka selle toetuse taotlemiseks,” selgitas Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti juhtivspetsialist Ulli Luide.

Huvi hüvitise maksmise kohta on väga suur

Huvi hüvitise maksmise kohta on aga inimeste poolt juba praegu väga suur, kuigi ühtegi taotlust enne jaanuari keskpaika Tallinna linnas veel vastu ei võeta. Mustamäe linnaosa sotsiaalhoolekande osakonna juhataja Ly Rüüsi sõnul on huvi energiahinna hüvitise vastu linnaosas väga suur.

“Mustamäe inimesed hakkasid energiahinnatõusu kompensiatsiooni vastu huvi tunda alates (valitsuse) pressiteate ilmumisest ja on sellest tänaseni väga huvitatud ja ootavad, millal saavad hakata taotlusi esitama ja küsivad, kas makstakse ka tagasiulatuvalt,” rääkis Ly Rüüs.

Tõepoolest, taotlusi saab esitada ka tagasiulatuvalt septembrikuu kulude katteks. “Ehk siis kui meie jaanuarikuus avame võimaluse inimestele toetuse taotlemiseks, siis need, kel oli raskusi juba septembris, oktoobris, novembris, siis saavad neid kõiki koos tagantjärele taotleda,” lisas Ulli Luide.

Hüvitist makstakse vähekindlustatud peredele ja see piir on arvestatud suhtelise vaesuse piiri järgi, kuhu kuuluvad ka üksi elavad lisasissetulekuta pensionärid. Teise kriteetriumina vaadatakse ka energiakulusid, kuivõrd hüppeliselt on need tõusnud. Linn on valmis, et taotlusi tuleb palju.

“Kui Tallinnast rääkida, siis meil on umbes 35 100 suhtelises vaesuses elavat pere. Kindlasti kõik nemad ei ole
toetuse saajad, aga me hinnanguliselt arvame, et umbes pooled neist võiksid olla. Neil on tõesti kulud hüppeliselt kasvanud, neil ei ole fikseeritud paketid jne,” tõdes Ulli Luide.

Toetuse miinimummäär on 10 eurot ja maksimum 500 eurot. Energiahinna hüvitise taotlusi saab esitada ka füüsiliselt linnaosavalitsustes, kuid ainult eelregistreerimisega ja mitte varem kui jaanuari keskkpaigas.

Septembri energiakulude hüvitamiseks tuleb taotlus kindlasti esitada jaanuaris

Toetust makstakse inimestele või peredele, kelle keskmine netosissetulek jääb alla suhtelise vaesuse piiri. See on 2022. aastal üksi elaval inimesel 673 eurot, kahest täiskasvanust koosneval leibkonnal 1009 eurot ning kahe täiskasvanu ja kahe alla 14-aastase lapsega perel 1413 eurot.

Taotleja esitatud dokumentide alusel, mis näitavad tarbitud energia kogust ja vastavat kulu, makstakse toetust 80 protsenti energia koguhinnast, mis ületab elektril 12 senti kilovatt-tunni kohta, gaasil 4,9 senti kilovatt-tunni kohta ja kaugküttel 7,8 senti kilovatt-tunni kohta.

Septembri energiakulude hüvitamiseks tuleb taotlus kindlasti esitada jaanuaris, veebruaris saab taotleda hüvitist kulude katmiseks, mis on tehtud oktoobrist alates.

Vabariigi valitsus tegi otsuse maksta vähemkindlustatud peredele hüvitist energiahindade tõusu leevendamiseks tänavu oktoobris. Toetuse väljamaksmise pani valitsus ülesandeks kohalikele omavalitsustele, kuid mitmed omavalitsused on toonud välja probleeme seoses toetuse rakendamisega. 

Rahandusministeeriumi veebilehe kaudu saavad kasina sissetulekuga inimesed välja arvutada, kui suures osas on võimalik neil saada kompensatsiooni küttekulude hinna tõusu tõttu.

Kalkulaator on leitav aadressilt www.rahandusministeerium.ee/energiakulude-huvitamine. Peredele hüvitatakse septembrist (tagasiulatuvalt) kuni märtsini 80% arvetel toodud energia koguhinnast, mis ületab elektril 120 €/MWh (12 s/kWh), gaasil 49 €/MWh (4,9 s/kWh) ning kaugküttel alates 78 €/MWh (7,8 s/kWh). 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

amper
7. dets. 2021 21:37
https://eestinen.fi/2021/12/kuum-elektri-hind-on-rekordkorgel-sest-rootsi-ja-norra-hoiavad-odavat-energiat-rohkem-enda-tarbeks/ Põhjamaade elektribörsil on elektri hind viimastel kuudel olnud ajaloo rekordkõrgusel, kuna Rootsi ja Norra hoiavad odavat energiat rohkem endale ning Baltimaad enam elektrit Venemaalt ei osta.