"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
video Jõuluturu müüja Ene: eestlased võtavad ühe kaupa, turistid kotiga (0)
07. detsember 2021

„Eestlased võtavad ühe kaupa, turistid kotiga,“ naeris Raekoja platsil Nordic Gifts jõulukioski müüja Ene, kelle sõnul on kõige müüdavamaks kaubaks pingil istuvad jõulumemm ja jõulutaat, mida ostetakse kingituseks lähedastele. „Lisaks on ostetud kingitusteks kellukesi ja päkapikke.“

Jõuluturu müüja Ene rääkis, et sel aastal on neil kliente olnud pärit Soomest, Saksamaalt, Prantsusmaalt, Venemaalt ja Serbiast.

Erasmus+ programmiga Eestisse vahetusaastale lennanud Tšehhi neiu naudib Tallinnas olemise juures kõige enam lund ja vanalinna jõulukuuske, mis tekitavad sees sooja tunde. Soomest kohale sõitnud perekond tuli Tallinnasse just jõuluturu pärast, mis on nende sõnul ilus ja hubane ning eelistavad seda Soome jõuluturule.

Ingleid ei ole kunagi liiga palju

Kohalikud kommenteerisid, et igal aastal on Tallinna jõuluturg ilus olnud. Inimeste jaoks teeb jõuluturu eriliseks armsad tulukesed, kaunis kuusk ning glögi lõhn, mis on jõulutunde tekitajateks. Tänavune jõulukuusk on pärit Kuusalu vallast, mida tulid vaatama naaberküla elanikud. „Tulime vaatama, milline näeb meie naaberküla kuusk välja ja peab tõdema, et on ikka ilus küll,“ laususid nad.

Shishi jõulumaja müüja Tiia sõnul soetatakse sel aastal kuusekaunistusteks väga palju ingleid. “Inglid ja jõulud käivad kokku ja ingleid ei ole kunagi liiga palju,” lausus ta.

Jõuluturu juhataja Maive Nahksepa sõnul on selleaastane Tallinna jõuluturg käima läinud väga hästi.

“Jõuluturg on nagu ikka jõuluturg  oma täies hiilguses,“ rääkis ta. „Sel aastal küll pisut väiksem, aga see-eest väga õdus ja armas. Siin saab jõulutunde kindlasti kätte. Inimesed tahavad jalutada ja tullakse peredega, imetletakse  seda kuuske. See aasta juubeli puhul on paberist roosid ka peal. Rahvast käib siin palju ja inimesed on väga rõõmsad.”

„Ilmataat on sel aastal meie poolel olnud, kattes meie jõuluturu kauni valge lumega,“ rääkis ta. „Sel aastal on jõuluturu ehteks ja keskpunktiks imeilus jõulukuusk, mis tähistab tänavu aastal juubelit. Inimesed tulevad praegusel ajal jõuluturule just jõulutunnet otsima, leides selle meie jõulukuuse ja väikse sooja jõulujoogi näol.“

Nahksepp ütles, et sel aastal teeb Tallinna jõuluturu eriilmeliseks glögide lai maitsevalik. „Erakordselt suur valik on meil sel aastal käsitöö glögi, peaaegu et igast marjast on maitse,“ lausus ta. „Teistes Eesti linnades nii suurt valikut ei leia.“

Tallinna jõuluturult leiab nii sõpradele kui endale kingitusi. „Sul võivad olla küll kodus soojad kindad, aga kui sa näed neid armsaid kiisudega või rebastega kindaid jõuluturul, siis kindlasti kulub üks paar veel marjaks ära,“ lausus jõuluturu juhataja.

Lastele pakuvad rõõmu sel aastal kõige enam karussellid ja maitsvad maiustused. „Kõige rohkem meeldivad sel aastal jõulutulukesed ja vahvel,“ sõnas vanaemaga koos jõuluturgu külastanud laps.

Jõuluturu juhataja Maive Nahksepp soovib ilusat jõuluootust ning ootab kõiki Tallinna jõuluturgu külastama.

Tallinna jõuluturg jääb Raekoja platsil avatuks 2022. aasta 2. jaanuari õhtuni.

Valgus, rõõm ja pühademeeleolu

Tallinna Kesklinna vanema Monika Haukanõmme sõnul ilmub õige pea Tornide väljakule jõululabürint. “Seal jagub avastamisrõõmu nii lastele kui ka suurtele,“ lausus ta. “Aga muidugi ka erinevad valguslahendused ja valgusinstallatsioonid. Olgu need siis Vabaduse platsil või erinevatel tänavatel. Eesmärgiks on pakkuda inimestele valgust, rõõmu ja pühademeeleolu.”

Tallinna vanalinna jõulumaa ootab kõiki ka erilisele ekskursioonile, kus rõõmsameelne  giid juhib teid läbi selleks jõuluhooajaks loodud muinasjutulise maailma. Kuulda saab põnevaid jõululugusid sajanditetagusest Tallinnast.

Tallinna Giidide Ühingu  giidi Krista Heinpalu sõnul saab tuuri käigus linnarahvas teada, kus need jõulud, kuused ja  kingitused tulid. “Räägime sellisest viiesaja aasta tagusest ajast, siis olid jõulujoodud. See ei tähendanud seda, et pruugiti alkoholi hommikust õhtuni. Need olid hoopiski  kogu linnarahva, aga ka aadlike ja meie Mustpeade vennaskonna jõulupidustused.”

Laulvad vaateaknad ja orelipooltund

Kolmel detsembrikuu laupäeval muutuvad Viru tänava argised vaateaknad kontsertlavadeks, pakkudes möödujatele südantsoojendava muusikalise elamuse.

Kontserti kuulama tulnud Sigrid Paula  leiab, et selliste üritustega võiks jätkata ka tulevikus, kui koroonaaeg on möödas. “Mulle väga meeldis, lõi sellise mõnusa jõulutunde sisse.”

Tallinna kõige kuulsam jõulupuu asub küll Raekoja platsil, kuid vaatamist väärib  ka jõulukuusk Nigulistes. Jõulumeeleolu aitavad siin luuaga traditsioonilised orelipooltunnid, kus kõlab nii klassikaline kui kaasaegne orelimuusika.

Organist Andres Uibo sõnul on orelimuusika ja  jõulud olnud vähemalt Euroopa traditsioonides  täiesti lahutamatud. “Jõulud ilma orelimuusikat on minu arust  mõeldamatud. On küll proovitud   teiste pillidega asendada, aga ega see ei ole ikkagi see.  Praegu on  kõik jõuluootuses ja jõuluootuses on neid orelipooltunde ka rohkem. Pühapäeviti on neid kolm kuni neli. Hakkame peale juba kell kolmteist, neliteist, viisteist ja siis alatine neljane aeg,” täpsustas Uibo.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.